Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искат още информация за 7 от 10 наши кандидати за европейски делегирани прокурори

Въпросът за назначаването на българските делегирани прокурори ще бъде решен от колегиума на европейската прокуратура

| обновено на 03.03.21 в 18:31
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейската прокуратура е поискала допълнителна информация за част от българските кандидати за европейски делегирани прокурори, съобщиха за БНР от пресцентъра на институцията, ръководена от румънката Лаура Кьовеши.

Оттам уточняват, че все още не е взето решение дали те да бъдат отхвърлени, или не и допълват, че въпросът за тяхното назначаване се решава от колегиума на европейската прокуратура. "Въпросът не стои на дневен ред тази седмица", подчертават оттам.

Според публикация на изданието "Юроактив", на която се позовават и други медии, Европейската прокуратура, ръководена от румънката Лаура Кьовеши, е уведомила българското министерство на правосъдието с писмо, че има забележки по седем от десетте български кандидатури.

На въпрос на БНР по казуса от правосъдното министерство отговориха, че на този етап ведомството не е било уведомявано процедурата по одобряването на десетте европейски делегирани прокурори да е приключила.

От Министерството на правосъдието напомниха, че тя е между Европейската прокуратурата и Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет и че задълженията на министерството са свързани само с това да придвижи по дипломатически път решението на съдебните кадровици за десетте избрани магистрати до офиса на Лаура Кьовеши. А решението беше взето на 13 февруари след няколкодневно изслушване.

Десетте български предложения - един съдия, трима следователи и шестима прокурори, бяха определени с гласуване измежду 31 самономирали се магистрати.

Избрани бяха Бисерка Стоянова, Божидара Димова, Бойко Калфин, Вероника Трифонова, Венцислав Фердинандов, Димитър Беличев, Мая Ковачева, Преслава Петкова, Светлана Колева и Христо Крачунов.

„Юроактив“ цитира шефа на кабинета на европейския главен прокурор Лаура Кьовеши - Милан Ярон, че се иска допълнителна информация за седем от избраните делегирани прокурори.

От думите му става ясно, че възражения има срещу тримата следователи, тъй като те по закон не пледират пред съда, а това е една от задачите на европейските прокурори, срещу единствения съдия, защото е без опит в криминално право и срещу трима от прокурорите, заради много малкия им  опит и защото работят на по-ниски нива в прокуратурата.

Още при подбора на десетте български магистрати, които да работят у нас по дела от компетентността на Европейската прокуратура, стана ясно, че Лаура Кьовеши ще има последната дума за кандидатите.

Тези от тях, които ще минат през ситото на румънката, ще започнат със стартова заплата от 5698 евро и нагоре - според трудовия си стаж.

Европейските делегирани прокурори ще бъдат атестирани на всеки две години и при неизпълнение на служебните задължения ще може да им се търси дисциплинарна отговорност.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Все по-малко българи в чужбина изпращат децата си на неделно училище. Защо?

Все по-малко българи, живеещи в чужбина, изпращат децата си на неделно училище, където да учат български език и култура. Недостигат и младите преподаватели. Тези проблеми  в работата си  посочиха  директорките на три от неделните български училища в Италия. Същевременно българското неделно училище "Асен и Илия Пейкови" в Рим проучва и..

публикувано на 03.07.25 в 10:06
Турският външен министър Хакан Фидан.

Външният министър на Турция се срещна с представители на "Хамас" в Анкара

Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан се е срещнал в Анкара с делегация на палестинската въоръжена групировка "Хамас“, в която е бил и ръководителят на политбюрото на движението Мохамед Дервиш, предаде турската държавна телевизия "ТРТ Хабер", позовавайки се на източници от Министерството на външните работи. По време на срещата са били..

публикувано на 03.07.25 в 10:02
Ирина Манушева

Ирина Манушева: НВО не бива да работи като вход за училища!

НВО не бива да работи като вход за училища. Това заяви пред БНР Ирина Манушева, философ, преводач и активист за достъп до качествено образование. Организацията за икономическо сътрудничество и развитие публикува доклад за образованието у нас. Това е първият цялостен и независим анализ на българската система за оценяване, достъпен на български..

публикувано на 03.07.25 в 09:55

Пожарът на Халкидики е потушен, обстановката на Крит – критична

Пожарът на Халкидики е потушен без да пострадат туристи. На Крит обаче от вчера не могат да спрат огнената стихия. Има изгорели къщи и хотели. Няма активен пожарен фронт на Халкидики, съобщи кметът на Ситония. Огнеборците успяха да спрат пожара към вилната зона на град Никити. Все още обаче има опасност от разпалване на огнища от вятъра...

публикувано на 03.07.25 в 09:52
Любомир Стефанов

Любомир Стефанов: Девалвира самият инструмент на вот на недоверие

Девалвира се самият инструмент на вот на недоверие , изказа мнение пред БНР политологът Любомир Стефанов. " Единственото, което правят "Възраждане", "Величие" и МЕЧ, е да използват парламентарната трибуна за политическа пропаганда , а тя вече не е и политическа, а е някаква много съмнителна и конкретно специфична, като че ли далеч от темата..

публикувано на 03.07.25 в 09:52

Желязков свиква институциите за координирани действия срещу отпадането на ученици

Премиерът Росен Желязков свиква от 13 часа днес среща в Министерския съвет на Координационното звено по Механизма за съвместна работа на институциите за обхващане, включване и предотвратяване на отпадането на деца и ученици от образователната система, съобщи правителствената пресслужба. В срещата ще участват вицепремиерът Томислав Дончев,..

публикувано на 03.07.25 в 09:47
Кирил Петков

НС прие оставката на Кирил Петков като депутат

Без дебати парламентът прие оставката на Кирил Петков като народен представител от "Продължаваме промяната - Демократична България", която той депозира в деловодството на 30 юни. 197 депутати гласуваха "за", въздържаха се 8 народни представители от "Величие". Петков внесе заявлението си за оттегляне като депутат, след като преди това..

публикувано на 03.07.25 в 09:39