Италианските власти са блокирали износ на 250 000 дози от ваксината срещу коронавируса на компанията "АстраЗенека" за Австралия.
За това съобщи Франс прес, като се позова на източник от Европейския съюз. Италианското правителство и Еврокомисията са отказали да потвърдят информацията.
Пратката е от завод в Анани, близо до Рим, където ваксините се пълнят във флакони - последната фаза от производството. Съоръжението е собственост на американската компания Catalent и там за 12 месеца се очаква да бъдат произведени стотици милиони дози от ваксината на "АстраЗенека" и от тази на "Джонсън и Джонсън", която предстои да бъде одобрена за използване в Европейския съюз.
Съгласно механизма за контрол на износа на ваксини от Евросъюза, който е в сила от 30 януари, тъкмо заради проблемите с доставките от "АстраЗенека", страните членки имат право за искат от Еврокомисията блокиране на пратки за останалия свят.
Министърът на здравеопазването Силви Кирилов издаде заповед, с която се забранява износът на лекарствен продукт за заместващо лечение при хронична бъбречна недостатъчност. Целта е да се гарантира терапията на българските пациенти и да не се непрекъсва достъпът им до лечение. Заповедта е със срок от 6 месеца, ще важи до 15 февруари 2026 г. Става дума..
Екипи на дружеството ВиК – Ловеч продължават дейностите по отстраняването на аварията на магистралния водопровод "Черни Осъм", заради която от вторник вечерта се налага спирането на водата в Ловеч и Плевен. Днес водоподаването ще бъде прекъснато от 11.00 до 18.00 ч., като все още не е ясно кога ще бъде отстранена напълно аварията.
Над 500 декара гора вече са изгорели в резултат на големия пожар, който застраши три населени места край Кърджали. Гори около 200 дка смесена гора при село Снежинка Неговото потушаване продължава и в момента. Продължава гасенето на големия пожар край язовир "Кърджали" В гасенето с техника участват пожарникари и горски служители на Южното..
Днес е 21-вият ден от битката с пожара в Пирин. Засегнати са десетки хиляди декари, включително част от Националния парк "Пирин". Вчера към наземните екипи се присъединиха двата шведски самолета. Вече 21-ви ден продължава борбата с огъня в Пирин Каква е обстановката тази сутрин обясни инж. Иван Ризов, директор на Държавното горско стопанство..
Проливните дъждове, които връхлитат днес района на столицата на Южна Корея за втори ден и са причинили смъртта на най-малко един човек, наводниха или повредиха стотици пътища и домове и принудиха повече от 1000 души да се евакуират, съобщава Асошиейтед прес. Тази сутрин в някои части на Сеул и близките градове Паджу, Инчхон и Гимпо паднаха около..
При последния избор имаше 6 кандидатури за омбудсман и това трябва да се отбележи . При избора на Мая Манолова и Диана Ковачева имаше по една. Това каза пред БНР Захари Янков, старши правен консултант в Българския център за нестопанско право (БЦНП), преди публичното изслушване на кандидатите за заместник-омбудсман. Изслушване на..
Въвеждането на еврото е стратегическа крачка за България. Това каза пред БНР Деан Тодоров, ръководител на международна иновативна компания за България. Сред плюсовете той открои премахването на разходите за превалутиране, улесняването на търговията, по-голяма оперативна яснота за малкия и средния бизнес. Еврото би улеснило и..
Няма пропуски или нарушения в лечението на 39-годишния Петър Стоянов, който преди няколко месеца почина след заразяване с полирезистентна бактерия и..
Руската имперска политика не се е променила през последните векове. Това напомни пред БНР Илиян Василев, бивш посланик на България в..
Инцидент по време на жътва в землището на село Гарван отново поставя на дневен ред въпроса за справедливостта и правилата при кризисни..