Рекордният брой заявления за гласуване в чужбина на фона на лимитирания от Изборния кодекс брой на секциите в държавите извън Европейския съюз - до 35, е един от проблемите, много коментирани по време на приключващата предизборна кампания.
„До урните могат да отидат и хора с изтекли български документи за самоличност след 13 март 2020 година. Ако са (изтекли) преди това, хората трябва да представят документ, че са подали молба за подновяване на личните карти. Но ние сме много благодарни на местните общности, защото благодарение на тях успяхме да организираме вота тук“, каза пред БНР постоянният секретар на Министерството на външните работи Иван Кондов.
"По закон ЦИК избира членовете на комисиите, които са предложени от политическите партии. След това - предложените от Министерство външните работи, които ще бъдат представители на министъра на външните работи, и едва тогава се дава възможност на нашите дипломатически и консулски представителства да попълнят незаетите места с представители на местната общност. Получи се може би някакво неразбиране, може би непознаване на закона е и може би това създаде известно напрежение, но така или иначе искам да уточня и да подчертая, че няма нарушение на закона. Разбирам, че някои хора са се оказали изненадани и са очаквали да бъдат назначени пак и не са били назначени, но такъв е законът", коменитра още Кондов.
Той изтъкна, че не вижда някакъв опит за контролиране на вота:
"Само 490 човека са представители на политическите партии и те също са представители от местните общности. Това не са хора, които идват от България. Това са хора от местните общности, които по някаква по някакъв начин са станали представители на тези партии, но де факто те не са основната част от секционните избирателни комисии. В избирателните комисии има и представител на министъра на външните работи, ще има и застъпници, така че аз нямам никакво съмнение, че ще бъдат абсолютно честни избори тези, които организираме в чужбина. Само един човек в комисия е представител на министъра на външните работи. Този човек все пак донася бюлетините, изборните книжа и след това има ангажимента да ги прибере", поясни Кондов.
"По принцип наистина това е един безпрецедентен момент, в който ние организираме избори, а същевременно броят на избирателните секции в чужбина е рекордно висок - 465. Като на предишните избори са били 371, с близо 100 секции по-малко, така че координацията и организацията на това ни постави пред доста предизвикателства. Мисля, че сме се подготвили навсякъде. В много държави има ограничения - като (например) за придвижване, вечерни часове, където нашите представителства са принудени да издават специални удостоверения или пък с местните власти да работят, за да получат нашите съграждани такива удостоверения. В Съединените Щати няма ограничения и сънародниците ни могат да се придвижват свободно", обясни още Кондов.
На въпрос как трябва да реагират избирателите, които отишли на мястото за гласуване се съмняват че нещо нередно се случва, че им е нарушенио на правото на вот или пък виждат агитация пред местата за гласуване, постоянният секретар на Министерството на външните работи в САЩ Иван Кондов разясни в "Преди всички":
"Те могат веднага съгласно закона да се обърнат към Централната избирателна комисия. Фактически могат да подадат жалба към ЦИК като тя може да бъде подадена по електронен път или чрез ръководителя на дипломатическо или консулско представителство, който е длъжен веднага да я изпрати в ЦИК. ЦИК се произнася незабавно до един час от постъпване на жалбата и преди края на изборния ден. Решението се обявява незабавно и не подлежи на обжалване. Ако това се случи след изборния ден ЦИК отново трябва да реагира, но този път вече е в рамките на 24 часа".
Още по темата чуйте от звуковия файл.
Живеещи в района на столичната улица "Опълченска" излизат на протест срещу подготвения за отваряне ремонтиран участък между булевардите "Сливница" и "Тодор Александров". В петък от Столичната община обявиха, че в началото на следващата седмица ще бъде пуснато движението в участъка между булевардите Сливница и Тодор Александров. Ремонтът..
От Плевен тази сутрин тръгва 31-ият Национален поход "По стъпките на Апостола". Родолюбивата инициатива е дело на плевенския преподавател Васил Копчев. Тази година походниците са най-много - 266, разпределени в 8 лъча. Походът през Балкана е организиран от Общинския комитет и Сдружение „Васил Левски“, с подкрепата на община Плевен и туристическото..
Работници и служители в държавните горски и ловни стопанства ще излязат на протест на магистрала "Тракия" при 119-ия километър в посока София, съобщиха от КНСБ. Акцията е насрочена за 10 часа. Миналата седмица от Националната федерация "Земеделие и горско стопанство" към КТ "Подкрепа" протестираха първи с искане за достойно заплащане на..
В Румъния партиите от крайната десница внесоха вот на недоверие срещу правителството заради мерките за икономии. Дебатите и гласуването ще са днес в парламента. В началото на седмицата правителството на Илие Боложан, в което влизат четирите определящи се като проевропейски партии предложи пакет от фискално-бюджетни мерки с цел намаляване на..
Пожарната служба в Каталуния поднови издирването на двамата изчезнали в Кубелес. По първоначални данни е възможно хората да са били отнесени от водите на река Фош, която се влива в Средиземно море. Сигналът, че двама души, пресичащи река Фош по дървен пешеходен мост близо до устието, са били отнесени от покачващата се вода е бил подаден от гражданин..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Шефовете на авиокомпании предупредиха, че летовниците, летящи до и от Обединеното кралство, страдат от рекордни закъснения на полетите си това лято, тъй като контролът на въздушното движение във Франция е в колапс в резултат на стачките на авиодиспечерите. Авиокомпаниите са все по-разочаровани от ситуацията, която внася хаос в разписанията и оставя..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Имаме 88 дома за възрастни хора, които са държавни и са предоставени на общините. В момента извършваме ремонт навсякъде с 383 млн. лв. по ПВУ...