Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за оперния режисьор Илия Иванов

Илия Иванов е отдавна забравен оперен режисьор - роден преди 110 години, работил в Софийската опера през 40-те и 50-те години на отминалия век. На софийска сцена по време на кратката си кариера той е поставил 10 оперни спектакъла и още толкова - в извънстоличните оперни театри.

Илия Иванов е роден на 13 март 1911 г. в Бяла черква. На 12-годишна възраст започва да учи цигулка - първо при прогимназиалния си учител, после при Стефан Вапорджиев във Велико Търново. Като ученик развива активна дейност като концермайстор на ученическия оркестър, свири на различни тържества, ръководи църковния и любителския хор в родното си село.

Завършва педагогическия институт (историко-филологическия факултет) в Бяла черква. За известно време участва в театрална трупа, а през 1922 г. постъпва в Държавната музикална академия, в класа по цигулка на Ханс Кох и работи като виолист в оркестъра на Софийската опера. Няколко пъти е уволняван по политически причини, а през 1932 г. заминава за Виена, където специализира за кратко време оперна режисура при д-р Валерищайн. През 1934-1935 г. е стажант при известния ни режисьор Христо Попов в Софийската опера. След това ръководи детски театър към ръководеното от него училище в с. Новоселци.

Продължава лутането си между театъра и операта - първо е виолист в Царския симфоничен оркестър, после се връща в оркестъра на Софийската опера. Дебютира като режисьор със собствена постановка на операта „Мадам Бътерфлай“ в Софийската опера през януари 1945 г. До 1957 г. Илия Иванов поставя оперите „Трубадур“, “Борис Годунов“ заедно със съветския режисьор Павел Румянцев, два пъти “Травиата“, “Лучия ди Ламермур“, “Любовен еликсир“, “Кармен“, “Царска годеница“, “Хованщина“ и „Бохеми“.

Илия Иванов поставя оперни спектакли и във всички извънстолични оперни театри и любителските театри в Сливен и Враца. В Старозагорската опера - „Царска годеница“, Севилският бръснар“ и „Евгени Онегин“ в Русе, “Мадам Бътерфлай“ в Пловдив, „Бохеми“и „Евгени Онегин“ във Варна - за последните два спектакъла той е удостоен с висока правителствена награда.

Освен това той преподава в студията за усъвършенстване на певците към Софийската опера и подготвя много от бъдещите оперни певци тогава. Илия Иванов умира на 9 февруари 1958 г.

Рубриката "Помните ли..." можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42