Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Якоб Киркегаард: ЕС скоро ще ваксинира света със замах

Според анализатора ваксинните войни са глупави, а Брюксел не е трябвало да крие за износа на десетки милиони дози

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Без съмнение ваксинационната кампания в Европейския съюз като цяло ще се ускори през второто тримесечие, и то значително. Ако правителствата на страните членки са в състояние да оползотворят всички ваксини, които ще получат през този период, Евросъюзът ще успее да имунизира 70 процента от пълнолетното си население до края на юни... Трябва да отчетем, че различните страни са купили различни количества от различните ваксини. И тъй като най-голямата част от дозите, които се очакват сега, са от „Пфйзер“/„Байонтех“, страните, заложили в най-голяма степен на тази ваксина, ще са в още по-благоприятна позиция. А онези, които са купили по-големи количества от „АстраЗенека“, например, ще са относително по-необлагодетелствани“. 

Това каза пред БНР Якоб Киркегаард от германския фонд „Маршал“. 

Според него отделни страни членки няма да могат самостоятелно да блокират или значително да променят ваксинационната стратегия на Европейския съюз, но от друга гледна точка, някои действия на отделни еврочленки могат и играят съществена роля. 

„Австрийският канцлер Себастиан Курц направи няколко настоятелни изявления за това как Австрия не е получила полагащият ѝ се дял от ваксините. Освен това заплаши да блокира покупката от страна на Еврокомисията на допълнителни 100 милиона дози от ваксината на „Пфайзер“, ако Австрия не получи повече, отколкото ѝ се полага според числеността на населението ѝ. С това Курц стана доста непопулярен в едва ли не всички останали еврочленки. Някои страни членки получават преференциално от договорените от Еврокомисията допълнителни 10 милиона дози. Това са страни, които наистина са имунизирали относително малка част от гражданите си и са поръчали по-малко от ваксината на „Пфайзер“. 

Еврокомисарят Тиери Бретон очаква до началото на лятото Европа да реши проблема с недостига на ваксини срещу коронавируса - с над 50 фабрики, които ще затворят цикъла на производство. Какво ще правим тогава с толкова много дози? Киркегаард отговори в предаването „Събота 150“: 

„Ако се реализира стратегията на еврокомисаря Бретон, което подозирам, че има голяма вероятност да стане, Евросъюзът ще се превърне в най-големия производител на ваксини в света и то с голяма преднина пред останалите. Интересите ни диктуват всички по света да получат ваксина - защото това ще направи минимален рискът от появяване на нови мутации на вируса. Затова трябва да осигурим ваксини за света. Очевидно ще има и политически ползи. Ситуацията към момента показва, че Европейският съюз е изнесъл вече десетки милиони дози по света, въпреки че самият той изпитва остър недостиг. Това, по мое мнение, е похвална отдаденост на принципите на свободната търговия и на помощта за другите, дори когато в краткосрочен план с това вредиш на себе си. Успешното увеличаване на производствения капацитет в Евросъюза, и то толкова бързо, се дължи и на факта, че ваксините и съставките за тях се търгуват с останалия свят без ограничения от страна на Европа. Фактът, че Съюзът става най-големият производител, а с това и износител на ваксини, би трябвало да успокои европейците и те да са сигурни, че недостиг на ваксини в Евросъюза вече няма да има“.

По думите на Якоб Киркегаард Еврокомисията е направила стратегическа комуникационна грешка, като се е опитала да скрие факта, че Европейският съюз е вече доста голям износител на ваксини

„Разбираемо е защо Комисията се държеше така - защото правителствата на страните членки не искаха да признаят, че Съюзът изнася при очевиден недостиг. Но това си беше чисто потулване на фактите. Сега, след като вече всичко е известно, е наистина глупаво Еврокомисията да говори за пропорционалност, реципрочност и всякакви други абстрактни понятия, които са потенциални параметри за ограничаване на износа на ваксини преди всичко за Обединеното кралство, но и за други страни. Глупаво е заяждането с Великобритания, защото тя е дребен производител на ваксини“. 

