Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Допълнителни противоепидемични мерки в редица области и общини

| обновено на 15.03.21 в 12:12
Снимка: Ани Петрова

Нови ограничения влязоха в сила в редица области на страната.

От днес на дистанционно обучение преминават всички ученици от 5-и до 12-и клас в областите Пловдив, Плевен, Перник, Добрич и Кюстендил. Във Варна онлайн учат учениците от 6 до 12 клас, а в Сливен - от 5 до 11 клас.

До 31 март е преустановено присъственото обучение в училищата и детските градини в община Свищов.

Затворени са детските градини в община Сунгурларе.

От днес в област Монтана е задължително носенето на маски на местата със струпване на хора - пазари, тържища, централни улици, площади. Забранени са свижданията в болници.

До 1 април в Русе са забранени масовите прояви на открито, а също и присъствените групови занятия в езиковите и образователните центрове и школи. Не се допускат непълнолетни без придружител в заведения за хранене и развлечения и в търговски центрове.

В Плевен учениците от 5 до 12 клас преминават изцяло на дистанционно обучение до 26 март. Заради увеличения брой новозаразени с коронавирус са спрени планови операции и свиждания в цялата област. Забранени са също масовите обществени и културни мероприятия

Заповедта е на регионалната здравна инспекция и се отнася само за областния град. Ани Петкова -  директор на едно от големите средни училища в Плевен - "Стоян Заимов":

"В крайна сметка ние сме готови от март миналата година. Обезпечени са всички с електронни устройства. Последните две седмици се наблюдава увеличение на броя на децата с положителен PCR  тест. Имаме две паралелки - едната във втори, едната в трети клас -  които са карантинирани  и се обучават дистанционно. Нямаме учители, които са болни."

След протест на фитнесите и моловете отпадна забраната за работа на местата за спорт. Очаква се нова среща в РЗИ.

Владислав Монов - управител на най-големия търговски център:

"Молът да работи от 10 до 8. Охранители на всеки вход. Да не се допускат деца без придружители и човек без маска.  Ще искам съдействието както на полицията, така и на инспектората и при засилени марки да отворим."

На дистанционно обучение преминават от днес до 26 март учениците от 5-и до 12-и клас в община Перник. Със заповед на директори на РЗИ д-р Александър Златанов, също от днес до 26 март се преустановяват плановият прием и плановите операции в лечебните заведения.

От края на миналата седмица е задължително носенето на предпазни маски на открито при струпване на хора. Разпоредено е работодателите, в зависимост от възможностите,  да въведат дистанционна форма на работа на служителите си или да засилят противоепидемичните мерки в работните помещения. Сред тези мерки са  филтър, дезинфекция и проветряване, инструктаж, носене на маски, когато не може да се осигури дистанция, и недопускане на служители или външни лица с респираторна симптоматика. 

Допълнителни противоепидемични мерки са разписани и за големите търговски вериги, за тържищата и пазарите и за заведенията за обществено хранене.

Нови мерки за ограничаване разпореди и РЗИ в Монтана, след като заболеваемостта в областта достигна 326 на 100 000 души.

Забраняват се свижданията в болниците, като това няма да важи за пациенти в терминален стадий. Забрана има и за посещенията в заведения, които предоставят социални услуги за деца и възрастни, както и на хосписи.

Носенето на маски на открито става задължително на местата със струпване на хора - пазари, тържища, централни улици, площади.

На всяка община и училище се дава право да решава дали да се преминава на онлайн обучение в зависимост от нивото на заболеваемост, уточняват от здравната инспекция.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вътрешният министър: BG- ALLERT днес не се е задействала, защото не е имало необходимост

Продължава работата по уточняването на причинените щети от земетресението с магнитуд 6,2 по Рихтер, регистрирано днес след обяд в Западна Турция.  Няма жертви, но властите съобщават за 150 ранени в Истанбул.  Силно земетресение в Турция - 6,2 по Рихтер. Усети се и у нас Над 150 пострадали в паниката от труса в Истанбул Продължават..

публикувано на 23.04.25 в 20:14
Димитър Радев

Димитър Радев: Изпълнението на критерия за бюджетен дефицит "няма да е последната добра новина" за еврото

Изпълнението и на критерия за бюджетен дефицит "няма да е последната добра новина" по пътя към еврото, заяви управителят на Българската народна банка Димитър Радев в интервю за БТА по време на Пролетните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд, които се провеждат във Вашингтон. Така той отговори на въпрос, свързан с възможното..

публикувано на 23.04.25 в 20:10

Разкрита е мрежа от руски агенти, отговорна за серия взривове в пощенски пратки

Разузнаванията на няколко европейски държави са разкрили мрежа от руски агенти, която е отговорна за серията взривове в пощенски пратки през миналата година. През юли 2024 г. серия от пратки, съдържащи запалителни устройства избухват на няколко летища в Европа. Първият инцидент става в Лайпциг, последван от взривове във Варшава и Бирмингам...

публикувано на 23.04.25 в 19:51

Пореден протест на жители на столичния квартал "Захарна фабрика"

Пореден протест на жители от квартал „Захарна фабрика“, които настояват ромите, живущи в квартала да имат равни права с българите, затвори движението на кръстовището на ул. „Кукуш“ и бул. „Сливница“.  Два протеста в столичния квартал "Захарна фабрика" "Аз съм Емил Георгиев,  член на Инициативния комитет на "Захарна фабрика" и съорганизатор..

публикувано на 23.04.25 в 19:41
Проф. Бойко Рангелов

Проф. Бойко Рангелов: У нас да се работи за система за ранно предупреждение за земетресения

Това със сигурност не е очакваното мегаземетресение, за което се говори, че може да засегне Истанбул , обясни пред БНР проф. Бойко Рангелов, геофизик към Института за космически изследвания на БАН, след като земетресение с магнитуд от 6.2 по Рихтер разлюля Турция.  Силно земетресение в Турция - 6,2 по Рихтер. Усети се и у нас Паника в..

публикувано на 23.04.25 в 19:25
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов

Даниел Митов: Постигнати са по-добри резултати в борбата с финансовите престъпления

По-добри резултати в борбата с престъпленията против финансовата система, отчете министърът на вътрешните работи. Даниел Митов заедно с главния секретар на МВР главен комисар Мирослав Рашков участваха в анализа за работата на дирекцията в Габрово за изминалата година. Постигнати са по-добри резултати в борбата с финансовите престъпления за..

публикувано на 23.04.25 в 19:16
Вицепремиерът и министър на икономиката на Украйна Юлия Свириденко.

Планираната за днес среща за Украйна в Лондон се провали

Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс заплаши с оттеглянето на Съединените щати от преговорите за мирно споразумение между Украйна и Русия.  "Сега е моментът страните да приемат американското предложение", подчерта Ванс по време на посещение в Индия.  Джей Ди Ванс с ултиматум към Москва и Киев Планираната за днес среща за Украйна в Лондон..

публикувано на 23.04.25 в 19:13