Младият тромпетист Георги Грозев е един от номинираните в анкетата на предаването "Алегро виваче" - "Млад музикант на годината 2020". Победителят ще бъде обявен по-късно през пролетта.
Междувременно, след дълго очакване и няколко отлагания заради пандемията, вече са завършени и готови за представяне новите му записи, които бяха направени с екип на Музикална къща БНР като част от наградата „Олга Камбурова“, която се връчва от 2016 г. насам в памет на дългогодишната водеща на предаването "Алегро виваче" и в подкрепа на младите български таланти. Георги Грозев заслужи да бъде отличен заради огромния брой спечелени награди от конкурси, заради усърдието и всеотдайната му работа с инструмента, заради отличните му прояви на някои от най-важните сцени по света - като Карнеги хол н Ню Йорк, „Бозар“ в Брюксел, “Херкулес” в Мюнхен, Тонхале в Цюрих.
Георги в роден през 2002 г. в Пловдив, а в момента е ученик в Националното училище за музикално и танцово изкуство „Добрин Петков“ в Пловдив, в класа по тромпет на Пенчо Пенчев. Едновременно с това от октомври 2020 г. е част от Оркестъра на Пловдивската опера. Свирил е като солист на Симфоничния оркестър при НУМТИ "Добрин Петков“ - Пловдив и на Оркестъра на Държавна опера - Стара Загора.
Пандемията доста обърка плановете на всички, но ето че търпението ни е възнаградено и Георги вече може да ни разкаже за новите си записи в БНР, направени с продуцента Лилия Николова. Соната за тромпет и пиано от Паул Хиндемит и Концертна пиеса от Александър Текелиев бяха записани в дуо с пианистката Мария-Десислава Стойчева - носителка на приза "Млад музикант на годината 2015".
Чуйте интервюто с Георги Грозев и две от изпълненията на дуото в звуковия файл.
Гласуването в анкетата "Млад музикант на годината 2020" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" приключи. Предстои преброяване на гласовете и подготовка на церемонията по награждаването. Междувременно 11-те номинирани от екипа на..
„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред. С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на..
Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..