Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зографът Диан Костов спечели награда от нюйоркската People & Paintings Gallery

Диан Костов
Снимка: Ани Костова

Зографът Диан Костов спечели награда от нюйоркската People & Paintings Gallery. На иконата, с която е спечелил награда, са изобразени две огледала. Едното огледало е тъмно, другото е светло:

"Това отговаря на тъмната и светлата страна на всеки един от нас. Човек като се оглежда - веднъж се оглежда в светлото огледало, веднъж в тъмното. Отгоре на самата икона е нарисуван Господ Исус Христос. 17 добродетели са гравирани в златото като честност, вяра, търпение, креативност. Идеята на иконата е за свободната воля на човека", каза за БНР Диан Костов.

В предаването "Нощен хоризонт" той коментира:

"Тази пандемия се отрази на всички хора, но на нас творците се отрази много зле, защото нещата, които правим, трябва да достигнат до хората, а със затворените изложби, концертни зали и театри, това ограничи възможността нашето изкуство да стига до хората, но от друга страна ни направи по-креативни".

Според него не може да се говори за българска школа в иконописта в последните години:

"За да има иконописна школа, трябва да има работа за тази иконописна школа, а в момента аз мисля, че не сме повече от 50 души, които се опитваме да правим нещо в иконописното изкуство и така да остане нещо след нас професионално".

Диан Костов подчерта, че за да се създаде иконографска школа, трябва да има нещо характерно, което да отличава една школа от друга.

Той направил първата си творба когато бил студент в първи курс. Гръцки студент в България му поръчал да нарисува икона на Света Петка. Преди време той извърши един висш и повече от благороден дарителски акт, като предаде уникалната си икона „СВ. БОГОРОДИЦА - ЗАКРИЛНИЦА“, която пази човешкия род от ужаса на коронавируса, на Университетската спешна болница „Пирогов“ в София.

От 28 години Диан Костов рисува по черкви и манастири, а в момента изографисва храм „Свети Свети Константин и Елена“ в град Костинброд.

Родом е от Стара Загора. Завършил е иконография във Великотърновския университет "Св. Кирил и Методий".

През 2019 г., Диан Костов участва в 12-ото Световно биенале на съвременното изкуство във Флоренция с художествения си проект „Кой си ти?“.

Зографът е избран измежду стотици кандидати за участие в световния артфорум.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..

обновено на 12.12.24 в 19:04
 Ния Иванова, Никола Стоянов-Ник, Диан Илиев и Борис Лапшов

Приятелите на Дени за Фондация "Денислав Тодоров" и за каузата да развиваш таланта си

В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..

публикувано на 12.12.24 в 15:55
Проф. Владимир Аврамов

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..

публикувано на 11.12.24 в 18:23

"Чудото на Витлеем" - музикален спектакъл в НДК

На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем".  Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..

публикувано на 11.12.24 в 17:15
Донка Митева

Донка Митева и Колегиум Музикум Берлин с концерт в София

На 14 декември в София предстои ценно събитие за почитателите на музиката от Йохан Себастиан Бах.  В зала "България" от 19.00 ч. ще прозвучат три от кантатите, включени в неговата мащабна "Коледна оратория".  Изпълнението ще бъде на Колегиум Музикум Берлин с диригент българката Донка Митева. За целта в столицата ни ще пристигнат два от четирите..

публикувано на 11.12.24 в 16:25
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Детският радиохор с екзотичен коледен концерт в НДК

В навечерието на Рождество Христово Детският хор на БНР ни кани на околосветско пътешествие с песен. Музиката ще ни пренесе от снежните пъртини на Лапландия чак до знойна Африка. Концертът, озаглавен "Свята нощ", ще бъде с клавирен съпровод на Сиана Атанасова и Яна Лолова. Гост-солист ще е певицата от Варненската опера Жана Костова, преминала през..

публикувано на 11.12.24 в 15:26
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова и Георги Черкин организират нов национален конкурс

На 10 декември в Кюстендил почитателите на коледната музика имаха среща с трима любимци – цигуларката Зорница Иларионова, певицата Гергана Николаева и пианиста Георги Черкин. Коледната си програма те ще представят и в Софийската градска художествена галерия в четвъртък, 12 декември, от 19:00 ч. За Зорница Иларионова декември се оказва с много..

публикувано на 11.12.24 в 14:47