"Всеки човек преминава през тежки моменти - пада надолу, после опитва да се качи отново нагоре. Ще възстановим къщата отново. Благодаря на подкрепата на "Мулти Култи Колектив", които ни направиха кампания за дарения и за ваучери за храна, целта ни беше да не искаме помощ, колкото бизнесът на съпругът ми да върви, да можем по-бързо да възстановим къщата. Още не е приключила кампанията. Нашият случай беше една приказка, в която много хора не могат да повярват, толкова хиляди хора ни подкрепиха", каза за БНР Линда Ауанис.
Тя сподели, че един от приоритетите на Сдружението "Съвет на жените бежанки в България" е да помага на жените, жертви на домашно насилие - да им намерят подслон, докато започнат да се справят сами.
"Понякога те не го признават като домашно насилие. Това е големият проблем. Затова правим доста обучения в групи с жени и обясняваме, че когато един мъж бие съпругата си това е насилие".
На брега на Индийския океан, в Южна Африка, се намира 3-милионен град, в който живее пъстро население, сякаш на едно място се е събрал светът. Но такъв е обликът на Република Южна Африка. Заради нейното много пъстро общество я наричат „The rainbow nation“, или нация като дъгата. Нашата сънародничка Ангелина Пописакова-Самсонова живее в Южна Африка от две години и половина и твърди, че е почувствала Африка като свой дом заради топлите отношения между хората. Нейното местонахождение е град Дърбан, красив град и популярна туристическа дестинация, екзотична за нас.
"Начинът, по който се чувствам днес - две години и половина по-късно мога да кажа, че вече е дом. Изключително топло място, не само като атмосферни условия, но изключително топъл прием от обществото и всички наоколо, макар че не беше съвсем лесно", каза Ангелина Пописакова-Самсонова.
Ани Радева e наша сънародничка, която от 22 години живее в Кралство Мароко. Отива там, след като съпругът ѝ печели конкурс за преподавателско място там и решава да поеме към непознатата държава. Ани Радева днес е ръководител на неделното българско училище в градовете Рабат и Казабланка. Първите години от живота на семейството на Ани Радева са преминали в Казабланка - модерен промишлен мегаполис, разположен на брега на Атлантическия океан.
"Към тази нова и непозната страна аз пристъпих малко несигурно и плахо, благодарение на моя съпруг, който е причината за нашето установяване в тази екзотична държава. Аз имах прекрасната възможност да се запозная с един друг свят, различен от този, в който бях живяла до момента".
Българи прииждат в Мароко от 1960 година заради работата си в различни фирми. В момента българската общност е около 300-350 души. Най-многобройни са българите в Рабат и Казабланка, раказа Ани Радева.
"Които са от смесени бракове, държат децата да говорят на български език".
Българското неделно училище "Родолюбец" в Мароко е създадено през 1986 година, от 2012 година е одобрена финансова помощ за учебното заведение. В училището учат 18-22 деца.
"То е малко, но е важен фактор в Кралство Мароко, защото познаването на българските фолклорни традиции и съхраняването на българския език и културна идентичност е от голямо значение и за самата общност е важно, че съществува българско училище, защото то обединява съсловието при отбелязването на националните български празници, традиции, обичаи, изучава се българското четмо и писмо, организират се работилници и ателиета", допълни Ани Радева.
„Веднъж банкер, завинаги банкер“, казват в света на бизнеса. Mилена Иванова опровергава този израз, макар да има зад гърба си забележителна международна кариера, занимавайки се с покупки и продажби на банки, търговия на акции. Завършила е езикова гимназия в родния си град Велико Търново и УНСС в София, през 1997 г. тя заминава за САЩ. След шестмесечен стаж я прехвърлят в Полша, където остава пет години, за да натрупа опит и да спести пари за следващия етап от образованието си. Следва нейното шестване по света - Виена, Лондон, Казахстан, Москва - натам я отвежда работата ѝ като борсов търговец. През 2008 година тя получава примамливо предложение от банка в Казахстан и в унисон с краха на финансовите пазари, който се разгръща по онова време, приема работа в Алмати - свързана с „покриване“ на акциите на казахстански банки, „листвани“ на борсата в Лондон.
"След три години и половина в Казахстан ме преместиха в Москва, отговарях за отдела за проучвания на акции и облигации, като имахме 120 души на пика с офиси в Южна Африка, в Нигерия, в Кения, естествено Лондон, Москва, Казахстан - там ни беше основният бизнес и Хонгконг, Ню Йорк, където имаше доста инвеститори клиенти", каза Mилена Иванова.
След като е съкратена от работа в банката решила, че трябва да намери нещо ново, което да я държи "будна" от любопитства през нощта. Решила да обикаля света в продължение на шест месеца. През 2013 година тръгнала от Лондон с билет за околосветско пътуване.
"20 години живеене далеч от семейството те кара да оптимизираш моментите, в които можете да сте заедно - семейство, приятели. Краят на пътешествието ми беше осъществена мечта на българското Черноморие", допълни Mилена Иванова.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..