Силно земетресение беше регистрирано в Гърция. Няма съобщения за жертви и за големи щети от труса. Медиите съобщават за трима леко ранени от паднали предмети. Спасителни екипи са извадили възрастен мъж от частично разрушена къща.
Трусът, с епицентър в близост до град Еласона и град Лариса, е усетен в цяла континентална Гърция, както и на териториите на съседните държави.
Магнитудът на първия трус, според Атинския геодинамичен институт, е от 6-а степен по скалата на Рихтер. Продължават вторични трусове с магнитуд около 5-а степен по Рихтер.
Професорът по геодинамика към Солунския университет Костас Папазахос коментира пред медиите, че се очаква вторичните трусове да продължат поне месец.
Жителите на Лариса, изплашени от силното земетресение, напуснаха домовете си и се настаниха в паркове далеч от сгради, свидетелства кореспондентът на БНР в Гърция. Учениците са изведени на безопасно място, в пълна мобилизация са Гражданска защита и пожарната, съобщи кметът на Лариса. Властите приканват хората в засегнатия район да останат навън.
Няма данни за пострадали български граждани при земетресението в Гърция.
По информация на генералното ни консулство в Солун земетресението е регистрирано днес в 12:16 часа на 24 км северозападно от град Лариса и 21 км от град Еласона (област Тесалия), като е било с магнитуд 6 по Рихтер и дълбочина 10 км. Последвали са и три вторични труса.
Земетресението е усетено силно в Атина и Солун, както и в други райони в западната част на страната.
Кметът на Еласона е завил, че са започнали обследвания за щети на държавни и обществени сгради. Областният управител на Тесалия е информирал, че са дадени указания за затваряне на училищата, като са в контакт с гражданска защита за координиране на съответните действия. Извършва се обследване на държавни учреждения за нанесени материални щети.
При необходимост от съдействие българските граждани могат да се обърнат към посолството на Република България в Атина на следните телефони: +30 210 67 48 107; +30 210 67 48 105; +30 210 67 48 106, както и към генералното консулство на България в Солун на тел:
+30 2310 829 210 и на дежурния телефон в извънработно време: +30 2310 869 510.
Въпроси могат да бъдат отправяни и на имейл адресите:
embassy.athens@mfa.bg;embassbg@otenet.gr,consular.athens@mfa.bg;Consulate.Thessaloniki@mfa.bg
Земетресението е усетено и в Южна България - предимно по високите етажи на сгради, в районите на Кърджали, Пловдив и София. Няма данни за щети и пострадали.
Съд в Истанбул отхвърли обжалването на ареста на отстранения кмет на града Екрем Имамоглу, което адвокатите му внесоха миналата седмица, предаде ТРТ Хабер, цитирана от БТА. МВР на Турция отстрани Имамоглу от кметския пост в Истанбул Пета поредна вечер на протести в Турция след ареста на Екрем Имамоглу Над 2 млн. са участвали в митинг в..
Британският енергиен гигант "Бритиш петролиум", който наскоро отложи постигането на целите за намаляване на въглеродните емисии, за да се съсредоточи върху по-печелившия добив на изкопаеми горива, обяви, че е разкрил нови залежи на петрол край бреговете на Мексиканския залив, преименуван наскоро от президента на САЩ Доналд Тръмп на Американски залив,..
Денонощен контрол по водоемите в област Монтана започва от утре. От 15 април се въвежда забраната за улов на риба във водоеми до 500 метра надморска височина заради пролетно-лятното размножаване. Засиленият контрол ще бъде по вътрешните водоеми и реки в област Монтана. Общата забрана влиза в сила от 15 април и ще продължи до края на май , съобщи..
Окръжният съд в Хасково определи мярка за неотклонение "Парична гаранция" в размер на 45 000 лева спрямо кмета на община Минерални бани Мюмюн Искендер, като смекчи досегашната му мярка за процесуална принуда "Домашен арест". Заседанието за обжалването на мярката продължи три часа. Съдът в Пловдив пусна кмета на Минерални бани в домашен..
Федералната антимонополна служба на Германия даде зелена светлина на италианската банка UniCredit за придобиване на дял в германския си конкурент Commerzbank. Правителството в Берлин обаче критикува тази сделка, като дори я описа като враждебна. Италианската банка UniCredit може да увеличи своя дял в германската Commerzbank до максимум 29,99 процента...
Петима телефонни измамници са заловени при специализирана полицейска операция, проведена в град Ветово на територията на Областната дирекция на МВР в Русе. Жертвите им са граждани на България и Гърция. Специализираната полицейска операция е проведена на 10 април и при нея са заловени пет лица, които са създали група за телефонни измами: "В имота, в..
Десетки хора за пореден път заявиха, че искат по-ефективни присъди за насилниците на животни. Демонстрацията се проведе пред Народното събрание в София и е четвъртата подред за последния месец. Протести срещу насилието над животните ще се проведат в над 20 града Мила Попдимитрова от гражданска организация КАЖИ обобщи исканията на..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
В България строежът и поддръжката на пътища се правят по корупционни схеми, след което резултатът е нулев, а само корупцията цъфти . Това заяви пред..