Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стотици на протест в Истанбул срещу оттеглянето на Турция от Истанбулската конвенция

Реджеп Ердоган изтегли страната си от пакта за защита на жените от домашно насилие преди седмица.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Стотици демонстранти се събраха вчера на протест в Истанбул, призовавайки за преразглеждане на решението на страната за оттегляне от европейска конвенция, целяща да защити жените от насилие, съобщи АП, цитирана от БТА.

Президентът Реджеп Ердоган изненадващо реши преди седмица да прекрати участието на Турция в Истанбулската конвенция.

Около хиляда души се включиха в днешния протест срещу решението на Ердоган, което беше критикувано от правозащитни организации и опозицията, а ЕС призова Анкара да се върне към договора от 2011 г., който бе подписан от Ердоган, когато той все още бе премиер.

В демонстрацията се включиха и активисти от ЛГБТ общността, които призоваха да се прекрати нетолерантното отношение към тази общност. Правителството заяви, че една от причините Турция да се оттегли от конвенцията е защото смята, че тя се опитва "да нормализира хомосексуалността".

Същевременно продължават и протестите на студенти срещу назначаването на нов ректор на Босфорския университет в Истанбул.

Студенти от Босфорския университет провеждат ежедневно демонстрации от 1 януари насам срещу назначаването от президента Реджеп Тайип Ердоган на Мелих Булу, близък до управляващата партия, за ректор на университета. Студентите виждат в това знак за загуба на независимостта на университетите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Хелена Дали, еврокомисар за равнопоставеността.

ЕК призова Турция да премисли за Истанбулската конвенция

Еврокомисарят за равенството Хелена Дали призова Турция да преосмисли решението си за оттегляне от Истанбулската конвенция. Пред пленарната зала на Европейския парламент тя заяви: „Решението на Турция да се оттегли от Истанбулската конвенция..

публикувано на 25.03.21 в 11:43
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна, архив.

Четири хеликоптера участват в гасенето на пожара в Пирин

И през нощта е продължила работата на десетки пожарни екипи и горски служители в Пирин, където огромният пожар превзе над 30 хиляди декара площ, предимно горска територия. Вятърът е разпалил два тежки фронта с върхово горене в планината над..

публикувано на 29.07.25 в 08:47
Гръцки хеликоптер

Гърция засилва отбраната си с финансиране от ЕС

Гърция засилва отбранителната си мощ с финансиране от Евросъюза. Предвидено е снабдяване на гръцката армия с нови изтребители, дронове, подводници. Гърция започва изпълнение на националната програма за подобряване на военния капацитет, заяви..

публикувано на 29.07.25 в 08:46

НС гледа на второ четене промените в Закона за еврото

Парламентарната комисия по бюджет и финанси ще разгледа на второ четене промените в Закона за еврото, които Народното събрание прие миналата седмица, предаде репортер на БНР. За недобросъвестни търговци са предвидени глоби от 5000 до 1 милион..

публикувано на 29.07.25 в 08:20

Япония приветства споразумението за прекратяване на огъня между Камбоджа и Тайланд

Япония приветства споразумението за прекратяване на огъня, постигнато между Камбоджа и Тайланд след дни на сблъсъци в спорната гранична зона, предаде Ройтерс. От Токио обявиха, че ще работят съвместно с други държави в подкрепа на усилията за..

публикувано на 29.07.25 в 08:20

Максималната помощ за пострадалите от пожарите е 1914 лв.

Максималният размер на държавната помощ за пострадалите от пожарите е 1914 лв. Това заяви пред БНР Анелия Василева - началник отдел "Социални и семейни помощи" към Главна дирекция "Социално подпомагане".  Тя уточни, че този вид помощ е еднократна..

публикувано на 29.07.25 в 08:18

Най-малко 30 души са загинали в Пекин след проливни дъждове

Най-малко 30 души са загинали в Пекин след проливни дъждове, предаде Синхуа, като цитира данни на общинската служба за контрол на наводненията. През последните дни в района на Миюн и други части на Пекин се наблюдаваха екстремни и тежки..

публикувано на 29.07.25 в 08:13

Румен Радев ще удостои с орден "Мадарски конник" посланиците на Франция и Нидерландия

На церемонии на "Дондуков" 2 президентът Румен Радев ще удостои днес с орден "Мадарски конник" I степен посланика на Френската република Жоел Мейер и посланика на Кралство Нидерландия Симон ван дер Бург.  Висшето отличие се връчва за особено..

публикувано на 29.07.25 в 08:02