Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Пенка Петрова: Отдавна трябваше да се опитаме да закупим и от руската ваксина

Единствено ваксината на „Янсен“ е ефективна срещу южноафриканския вариант

Снимка: БТА

„Груповият имунитет трябва да достигне 70-80% преболедували или ваксинирани. Много сме далече още от този процент в световен мащаб, за да очакваме самоограничаване на инфекцията. Затова нормално е точно това, което се случва – все повече хора да се сблъскват с вируса и да създават този защитен вал пред населението.“ Това каза пред БНР проф. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология към Българската академия на науките.

Създаденият имунитет и от преболедуване, и от ваксиниране, е достатъчен, за да осигури леко протичане на заболяването дори при повторно заразяване, уточни проф. Петрова.

Относно ваксината на „Янсен“, която е еднодозова, проф. Пенка Петрова изтъкна:

„Големи са надеждите за ваксината на „Янсен“. Тя вече е разрешена в САЩ. Еднодозовите ваксини са много ефективни и спестяват много труд за реимунизация.“

Проф. Петрова допълни, че ваксините и на „Модерна“, и на „Пфайзер“ биха могли лесно да се превърнат в еднодозови ваксини, тъй като при поставянето на първа доза дават ефективност, равна на тази на руската „Спутник“, на индийската или на китайската ваксина.

Снимка: БТА

Единствено ваксината на „Янсен“ е ефективна срещу южноафриканския вариант. Южна Африка е закупила единствено ваксината на „Янсен“ и там се ваксинират само с нея“, поясни още Петрова.

Руската ваксина „Спутник“ е популярна вече в около 30 страни по света, отбеляза проф. Пенка Петрова. „Цяла Южна Америка се ваксинира само с руската ваксина. Тя е изключително ефективна и се базира на най-старите разработени технологии за векторни ваксини.“

Ние отдавна трябваше да се опитаме да закупим дори от руската ваксина“, коментира тя.

След поставена ваксина по време на изработването на имунен отговор – антитела и клетъчен имунен отговор, можем да се заразим, както да заразим и останалите, затова мерките трябва да продължават да се спазват, разясни още Пенка Петрова. „Това, което ваксината до момента показва е, че драстично намаляват случаите на хоспитализация и на тежко протичане.“

Снимка: БГНЕС

„Вече няма нужда да убеждаваме обществото, че ваксините могат да решат проблема с кризата. В момента проблемът е световната липса на ваксини“, коментира проф. Петрова.

70% ваксинационно покритие до края на юни едва ли бихме постигнали, ако не се ангажира мрежата от общопрактикуващи лекари, посочи проф. Пенка Петрова, запитана дали прогнозата на здравния министър е реалистична.

В момента има доставени дози, но не може да се организира достатъчно добре поставянето им и стигането им до хората“, каза тя.

В отговор на въпрос за дългосрочните странични ефекти от ваксините, които могат да се проявят след време, проф. Петрова коментира:

Проучвателният период върви и в момента. Всички фирми производителки обещаха да се изяснят научно всички странични ефекти до края на 2022 г. Това е разумният период, в който биха се явили странични ефекти от ваксината.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съдът остави в ареста турски шофьор, предизвикал тежката катастрофа в Прохода на Републиката

Районният съд във Велико Търново остави в ареста турският шофьор, който предизвика тежката катастрофа в Прохода на Републиката през почивните дни. При инцидента сериозно пострада мъж от Ямбол.  Съдът прецени, че от събраните до сега доказателства може да се направи обосновано предположение, че 46-годишният турски шофьор на камион е причинил..

публикувано на 01.07.25 в 16:24
Фридрих Мерц

Мерц иска да бъде запазена Шенгенската зона, но без да се злоупотребява

Германия иска да бъде запазена Шенгенската зона за свободно движение между държавите в нея, но тя може да функционира, само ако не се злоупотребява, заяви германският канцлер Фридрих Мерц след среща с премиера на Люксембург. Поради увеличения миграционен натиск Германия продължава временните проверки по всичките си граници. Премиерът на..

публикувано на 01.07.25 в 16:24

В четвъртък ще бъде пуснато движението по пътя Мездра – Ботевград

В четвъртък ще бъде пуснато движението по пътя Мездра – Ботевград, който се ремонтира от години. В това увери регионалният министър Иван Иванов.  По думите му на 18 юли ще бъде изцяло възстановено и движението през тунелите "Правешки ханове" и "Топли дол" на магистрала "Хемус", а до края на този месец ще приключат и ремонтите по виадуктите по..

публикувано на 01.07.25 в 15:52
Административният ръководител на Окръжна прокуратура - София Наталия Николова.

Прокурор Николова: Не посочвайте никакви лични данни на хора, които не са проверени

Българи и украинци с българско гражданство са замесени в разбитата световна мрежа за пране на пари и данъчни престъпления. Прокуратурата и ГДБОП разбиха международен канал за пране на пари и данъчни измами Окръжният прокурор на София Наталия Николова обясни, че чрез банкови сметки на новоучредени търговски дружества на имената на малоимотни лица..

публикувано на 01.07.25 в 15:51

Намаляват нарушенията в горите в централната част на Северна България

Намаляват нарушенията в горите в Централна Северна България, съобщиха от Северноцентралното държавно предприятие – Габрово. За юни горските инспектори са направили над хиляда и сто проверки. През юни горските служители са направили 1113 проверки в държавните гори в областите Габрово, Велико Търново, Русе, Силистра и Разград. Близо 40 на сто..

публикувано на 01.07.25 в 15:29
Украински военни, 15 февруари 2024 г.

Украински дронове са нанесли удари срещу военен завод в руския град Ижевск

От украинска страна се съобщава, че са били атакувани производствени мощности и складове, като е избухнал пожар. Заводът се намира в Република Удмуртия на повече от 1300 километра от Украйна. В него се произвеждат зенитно-ракетни комплекси "Тор" и "Оса", както и ударни безпилотни апарати "Харпия". При атаката са загинали трима души, а 35 са..

публикувано на 01.07.25 в 15:08

УМБАЛ "Д-р Г. Странски" с успех в развитието на роботизираната онкохирургия

Клиниката по онкологична хирургия към Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Д-р Георги Странски"-Плевен постигна исторически успех, като извърши първата у нас робот-асистирана операция със системата Da Vinci X на пациентка с карцином на млечната жлеза. Това събитие бележи важен етап в развитието на роботизираната..

публикувано на 01.07.25 в 14:56