„Петицията ни е на страницата на Европейския парламент и всеки, който иска може да ни подкрепи“, заяви в предаването „Преди всички“ Вера Стаевска от инициативата “Зелени закони” по повод петицията им до ЕП с искане евроинституциите да предприемат конкретни действия срещу забавянето от страна на нашето правителство на възстановяването на държавната помощ, дадена на редица бизнесмени при замяна на държавни гори срещу частни на по-ниски от пазарните оценки.
Действията на правозащитниците са инициирани от това, че 12 години не може да се направи нищо за решаването на един проблем, който премиерът Бойко Борисов определи като „един от най-големите грабежи по време на прехода“.
„ЕП ще я разгледа така или иначе, важно е да има повече подписи под нея. Не знаем кога ще се разгледа от парламента.
Надяваме се хората да ни подкрепят. Това е една от най-големите кражби в България в периода между 2004 - 2007 година от големите сделки по заменки. И до момента те не са развалени“, посочи още Стаевска.
„Това беше едно от първите обещания на ГЕРБ, още преди първото им правителство да дойде на власт, но нищо не е направено.
През 2014 година решението на ЕК е, че това е незаконна държавна помощ. Съответно държавата има два хода - или да си вземе разликата от неправомерно оценен имот от бизнеса, който е получил тази държавна помощ, или да развали сделките и да си върне самите гори, които е раздало.
Част от тези гори дори попадат в територии, които по Конституция са държавна собственост, говорим за морския бряг, те трябва да се върнат. Много от сделките трябва да се развалят.
За момента имаме само две такива развалени сделки - край Благоевград и Разлог и са върнати за една година едни 80 хиляди лева, колкото е цената на един апартамент. А държавата трябва да си възстанови 83 млн. лв.
Настояваме за разваляне на сделките и за връщане на горите на държавата, съответно на фирмите горите, които те са дали срещу получаването на държавни територии по морския бряг, в националните курорти", поясни Стаевска:
"Ние от инициативата „Зелени закони“ искаме ясен политически ангажимент от основните партии преди изборите и ги каним на дебат на 31 март по шест искания:
" Координационният център по пътна безопасност е абсолютно излишен ". Това заяви пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна безопасност: "През 2019 година, когато е създаден Координационният център по пътна безопасност, който да координира усилията, още тогава аз им казах, че той не трябва да бъде в МВР. Той трябва да се управлява от..
Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..
На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР инж. Севдалина Димитрова ,..
Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей. Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
"Общоприето е становището, че за съжаление, немалка част от кандидат-студентите имат по-лоша успеваемост именно по такива дисциплини, каквато е..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..