Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политическите кампании онлайн - тролене без позитивни послания на микро ниво

Снимка: pixabay

Онлайн комуникационните канали са ефективни само тогава, когато се използват постоянно, а не кампанийно, както се случва при повечето български партии. Това каза пред БНР Калин Василев от Агенцията за управление на онлайн репутация и дигитален маркетинг. Според него политическите формации правят две основни грешки в използването на онлайн комуникацията - първата е, че активират места в дигиталното пространство непосредствено преди самите избори.

„Стартирайки кампанията, аз не мога да видя днес нито една програма на нито една политическа формация за предстоящите избори.“

Сайтовете на политическите формации целогодишно се използват за препечатване на публикации, без да се създава съдържание, което да даде допълнителна стойност на гражданите и да информират за определени позиции на микро ниво, отбеляза Василев в предаването "Преди всички".

Използвайки социалните мрежи, партиите имат възможност да таргетират и да достигнат своите избиратели на най-ниско ниво, ако говорим за географско позициониране, посочи Калин Василев.

Моделирането на политическите послания трябва да бъде пречупено през призмата на по-малки, микро групи – квартал, малко населено място, дори село, за да можеш да достигнеш до тези твои избиратели.“

„Вторият генерален проблем, който те пренебрегват, е липсата на цялостен медиен мониторинг – кой, къде и какво говори.“

Формирането на политическа кампания в социалните мрежи в момента се свежда до използването на вътрешни ресурси. Така под формата на тролене се води основно негативна кампания срещу опонентите, изтъкна Калин Василев. За изминалите няколко кампании той не регистрира „нищо смислено и нищо позитивно, което да правят политиците“ в онлайн пространството.

Тяхната кампания се свежда до това да участват под коментари на опозиционните представители с фалшиви профили, под някакви картинки, които съдържат в себе си осмиващи послания или осмиващи реплики, извадени от контекста на техните опозиционери, но не и да мислят нещо позитивно, което ще даде добавена стойност на техните избиратели.“

Социалните мрежи тръгнаха да налагат по-стриктна регулация и да бъдат по-внимателни при използването им за политически кампании. Донякъде българските политически формации са запознати с тези регулации, но в друга част използват способите за избягване на явни послания, каза още в анализа си Калин Василев.

Българските политици започват да се пооглеждат и да проглеждат за използването на тип услуги, познати като социален инженеринг, допълни той.  

„Или как най-правилно да структурираме своите послания към гражданите, имащи определени виждания и нагласи, които да бъдат базирани на информацията, която самите хора споделят в социалните мрежи. Може би ако политическите партии в България използват подобен тип услуги, осланят кампанията си на подобни инструменти, биха пожънали много голям успех.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52