Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиерата на турски сериал предизвика ново напрежение в Кипър

Фуат Октай
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На фона на остри политически и граждански реакции в Северен Кипър снощи във Фамагуста се състоя премиерата на турски сериал, който предизвика ново напрежение на етнически разделения остров.

Специален гост на тържеството беше турският вицепрезидент Фуат Октай.

Първият епизод от 26-серийната драма „Имало едно време в Кипър”, продукция на Радио-телевизионната корпорация на Турция /TRT/, бе излъчен снощи.

Приемът за старта на поредицата събра във Фамагуста, където основно е заснет филмът, около 250 гости, включително от Турция.

Приветствайки сериала по време на тържествената гала-вечер, лидерът на кипърските турци Ерсин Татар заяви, че е „изключително важно гласът на кипърските турци да бъде чут от света”.

Турският вицепрезидент Фуат Октай нарече телевизионната поредица „грандиозна” и „мост от миналото към бъдещето”.

Излъченият първи епизод предизвика бурна реакция в социалните мрежи. Кипърски турци го определиха като пропаганден, изкривяващ историята на тяхната общност.

Чрез съдбата на едно кипърско турско семейство филмът пренася на екрана исторически събития от Кипър от периода 1963-1974 г. - от началото на конфликта между кипърските гърци и кипърските турци до турската инвазия и разделението на острова.

С изявления в парламента и издадени декларации преди гала-премиерата повече от 30 кипърско-турски опозиционни партии, синдикати и граждански организации настояха тя да бъде отменена, тъй като провеждането ѝ грубо нарушава всякакви пандемични забрани.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Плевенчани отново протестират заради продължаващата водна криза

Жители на Плевен отново излязоха на протест заради продължаващата водна криза в региона. Протестът им продължава пред сградата на общината, а частичното бедствено положение в града и още 14 населени места в региона беше удължено до 1 октомври. С протестно автошествие недоволните преминаха по централните улици на Плевен, а след това блокираха..

публикувано на 07.09.25 в 18:10
Шигеру Ишиба

Политическа криза в Япония след подадената оставка на премиера Ишиба

Япония навлезе в политическа криза - премиерът на четвъртата по големина икономика в света обяви, че подава оставка от ръководството на управляващата партия. Оставката на Шигеру Ишиба идва по-малко от година, след като той зае премиерския пост и по-малко от два месеца след като Либерално-демократическата партия загуби поредните избори - този..

публикувано на 07.09.25 в 18:04

Западният фронт на пожара в Национален парк "Рила" е овладян

Западният фронт на пожара в Национален парк "Рила" е овладян. На терен остават да работят десетки пожарникари, служители на националния парк и доброволци. Над един километър водна линия успяха да изградят огнеборците на западния фронт, който беше най-тежък и пожарът там е овладян, каза комисар Валентин Василев, регионален директор на РСПБЗН. През..

публикувано на 07.09.25 в 17:57
Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент

Скот Бесент: САЩ и партньорите от Европа обсъждат нови санкции и вторични мита срещу Русия

Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди в неделя, че Вашингтон и неговите партньори в Европа обсъждат нови санкции и вторични мита срещу Русия заради войната ѝ в Украйна. "Готови сме да увеличим натиска върху Русия, но се нуждаем от европейските ни партньори да ни последват", каза Бесент пред телевизия NBC. Той отбеляза, че..

публикувано на 07.09.25 в 17:52
Дим над Киев след руски удари, Украйна, 07 септември 2025 г.

Най-мащабната руска въздушна бомбардировка от началото на войната с Украйна

Русия подложи Украйна на най-мащабната въздушна бомбардировка от началото на войната през февруари 2022 година. Жертвите са най-малко четири, сред тях и бебе, а ранените са десетки. За пръв път бе пробита противовъздушната отбрана над правителствения комплекс в Киев, който претърпя сериозни щети. Зеленски: През изминалата нощ Русия ни..

публикувано на 07.09.25 в 17:38
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Израелският премиер обяви разширяване на военната операция около и в град Газа

Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху обяви разширяване на военната операция в и около град Газа. Еврейската държава отново призова "Хамас" да се предаде, докато военните напредват в град Газа. "Унищожаваме инфраструктура на терористите. Създали сме още една хуманитарна зона, за да позволим на цивилното население в Газа да се..

публикувано на 07.09.25 в 17:19

Арестуваните на демонстрация в Лондон срещу забраната на "Палестинско действие" достигнаха 890

890 души арестувани в Лондон в събота на демонстрацията срещу забраната, наложена от британското правителството, на групата „Палестинско действие“, това са последните данни от столичната полиция. Снощи, когато приключи демонстрацията, полицията съобщи за 425 арестувани. След ревизирани данни обаче днес властите излязоха с поправка, че..

публикувано на 07.09.25 в 17:11