Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подготвя се българска платформа за среща на науката с бизнеса

Проф. Владя Борисова: Офисите за трансхфер на технологии превеждат от езика на науката на езика на бизнеса

Снимка: pixabay

Българската наука е на високо ниво и има какво да предложи както на националните, така и на чуждестранните инвеститори. Въпросът е по-скоро в наличието на изградена иновационна система на наша територия. Това мнение изрази в интервю за БНР проф. д-р Владя Борисова, директор на Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер към Уиверситета за национално и световно стопанство.

Имаме изградени функционални звена, които на отделен етап отговарят за изграждането на връзката между науката и бизнеса, уточни тя.

Във всяка иновационно развита държава основни двигатели на иновационния растеж са научните изследвания и патентната активност за създадени изобретения, подчерта проф. Владя Борисова.

„Погледнато така, е изключително важно какъв е размерът на държавната субсидия, която се инвестира в университетите и изследователските институти на БАН. Сравнено с останалите държави той е под 1% към момента.“

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Основно звено за връзката между академия и бизнес са офисите за трансфер на технологии, посочи Владя Борисова в предаването „Преди всички“.

„Офисите за трансфер на технологии са звената, които превеждат научното изследване от езика на науката на езика на икономиката.“

Това, което липсва и затруднява бизнеса, е как да разбере какво създават научно-изследователските резултати, допълни тя. По думите й „пътят до достигането до тази информация е една от липсващите брънки в иновационната екосистема“.

Затова се планира създаването на платформа, която ще срещне научните разработки с бизнеса, така че да се реализира технологичен трансфер, съобщи проф. д-р Владя Борисова.

Нямаме достатъчно подготвени кадри в областта на интелектуалната собственост, отбеляза още Борисова във връзка с проведено съвместно изследване с Патентното ведомство и Световната организация за интелектуална собственост.

Процедурите по патентоване не са никак евтини, затова са необходими средства, с които да разполагат университетите и институтите на БАН за техните фондове за интелектуална собственост, обясни проф. Борисова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Богданов: С митата Тръмп иска да създаде повече възможности за американската индустрия

"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест  да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт,  някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...

публикувано на 16.07.25 в 17:05
Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Методи Байкушев, кмет на Благоевград: Страхът да оставим за страхливите

Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби.  Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..

публикувано на 16.07.25 в 14:46

Отново официално не беше предадена документацията за парк "Врана“

Днес в 11 часа трябваше да има среща между областния управител на София Стефан Арсов и представители на Столичната община, за да бъде официално предадена документацията на парк "Врана“ и ключовете от двата входа. На 7 юли кметът Васил Терзиев предупреди областната управа, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана" и спира движението..

публикувано на 16.07.25 в 12:41
Владимир Тодоров

Владимир Тодоров: Спирането в аварийната лента предвижда три вида санкции

" Спирането в аварийната лента предвижда три вида санкции  - предвижда много висока имуществена  глоба от 1000 лева , отнемане на книжката за три месеца, отнемане на контролни точки". Това каза пред БНР Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи: "Това превъзбудено обяснение, че започват да получават глоби, не е така, защото..

публикувано на 16.07.25 в 11:57
Христо Панчугов

Христо Панчугов: Опозицията няма подходящи инструменти адекватно да обоснове вот на недоверие

"Разговорът за инфлацията не трябва да остане на нивото на "Възраждане" и разговорът за приемането ни в еврозоната не трябва да се изчерпва с това, че ние сме получили дата, на която да се присъединим към еврозоната , тоест въпросите за икономическата ни политика, за това как ще се ползва държавния бюджет за правене на политики, за инвестиции и..

публикувано на 16.07.25 в 10:17
Сградата на Община Пазарджик

Паметна плоча на Съветската армия провокира напрежение в Пазарджик

Паметна плоча на Съветската армия , монтирана върху фасадата на фитнес клуб в Пазарджик , провокира напрежение в общината . След проверка кметът Петър Кулински издаде заповед за премахването ѝ, тъй като е поставена без необходимото разрешение. От партия "Русофили за възраждане на отечеството“ оспориха това. Казусът ще се решава в съда . До..

публикувано на 15.07.25 в 16:51
Спас Спасов, кореспондент на

Спас Спасов: Протестът във Варна е на хора, които не искат вотът им да бъде подменен

"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" от Варна: "Само че аз отдавна твърдя, че тези протести бяха абсолютно оркестрирани, за да може ГЕРБ, след като овладя Общинския съвет година по-рано, да овладее и..

публикувано на 15.07.25 в 15:42