Киркегаард подчерта, че китайците изнасят сериозно количество ваксини, а Русия играе много цинична игра

„Руснаците са ваксинирали твърде малка част от населението си, но в същото време Путин използва като пропаганден инструмент постиженията на блестящите руски учени и ефективната ваксина, която са създали. Лъсва обаче и проблемът на Русия - че тя няма достатъчно промишлен капацитет и затова няма да бъде в състояние да направи това, което Европейският съюз скоро ще прави - да ваксинира със замах света. В известна степен това се отнася и за Китай. Производственият му капацитет е значително по-голям от руския, но няма да може да се мери с количествата от Евросъюза. За това ще допринесе и фактът, че китайските ваксини са съмнително ефективни - не са тествани толкова колкото западните. И Китай, и Русия към момента се опитват да използват краткосрочен шанс да спечелят влияние с готовността си да изнасят ваксини, въпреки че не са имунизирали собственото си население. Това ще се промени само след 3 месеца, когато ще има значителни излишъци от ваксини в Съединените щати и в Европейския съюз, които до тогава вече ще са ваксинирали едва ли не всичките си граждани“. 

Интервюто с Якоб Киркегаард можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тунел

От 3 февруари започват ремонтни дейности в тунел "Кривия" в Кресненското дефиле

От 3 февруари, понеделник, започват ремонтните дейности по подмяна на осветлението в тунел "Кривия" в Кресненското дефиле. От Агенция "Пътна инфраструктура" уверяват, че фирмата-изпълнител ще се вмести в срока от седем дни, който бе даден от премиера Росен Желязков. Нерешен остава въпросът с  хидроизолацията на тунела, която при обследване на..

публикувано на 01.02.25 в 12:07

Вуйо Илич: Вучич предпочита да има срещу себе си партии, а не студенти

Днес се навършват 3 месеца от трагичното срутване на бетонна козирка на сградата на железопътната гара в Нови сад. 15 души загубиха живота си. Три месеца продължават и студентските протести, чието основно искане е управляващите да поемат политическа отговорност. Чак миналата събота властта осигури полицейска охрана на демонстрациите - след поне..

публикувано на 01.02.25 в 11:50
Барт де Вевер (в средата)

Новата правителствена коалиция в Белгия ще бъде петпартийна

Петте преговарящи партии в Белгия се договориха късно снощи за съставяне на правителство. Това става след продължили близо 8 месеца преговори, като кабинетът ще бъде оглавен от националиста Барт де Вевер от "Новофламандски алианс". Новината се разбра снощи, когато де Вевер бе приет от крал Филип, на когото представи коалиционното споразумение..

публикувано на 01.02.25 в 11:48

Над 50 производители от България и Гърция в конкурса за най-добро вино в Делчево

Над 50 производители от България и Гърция са заявили участие в конкурса за най-добро вино, с който започват двудневните празници в гоцеделчевското село Делчево.  Рекордните 134 проби ще оценяват  експерти-енолози, като тестовете са анонимни. Най- добрите вина и отлежали ракии ще бъдат обявени утре, 2 февруари, на площада в селото, а преди това..

публикувано на 01.02.25 в 11:17

Гръцките фермери засилват протестите, блокират пътища

Гръцките фермери засилват днес протестите си с блокиране на пътища. В Еврос настояват за спешно договаряне с България, за да се осигури вода за напояване. На осем пътни възли от Солун до Лариса има струпани трактори. Днес и утре фермерите съобщават за засилване на протестите за сега с блокиране на пътища за един час. По над 50 машини..

публикувано на 01.02.25 в 11:06
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Сключването на мир в Украйна трябва да почива на много ясни правила

Тръмп неколкотратно е заявявал, че ще спре войната в Украйна, но все още не сме научили за конкретен план, по който да се реализират тези намерения . Това обясни пред БНР Йордан Божилов, Софийски форум за сигурност. "А и това не означава решаване на конфликта и сключване на споразумение. Тръмп каза, че войната е лоша и двете страни дават..

публикувано на 01.02.25 в 11:04

Зловредни кампании и страх от поскъпване на живота създават скептицизъм към еврото

Зловредни кампании, липса на адекватна информация и страх от поскъпването на живота създават обществен скептицизъм към въвеждането на еврото. Това показва независим телефонен сондаж на социологическата агенция "Мяра", проведен между 29 и 31 януари сред 801 пълнолетни български граждани. 25,7% от анкетираните в телефонния сондаж подкрепят..

публикувано на 01.02.25 в 10:57