Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Попова: На предизборните диспути медиите изискват повече информация от политиците

Наблюдава се агресивно присъствие на политическата реклама в онлайн медиите

доцент Жана Попова
Снимка: Ани Петрова

„Наблюдаваме една по-различа кампания, не само защото протича по-често в студиата и онлайн, но и наблюдаваме разширяване на мисленето на политиците по отношение на това какво е важно да бъде казано“. Това каза пред БНР доц. Жана Попова, преподавател по журналистика във Факултета по журналистика и масови комуникации, във връзка с това, че мониторингът на Института за развитие на публичната среда отчита рекордни разходи за медийно отразяване на участниците в изборите за първите 20 дни от началото на предизборната среда. Според данните формациите са похарчили общо 3,5 млн. лева, като за сравнение за изборите през 2017 година са похарчени под 2,5 млн. лева.

Първото важно нещо е мястото на жените политици, но не самоцелно, а защото това дава по-различна перспектива към парламента, който ни очаква. Част от партиите обаче преекспонират с женските лица. Аз се радвам, че има медии, за които е важно в тези предизборни диспути не просто да се следи за времето на изказващия се, а да се дава информация. БНТ е пример с едно постоянство, да се карат политиците, да отговарят на въпросите, да обясняват, особено от бившите вече депутати, защо са правени дадени неща досега. И Добрина Чешмеджиева, и Бойко Василев питат по време на диспутите какво ще се промени след изборите“, допълни доц. Попова в предаването „Преди всички“.

Има изключително силно и агресивно присъствие на политическата реклама в онлайн медиите, и то на местните. Така се вижда къде партиите са платили пакети, смята още експертът. И изтъкна, че е важно да има спорещи политици, чиито „престрелки“ са с важни послания, „защото през тях виждаме как ще се говори и в следващия парламент“.

Интересно е как се възприема гражданската квота – те се възприемат като отдушник на народа, но впоследствие тази квота се оказва като малцинство, нещо което трябва да изговори правилното, а след това партията си действа по друг начин, това трябва да бъде променено. Все още образът на партията се създава от лидера – това е характерно за повечето партии и това е проблеми“.

По думите на доц. Попова трябва да поискаме смяна на формата и партиите да искат да чуят какво иска обществото

Интервюто с доц. Жана Попова можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

обновено на 26.05.24 в 04:21

Отец Генадий от град Арциз: Хората ми задават тежки въпроси, душата ми вадят!

"Имаме близки и познати, които воюват на фронта или лежат ранени в болница, имаме и загинали приятели във войната в Украйна, това е изпитание и за духовенството, и за всички останали , каза за "Хоризонт" отец Генадий от град Арциз, Украйна .  "Когато е в мирно време, проповедите на свещениците са едни, във военно време е необходима лична..

публикувано на 21.05.24 в 10:45

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53