"Явора ми сподели преди време, че когато ме е гледала в театъра е получила някакъв вид вдъхновение и си е помислила, че аз бих могла да изиграя "Другата в огледалото", а в последствие се случи така, че помогнах с режисурата и с поставянето на пиесата в театрално пространство, но това е един хибрид, който се появи в рамките на Covid пандемията от 2020 година и прехвърлихме в 2021-а", каза в предаването "Графити по въздуха" актрисата Елена Петрова.
Пандемията наложила да се потърсят нови средства и форми за реализиране на проектите, подчерта тя:
"Затова го наричам хибрид, защото желанието ни да поставим истинска, реална постановка, която да се играе пред зрители остана на заден план и нямаше как да се осъществи, а това като че ли не е възможно в 2021 година не само заради ограниченията в театралните зали, а и по финансови причини. Все по-малко можем да разчитаме на хора, които подкрепят изкуството, като меценати, фондации", допълни Елена Петрова.
“Другата в огледалото” е театрално, артистично представление с четене на пиеса, но заснето с кино средства в Нов театър НДК. Артистите четат пиесата.
"Героинята също казва – „Ние сме това, което не ядем, а не това което ядем“. Не е ли всъщност изборът на това да живееш пътуването към смъртта. Най-красивото в пиесата е, че тя е много положителна и аз това искам да усетят зрителите. Тя не е тъжна, не е самосъжалителна, това е мелодрама. Напротив - това момиче има своята увереност по пътя и тя знае докъде иска да стигне, има своята цел и е страшно убедена, че това е тя, това мисли, това иска, в това вярва и опитва всички около себе си да убеди да я оставят на мира, защото това е нейният път. Не иска да бъде като другите, не иска да се състезава, да се сравнява, а върви по своя собствен път. Понякога той завършва трагично", подчерта Елена Петрова.
"Майката в пиесата не съм аз, а която и да е майка, която е жертва на този сериозен проблем. И затова избрах за съавтори още двама поети. Не исках да бъде само моята лична драма. Исках и две различни гледни точки - от хайку поетесата Лиляна Кънева и от японския поет Кен Нагай, който е мой съпруг и е човек, който идва от далечна и много подредена страна", коментира Явора Стоилова.
Интервютата можете да чуете в звуковия файл.В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев . Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога . Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..
В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..
Изсечен от камък бюст на Цола Драгойчева на площада , носещ нейното име, в родната й Бяла Слатина, се взира в градския център, наскоро ремонтиран с евросредства. Какви са настроенията преди поредния предсрочен вот: " Загубили сме интереса вече. Защото сме много "добре" . Какво ни е? Безпаричие." "Млади хора – всичко отишло по чужбина...
"В кукления театър куклите оживяват. Как оживяват? Чрез кукловодите." Това казва пред БНР Димитър Пишев, професионален куклен актьор и кукловод от Русе. " Искаме или не, ние сме кукли , но за съжаление, в ръцете на недобронамерени кукловоди." Пишев изтъква, че в кукления театър е необходимо взаимно уважение и обич между куклата и..
Срещнаме ви с две жени, докоснати по най-силния начин от болката. Те са майки, чули за децата си диагнози на нелечими заболявания . Емоционално са преминали през целия спектър на болката, а физически са направили всичко възможно да се справят с последствията от нея. Оцеляли са в болката. Може би са я приели, може би са я разбрали и затова..
Две са точките за поклоннически туризъм в този район на Североизточна България - Ивановските скални църкви и Басарбовският манастир "Свети Димитър Басарбовски". Ивановските скални църкви са част от голяма лавра от манастир с 15 храма. Не всички са изследвани, но тези, които са видими са защитени от ЮНЕСКО. Ивановските скални църкви..
В 57-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е фризьорът Ангел Ангелов , който от 11 години живее и работи в Америка. В древен Рим прическата показвала богатството и мястото на хората в обществото . Сложните прически били за богатите, а естествените и семплите - за бедните. Казват, че фризьорската професия води началото..
Искат да се прегърнат с Борисов и Пеевски. Това заяви Корнелия Нинова, бивш лидер на БСП, за настоящето ръководство на Столетницата. ГЕРБ засега..
Алиансът за права и свободи (АПС) има нагласа и ще участва в разговори за правителство, на които ще ги покани Бойко Борисов, както обеща самият той..
Ще гледаме представлението "Бойко Борисов и примадоните" , заяви пред БНР математикът проф. Николай Витанов. "Сега на сцената ще излезе една голяма..