Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емил Георгиев: Не бих се подхлъзнал по конспиративни теории за делегираните прокурори

Емил Георгиев
Снимка: Ани Петрова

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет ще обсъжда казуса с европейските делегирани прокурори. Европейската прокуратура иска повече информация за седем от общо десетте кандидатури, представени от страната ни.

„В първоначално достъпната информация бе цитиран изрично говорителя на Европейската прокурорска служба - след като казва „не сме доволни“, очевидно има някакви причини те да не са доволни“, коментира пред БНР адвокат Емил Георгиев от Инициативата „Правосъдие за всеки”.

Георгиев смята, че изразените резерви вероятно се дължат на недостатъчната подготовка или недостатъчните познания на някои от българските кандидати с оглед на досегашната им дейност в съдебната ни система. Според него ще бъде интересно дали ще се обсъдят по същество заявените забележки и резерви.

„Изобщо не бих се подхлъзнал по някакви конспиративни теории. Много повече бих заложил на изцяло прозаичното обяснение, че просто седем от тези десет кандидати очевидно не стават“, коментира Емил Георгиев в предаването „Преди всички“.

Имаме само една резервна кандидатура – общо одобрените кандидати от българска страна са 11. За европрокуратурата е предвидено да работят 10.

В Чехия, която е по-голяма от България като население и усвоява повече европейски средства, европрокурорите са трима, направи паралел Георгиев.

Ще бъде интересно развитието, ако българската страна се заинати и каже – ами, ок, трима – трима, толкова одобрявате, толкова ви даваме. Това ще породи и политически реакции – ще се окаже, че България не иска да си изпълнява ангажиментите, които сама е поела, за да участва в този механизъм на по-тясно сътрудничество в рамките на ЕС.“

Относно бързото задвижване на Конституционния съд по питането на президента за специалния прокурор, който ще разследва главния, адвокат Емил Георгиев отбеляза:

„Би трябвало ВСС да спре процедурата до изчакване на решението на Конституционния съд. Бързината, с която Конституционният съд действа, идва да ни покаже, че те искат да влязат в хронограмата, която е предвидена за избор тази нов длъжност. Оттам ще разберем дали ще го бъде този нов надглавен прокурор за разследване на главния - т. нар. Гешо Иванов, или ще се приемат мотивите, изразени в президентската конституционна жалба.“

„Конституционният съд в момента се люшка между това неговият председателстващ да бъде братиньото на министър-председателя, и от друга страна – да постановява от време на време някое много смислено решение“, допълни Георгиев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Община Велико Търново

Двойки с репродуктивни проблеми с право три пъти в годината да кандидатстват за финансова подкрепа

Двойките с репродуктивни проблеми в община Велико Търново вече ще имат право три пъти в годината да кандидатстват за общинска финансова подкрепа за изследвания и подготвителни процедури преди инвитро. До сега те имаха право на това веднъж годишно.   След последните промени в правилника за финансово подпомагане на изследвания и процедури,..

публикувано на 03.08.25 в 10:43
Джак Смит

САЩ: Официално разследване срещу бивш спецпрокурор

Службата на специалния прокурор е започнала официално разследване срещу Джак Смит, който ръководеше две от четирите наказателни разследвания срещу президента Доналд Тръмп по време на администрацията на Джо Байдън. Разследването срещу бившия специален прокурор е заради подозрения, че разследванията му срещу тогавашния кандидат на..

публикувано на 03.08.25 в 10:23
Цистерни горят след украински удар в Шахтарск - в окупираната от руските сили територия на украинската Донецка област, 27 октомври 2022 г.

Пожар в петролно депо в Сочи след украинска атака с дрон

Пожар избухна в руския град Сочи след украинска атака с дрон по петролна база. Съобщава се, че през нощта руските сили са свалили 93 украински дрона над различни области на страната, вклчително и над украинския Кримски полуостров, анексиран от Русия през 2014 г. От Украйна съобщават за руски атаки с ракети срещу Киев и Николаев снощи..

публикувано на 03.08.25 в 10:01

Седмица на пожари и политически спорове

Тази седмица България беше в капана на огъня. Тежка беше ситуацията в Пирин, Хасковско и Ямболско. Пламъците погълнаха над 100 хиляди декара гори. Стотици пожарникари, горски служители и доброволци се бориха с огнената стихия. Беше задействан и Механизмът за гражданска защита на Европейския съюз. На югозапад беше тежка ситуацията край..

публикувано на 03.08.25 в 09:50

По-строги мерки за борба с незаконния хазарт в Гърция

Гърция въвежда нови строги мерки за борба с незаконния хазарт. Гръцката комисия по хазарта изнесе шокиращи данни за участието на гърците в нелицензирани сайтове. 800 хиляди гърци през миналата година са играли в незаконни клубове и казина. Сумите с които са участвали се изчислява около един 1 милиард и 700 милиона евро. От това загубите за..

публикувано на 03.08.25 в 09:32

Рухна подпорна стена на новострояща се сграда във В. Търново, няма пострадали

Подпорна стена на новострояща се сграда се срути във Велико Търново. Тонове земна маса затиснаха автосервиз, който се намира непосредствено до строежа. Няма пострадали.   Инцидентът е на великотърновската улица "Козлодуй". На мястото се изгражда многоетажен паркинг. Срутилата се огромна подпорна стена, която затисна автосервиз и складове, е..

публикувано на 03.08.25 в 09:14

Овладян е пожарът в депото за отпадъци край Силистра

Избухналият пожар снощи в депото за твърди битови отпадъци край Силистра е бил овладян около полунощ благодарение на бързата реакция на екипите и напълно загасен до 4:30 ч. тази сутрин. Няма пострадали хора. Пожар гори в депото за битови отпадъци край Силистра На място са работили четири противопожарни автомобила от Силистра и околните..

публикувано на 03.08.25 в 09:08