Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подготовка на секциите за гласуване на българските граждани в Турция, в сила е пълен локдаун

Около 350 хиляди души са с български паспорти в страната

Истанбул - 31 март 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Рекорден брой са новорегистрираните в Турция с коронавирус днес - 42 308. От снощи в страната е наложена 56-часова пълна карантина - до понеделник сутринта.

В тази обстановка се подготвят секциите за гласуване на българските граждани. Днес до 18:00 часа трябва да бъдат запечатани всички изборни секции.

Около 350 000 са изселниците с български паспорти в Турция, сочат данните на местните организации. Най-голям брой декларации за вота в неделя са подадени онлайн тук. За разлика от предишни избори, когато имаше изискване декларацията за гласуване да бъде попълвана пред представителите на СИК, сега избирателите могат да идват с предварително попълнен документ.

В деня на размисъл и утре е в сила комендантски час, забранено е излизането навън, затворени са всички магазини и заведения. А българските гласоподаватели ще могат да се придвижват, показвайки на властите български документ за самоличност.

Командированите от България членове на секционните избирателни комисии пристигнаха в Турция в четвъртък, а днес пред всяка секцията те се събират, за да я подготвят за изборния ден - извършва се дезинфекция на помещението, тестват се компютрите и необходимата техника. Процесът трябва да завърши до 18:00 часа.

Тази година не се очакват така наречените изборни екскурзии заради изискванията за PCR тест. И все пак някои български граждани може да решат да пътуват до България, но то ще е с редовните автобусни линии или личен транспорт.

На Египетския пазар в Истанбул - 31 март 2021 г.

Същевременно Covid пандемията в Турция e в разгара си и продължават да затварят бизнеси

Във всички 81 турски провинции тази седмица имаше рязък скок в Covid заболеваемостта. Най-тежка е ситуацията в Истанбул.

За Рамазан президентът Реджеп Ердоган обяви затягане на мерките и от 13 април ще затворят ресторанти и кафенета.

До 31 май турските власти намалиха ДДС за сектора на услугите и хотелиерството от 8 на 1 процент. Това обаче не помага на хората.

Мустафа Ачигьоз държи заведение от 30 години:

„Преди пандемията 10 души работеха за мен. Сега вече самичък работя, иначе няма хора, които да искат да работят - просто аз не мога да им плащам заплати“.

Наемът на заведението, което държи Мустафа, е 10 хиляди лири месечно, а помощта на властите:

„За една година три пъти по 1000 турски лири ни дадоха“, казва Ачигьоз.

Исмаил Караджа държи семеен хотел. Персонал вече няма. Работят само членове на семейството му, а помощта, която е получил: „Нула“, лаконичен е Караджа.

На този фон приблизително 20% от населението на Турция вече е ваксинирано срещу коронавирус, а страната се нарежда на 6-то място в света по брой имунизирани. 

Имунизацията започна в средата на януари с китайската ваксина на Синофарм, а от вчера вече има и ваксини на „Пфайзер“ и „Бионтек“.

Турция днес отчете рекордно висок брой на нови инфекции, а страната е в капана на бързоразпространяващите се британски и африкански варианти на вируса, предава специалният пратеник на БНР.

Снимката е илюстративна - ваксинират възрастна жена в болница Sancaktepe Education and Research Hospital в Истанбул - януари 2021 г.

Севил Боруджу пристига в Истанбул преди 30 години, лаборантка е в най-голямата болница в Истанбул:

„Имаше доста опашки, свързани с пандемията. За PCR тестове, бяха дошли много болни“, разказа тя.

Имунизацията в Турция досега беше изцяло с китайската ваксина, а вчера пристиганаха и 2,8 милиона дози от „Пфайзер/Бионтех“.

Недим Биринджи е специалист в ръководството на общо 80 държавни болници в Истанбул.

„Гражданите имат право да избират болница, личен лекар, частна болница или университет, датата, часа и даже сега вече има възможност да избират коя ваксина иска“.

