Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екстремните спортове 7 - 13 март 2021

Вилануева и Грифин
Снимка: Шон Вилануева

Няколко седмици, след като осъществи невероятния си соло траверс на Фиц Рой в Патагония, белгиецът Шон Вилануева, заедно с американеца Джон Грифин, направи премиерно изкачване на "Кралската линия ("King line") по Южната стена там - тя е дълга 500 метра и е с категория на трудност 7а.

Линията по Серо Чалтен
Двамата алпинисти са започнали с "Colorado Route", но след второто въже се отклонили по 350-метрова "чудовищна цепка" с широчина до 15 сантиметра, по която са изкатерили още 8 въжета. Новата линия е премината онасйт и само с трад екипировка, с поставяне на осигуровка на такова разстояние, че на практика е имало неосигурени участъци.
По време на изкачването са носили само един спален чувал, без палатка и са получили измръзвания заради студеното време и постоянната сянка.
Новата линия е наречена "La Chaltenense" в чест на Ел Чалтен и местните хора, които са домакини на Вилануева и Грифин вече повече от година.

Пред БНР Вилануева разказа:
"Взехме само един спален чувал в случай, че ни се наложи да бивакуваме. Не мислех, че ще ни е необходимо, надявах се да слезем преди да се стъмни. Но никога не знаеш какво ще се случи и се оказа, че този път имахме нужда от спален чувал. Беше за всеки случай, а взехме само един, за да не ни тежи и да не заема много място в багажа".

Попитан как са се катерили с Грифин по толкова широка цепка, Вилануева обясни:
"Използвахме характерните за цепки техники, като двоен юмрук (double-fist jam), юмрук и длан (hand-fist jam), заклещване на рамо и лакът (chickenwing and armbar)... Катерех с ръкавици и бях с лейкопласт на палците. Ръцете ми са добре, нямам рани."
По цепката

Трима български фрирайдъри осъществиха премиерно спускане по Югоизточната стена на връх Голям Купен в Стара планина. Линията е с 600 метра денивелация и е спусната от сноубордистите Ивайло Йорданов, Петко Младенов и Иван Тотев на 3 март.
Спускането от Голям Купен

Преминати маршрути от по-висока категория в скалното катерене:
*Венцислав Костов - "Jackpot" 8b, Лакатник;
*Владислав Ангелов - "To the top" 8a, Дряново.
===
От Българската лавинна асоциация и портала avalanche.bg съобщават за паднали лавини на Витоша (Стената) и в Рила. Предупреждението важи и за следващите дни.

Калистрин и Геров
В петък в Италия се проведе 35-ото издание на Pierra Menta - едно от най-големите състезания в ски-алпинизма, което тази година е Световно първенство в дисциплината “отборно-дълга дистанция”. Заради пандемията надпреварата се проведе при ограничен от организаторите брой участници и само в един ден, на маршрут с денивелация 3380 м. Сред участниците бяха почти всички шампиони от завършилото дни по-рано Световно първенство в дисциплините спринт, скоростно изкачване и индивидуално. Триумфира италианският отбор - злато и бронз при мъжете, златен и сребърен медал при жените. Българският отбор Никола Калистрин - Иван Геров зае 21-во място при мъжете с резултат 4:45:45.

На Анапурна този сезон ще има пакистанска експедиция. Един от най-опитните пакистански алпинисти - Сирбаз Кан, обяви, че тя ще бъде посветена на сънародника им Али Садпара, който изчезна под връх К2 миналия месец. 
Досега няма пакистанско изкачване на Анапурна, а Сирбаз Кан си е поставил за цел да стане първият пакистанец, изкачил 14-те осемхилядника. Експедицията включва още един алпинист - Абдул Джоши, Саад Мунавар ще бъде ръководител, а Камран Али - фотограф.
Години наред пакистанците бяха в ролята на височинни носачи за чуждестранните алпинисти и туристи, сега обаче те излизат на сцената вече в качеството си на алпинисти.

Дхаулагири
Петер Хамор от Словакия и румънците Хория Колибасану и Мариус Гане ще направят трети опит за прокарването на нов маршрут по Северозападния гребен на Дхаулагири. През 2019 г. те бяха спрени от силни ветрове, след като преминаха 500-метрова отвесна скала, завършваща с опасен ледник и достигнаха близо 6000 м височина. Миналата година пък пандемията ги завари, докато бяха на ледопада Кхумбу, и се наложи да прекратят експедицията си. Северозападният ръб на Дхаулагири е дълъг 7000 м и включва 4000 м вертикал от т.нар. Японски лагер до върха.
56-годишният Петер Хамор е изкачил всички 14 осемхилядника без допълнителен кислород. Хория Колибасану (на 44 години) е бил на 6 от тях, също без допълнителен кислород, а 52-годишният Мариус Гане има 3 осемхилядника.

Рекорди в ледени води
Две рускини поставиха нови световни рекорди, свързани с престой в ледени води - единият е за най-дълго разстояние, преплувано под лед, а другият - за статично задържане на дъха в ледена вода.
На 6 март 40-годишната Екатерина Некрасова преплува 102,7 м под леда без плавници и без неопрен. На 8 март Мария Олшевская задържа дъха си в ледена вода за 4 минути и 17 секунди. Тя също не носеше неопренов костюм.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

01.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 01.12.24 година.

публикувано на 01.12.24 в 08:12

Какъв е ефектът на войната върху икономиката на Израел?

Какъв е ефектът на войната върху икономиката на Израел?  Това коментира Шимон Улиел - борсов анализатор от Телавивската борса .  На какво се дължи разликата между оценките на рейтинговите агенции като "Мудис", например, и оптимистичната прогноза на Телавивската борса? Израелската борса вече гледа утрешния ден, когато ще има..

публикувано на 28.11.24 в 18:25

Купа "Петър Атанасов" отново събра в село Баня любители на катеренето

И тази година в рамките на Банско филм фест се състоя вече традиционното състезание за любители на спортното катерене – купа „Петър Атанасов“, на името на основателя на международния фестивал. Въпреки силния вятър, за поредна година студенти от НСА, деца и техните родители, гости на фестивала решиха в съботната сутрин да отидат до село..

публикувано на 25.11.24 в 12:16
Законите на Мърфи

24.11.24 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете изречението-победител за месец ноември, както и новите предложения. Водещ - Даниела Якова 

публикувано на 24.11.24 в 10:15

Надежда Хвойнева - глас като на влюбен славей

Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния  небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..

публикувано на 19.11.24 в 03:00

17.11.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 17.11.24 година.

публикувано на 17.11.24 в 08:15
Проф. д-р Добрин Денев

Уникалността на Мадарския конник край Шумен

Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..

публикувано на 17.11.24 в 05:14