"Всички ние, които сме в реката, които се движим по водата, трябва да знаем, че можем да разбираме кое е съдбовното, когато влизаме във водата, когато влизаме в живота и в същото време трябва да знаем, че така ще бъде до края, докато свърши нашият живот". Това каза пред БНР Христо Георгиев Славов, автор на книгите „Земно притегляне”, „В сянката на лятото”, „Бягства” и романа „Преди сътворението”.
Той подчерта, че в написаното се опитва да открие следи от живия живот, които са останали в паметта на камъните.
"Може би от тези прашинки, които остават от всеки един от нас, може би от тях се създават едни по-големи каменни цялости и така се съхранява споменът за живия живот. Може да е имало преди това цивилизация и в случая романовата структура, както е направена книгата, може би разказва за това, което се е случило много преди сътворението, а то се оказва същото, каквото е и днешния ден".
"Смисълът на живота е цялата енергия, с която човек се ражда, развива и обогатява, да я превърне в материални и духовни ценности като остави всичко на земята, а си тръгне с духовната култура, с духовното богатство, което ще получи, следвайки този начин, този път", вярва Христо Георгиев Славов.
Христо Георгиев Славов е роден на 17.11.1955 г. Завършил е специалност „Българска филология” във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”. Работил е като журналист и фоторепортер. Член е на Съюза на българските писатели. Съставител на „Златен ключ на класическата българска художествена литература, ІХ - ХХ век”, в 10 тома. Създател е на CD с повече от 25 000 страници класическа българска литература, който е включен в световната виртуална библиотека по линия на ЮНЕСКО. Понастоящем е управител на Строително-инвестиционно дружество „Сердика 22″ и Български Културен Център. Обича да пътешества и е посетил повече от 60 страни в Европа, Южна и Северна Америка, Африка, Азия и Австралия.
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Младият български пианист Емануил Иванов гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos. Интегралът има за..
По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..
Лара, която е по-известна като кака Лара, е всъщност актрисата Лазара Златарева . Тя играе в театър "Българска армия", но е и PR на театъра. Златарева е гост в поредицата "Магия на театъра ". "Детската мечта не е била да съм актриса, защото от съвсем ранна възраст имах непрестанен досег с театъра и мислех, че е съвсем естествено , че това е..
В петък - 7 февруари, от 19 часа в зала "България" Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерт, който носи вълнуващото наименование "Любов и драми". Диригент е Константин Илиевски. "Любовна магия" е една изключително драматична история. Ние я изпълняваме с присъствието на солист. Ще се пеят всички арии. Те са във фламенко стил...
Продължават прожекциите от втория сезон на поредицата “Опера в киното“, в която имаме възможността да гледаме избрани нови продукции, представени през последните години на някои от най-престижните европейски оперни сцени. Ще напомня, че през първия сезон гледахме операта “Мадам Бътерфлай“ с Барно Исматулаева от фестивала в Брегенц, “Травиата“ със..
2025 г. започна с прожекции на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев – приказният спектакъл, на който публиката в Лондон се е наслаждавала в театъра от 3-и декември до 16-и януари. Традиционно тогава се играе “Лешникотрошачката“, но този сезон продукцията почива и можеше да се гледа само на запис в киносезона, а по време на коледно-новогодишните..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"