Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пенчо Маркишки: Юпитер и Сатурн ще се появяват на небето рано сутрин във втората половина на март

В старата оптична лаборатория на НАО
Снимка: личен архив

Римляните наричали месец март на бога на войната Марс, някога март бил 1-вият месец в техния календар. Прабългарите са наричали този месец „Читем“, а славяните - „Соухы“ (сухият), поради малкото валежи, падали през него.

"Римският календар е започвал от 1-ви март преди Юлий Цезар да въведе познатият ни, наречен на негово име Юлиански календар, който по-късно е преработен от Папа Григорий XXIII и е наречен Григориански. Месец март е бил първи месец и в календара на много народи, които са използвали равноденствието като астрономически момент, като начало на годината", каза в предаването "Нощен хоризонт" Пенчо Маркишки, технически сътрудник, Катедра Астрономия, Физически факултет, СУ „Св. Климент Охридски“.

Пролетното равноденствие през 2021 година ще настъпи на 20 март. Новолунието ще бъде на 13 март в 12:21 ч., а пълнолунието - на 28 март в 21:48 ч.

"Юпитер и Сатурн ще започнат да се появяват на небето рано сутрин над югоизточния хоризонт в съзвездието Козирог във втората половина на март. Около час и половина и един час преди изгрева на слънцето двете планети ще бъдат видими ниско над хоризонта и по този начин с напредването на годината с всеки следващ месец техният изгрев ще подранява, като в летните и есенните месеци ще виждаме тези две планети много високо и ярко, ясно както беше миналата и по миналата година", подчерта Пенчо Маркишки.

Шмит телескоп в НАО          Снимка: личен архив

На 20 март ще настъпи астрономическата пролет. На 28 март в 3 часа ще настроим часовниците си с един час напред.

Китaйcĸитe влacти oфициaлнo oдoбpиxa paзpaбoтвaнeтo нa cвpъxтeжĸaтa paĸeтa нocитeл „Чaнчжън-9“, предназначена за извеждане на пилотирани космически мисии на път към Луната и Марс.

"Китай поема предизвикателството да участва в надпреварата за Марс, ако може да дефинираме такова понятие. Заедно с американците те предвиждат до 2030 година да разработят ракета с огромни размери, способна да изведе в космоса полезен товар с около 140 тона".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16