„Виждаме ново отношение към здравеопазването и ново внимание в здравните предизборни програми, но дали то ще бъде канализирано в нов вид действие и нов вид политика, от която има нужда системата, предстои да видим след изборите“. Това каза пред БНР д-р Станимир Хасърджиев, председател на Управителния съвет на Българската асоциация за персонализирана медицина и основател на Националната пациентска организация.
„Опасявам се обаче, че това в предизборните платформи не е добре застъпено и в достатъчна степен, в тях виждаме всичко познато старо, без да виждаме уроците, които ни даде пандемията. Реформа в здравеопазването е винаги необходима, защото това е една система, която се развива много бързо. Защо обаче това у нас не се случва, защо върви с тежки темпове, две крачки напред, пет назад, защо е тази липса на експертиза в държавата администрация в здравеопазването откъм кадри, които да ни вкарат поне в 20 век, ако не в 21 век? Обезкървена е администрацията в здравеопазването напълно. Системата е оголена от експерти и кадри на средно чиновническо ниво, но те са гръбнакът на държавата. Независимо от политическите сили, които идват след изборите, те подменят първо администрацията и така експерти не се създават“, каза още д-р Хасърджиев в предаването „Преди всички“.
„За медицинските кадри не видяхме дори наченки за модерно мислене, концепция за нуждата от нов тип професия, армия от хора трябват, това не е задължително да са лекарите и медицинските сестри, нито дума за парамедицинските специалности не видяхме в нито една от платформите, и то в достатъчно добра степен развито от общото понятие за парамедик. В платформите видяхме неща, писани сякаш преди 4 години. Но пък има все пак по-голямо внимание, но то нямаше как при тази пандемия“, каза още д-р Хасърджиев.
„Данните за смъртността от коронавируса у нас показват трагичното състояние на нашата здравна система, откъм кадри, апаратура, знания и алгоритми, които не са ясно разписани за лечението на Covid-19. Системата ни издиша от всички страни. До болниците трябва да стигат тези хора, които се нуждаят от болнично лечение. Но никой не каза докога и в кои случаи болният може да остане за домашно лечение“, каза още специалистът.
Той подчерта и че цяла година не е осигурена възможността за дистанционни прегледи. Хасърджиев посочи, че първите ваксинирани е трябвало да бъдат най-уязвимите групи, а не да се подбират хората на база професии.
Интервюто с д-р Станимир Хасърджиев можете да чуете в звуковия файл.
Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..
Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...
Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия. Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..
Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..
Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ. Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА. Все още не е..
Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката. Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..
Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..