Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

София Антонова: Българинът започна да застрахова живота и здравето си

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Българинът малко промени нагласите си и след автомобила започна да застрахова живота и здравето си. Това каза пред БНР София Антонова, изпълнителен директор на застрахователните компании „Лев Инс“ и „Животозастрахователен институт“.

Тенденцията на застрахователния пазар за здравните застраховки и на застраховките „Живот“ е положителна, отбеляза тя в предаването „Преди всички“. По думите й има засилен интерес към застраховките „Живот“.

Сред новите и актуални предложения от последната година е застраховката „Covid“. Тя покрива не само разходи за лечение извън поеманите от Здравната каса, но и обезщетения при нетрудоспособност, когато се изплащат средства, които да подпомогнат пострадалия от това заболяване. Особеното е, че към момента на сключване на застраховката човек трябва да е здрав. Попълва се въпросник, в който лицето декларира това, поясни Антонова.  

Снимка: БГНЕС

При пътуване в чужбина застрахователят не покрива разходи за карантина, защото това е предварително известно условие за пътуващия, уточни още София Антонова.

Няма да има ограничения или забрана за хората, които не са ваксинирани, да сключват застраховки, подчерта тя.

При застраховката „Отмяна на пътуване“ има възстановяване на стойността на предварително платените екскурзии за чужбина - резервации, самолетни билети и всичко онова, което човек може да загуби, ако се разболее от коронавирус и не може да пътува, отбеляза Антонова.

„Или обратното – ако по време на пътуването се наложи по-рано да се прибере в България заради наложено ограничение от местните власти в съответната държава, също се покриват разходите за връщането в България, както и неизползваната част от пътуването.“

Снимка: Ани Петрова

В момента се търсят по-високи застрахователни суми за покритие на риска Covid, допълни София Антонова. Застраховката при пътуване покрива само разходите извън територията на страната, не включва PCR теста, изискван от туроператорите преди пътуване, поясни застрахователният експерт.

Повече по темата - в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51