Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общинският съвет в Созопол ще спази съдебното решение за част от крепостната стена

Снимка: БГНЕС

"Длъжни сме да спазим решението на съда, защото собственикът е спечелил делото във връзка с този терен". Това каза пред БНР председателят на Общинския съвет в Созопол Георги Пинелов във връзка с казус отпреди няколко години в Созопол, където част от реставрираната крепостна стена в града трябва да бъде съборена. Според решението на Бургаския районен съд зидът, който е с височина 4 метра, дебелина 1,8 м и попада в частен терен, трябва да бъде премахнат

Това е емблематична за града крепостна стена, която се е реставрирала повече от 15 години, но още през 2014 година става ясно, че е незаконна в определена част.

"Факт е, че собственикът е спечелил делото, поне на първа инстанция, ако не греша и ние като община сме длъжни да се съобразим с това решение на съда и човекът да си влезе във владение, и да има достъп до южната алея, както е било преди това, ако трябва да бъдем докрай коректни. Аз не знам ще обжалваме ли, в събота съм се запознал с казуса, все още не съм се видял с кмета, за да видя каква е идеята, но предполагам, че дори да се обжалва, вече съдът ще се произнесе, но ако решението е такова, ние сме длъжни да се съобразим с него", посочи още Пинелов в предаването "Преди всички". 

"От друга страна това се превърна в емблематично място за Созопол, южната крепостна стена и кулата към нея, аз тук съм израснал, но е възстановена в този си вид и на тази височина преди 7-8 години, тук преди помня, че имаше двуетажна порутена къща, тук сме играли като деца, но там си имаше проход, който даваше достъп до южната алея. Имахме разговор с Димитър Недев, директор на Археологическия музей, той твърди, че въпреки че не се е виждало от нивото на алеята, във вътрешността е имало зид, от който се е виждало, и вече след това е надстроен, и да речем, ако е бил 0,50 см, се е вдигнал до 4-5 метра.

Аз обаче не съм чел решението на съда, нито съм експерт, каквото и да кажа, нито съм достатъчно запознат в конкретика, аз по медиите разбрах, че става въпрос да се предостави достъп на собственика в рамките на 6 кв. м. Но къде точно е определено? Ще трябва да се реши под каква форма да бъде направен проектът и човекът да си влезе във владение, ако няма обжалване на следваща инстанция".

БГНЕС

Пинелов каза, че от медиите е разбрал за дупка, която е била зазидана: 

"И собственикът твърди, че това е неправомерно, иначе самата крепостна стена е добре изградена". 

На въпрос, ако е имало съдебно решение още през 2014 година, според което разрешителното за строеж на тази част от стената не е било законно, защо не са се взели мерки, Георги Пинелов отговори, че с този въпрос трябва да се попита бившия кмет на Созопол Панайот Рейзи, защо не се е съобразил със съдебното решение. 

Пинелов посочи, че очаква и сегашният кмет да се произнесе по казуса. А въпросът ще бъде обсъден и с главния архитект, и с юристите, защото има решение на съда.

Още по темата в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03