Сега в Турция се ваксинират хората над 65 години, а имунизацията е разделена на 4 фази на възрастов принцип:

„Ваксинацията много активно върви. Приблизително 20% от населението на Турция са ваксинирани с първа и втора доза. Вчерашните данни бяха за ваксинирани около 16,5 милиона в Турция, от тези 16 милиона и половина, около 9 милиона и половина само първа ваксина са направили“.

Както и в България и в Турция има много хора, които предпочитат да изчакат за ваксиниране. Същото решение е взела и Севил Боруджу, макар да е медицински работник.

„Все още няма някакво заключение и затова аз не се ваксинирах“.

Очаква се в края на лятото Турция да започне имунизация и с турска ваксина.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Горски работници правят оглед на място и с дрон при пожара в Рила

Двама горски работници ще направят оглед на място и с дрон при пожара на 2000 метра в Рила, с който дни наред се борят екипи на пожарната, горското и доброволци. Заради снощния дъжд, който продължи 4 часа, се предполага, че пожарът е почти угаснал. Днес пожарникарите няма да бъдат на терен. Ситуацията ще се изясни, когато горските..

публикувано на 18.07.25 в 08:34

САЩ разрешават връщането на своите дипломати в Ирак

Съединените щати разрешават връщането на своите дипломати в Ирак. Това става близо месец след тяхната евакуация, извършена точно след американските удари по ирански ядрени обекти, предаде БТА. Държавният департамент обаче продължава да не препоръчва на американците да посещават Ирак. Решението за връщане на дипломатите е взето въпреки..

публикувано на 18.07.25 в 08:28

В Ловеч отбелязват 188 години от рождението на Васил Левски

С гражданско поклонение в Къкринското ханче и възпоменателна церемония пред паметника му в революционната столица Ловеч ще бъде отбелязана 188-годишнина от рождението на Васил Левски . Гражданското поклонение пред паметника на Васил Левски в двора на Къкринското ханче, където Апостола е заловен ще започне в 10.00 ч. Ще бъдат поднесени и венци..

публикувано на 18.07.25 в 08:11

Нов израелски удар в района на южния сирийски град Суейда

Сирийската държавна новинарска агенция САНА съобщи за нов израелски удар в южната част на Сирия в района на населявания основно с други град Суейда, предадоха Ройтерс и Франс прес. Това е първи израелски удар по Сирия от изтеглянето през нощта на сирийските правителствени сили от Суейда, както беше поискал Израел.  Силите бяха разположени..

публикувано на 18.07.25 в 08:10
Ина Лулчева

Ина Лулчева: Борбата с престъпността не се води чрез задържане на всяка цена

Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде задържан, независимо колко се вълнува обществото. Борбата с престъпността не може да се води чрез задържане на всяка цена . Това мнение изрази пред БНР Ина Лулчева, адвокат на кмета на Варна..

публикувано на 18.07.25 в 08:08

Добромир Добринов, WWF: Не виждаме държавата да се е стреснала от пожарите

Преобладаващият брой пожари възникват вследствие на човешка намеса. Повечето от тях са причинени от небрежност. Само 4% са естествените причини за пожари . Това обясни в интервю за БНР Добромир Добринов, старши експерт "Природозащитно законодателство" във WWF. Климатичните промени оказват индиректно влияние , обясни експертът и даде..

публикувано на 18.07.25 в 08:00

Катар, Египет и САЩ са представили на Израел и "Хамас" ново предложение за примирие в Газа

Катар, Египет и Съединените щати са представили на Израел и палестинската ислямистка групировка "Хамас" актуализирано предложение за прекратяване на огъня в Газа, съобщи американското издание "Аксиос", като се позова на два запознати източника. Двете основни актуализации в последното предложение са свързани с обхвата на изтеглянето на..

публикувано на 18.07.25 в 07:57