Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Италия посреща Великден с ограничения - и социални, и материални

Контролно-пропускателен пункт и карабинери близо до Колизеума в първия ден от срока на "червената зона" в Рим, 3 април 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Италия отново ще посрещне Великден в условията на локдаун. За втора година утре папа Франциск ще произнесе великденското си послание на празния площад „Свети Петър" в Рим.

Папа Франциск посвети ритуала на „Пътят на кръста" - за Страстите Христови на Разпети петък, проведен на почти празния площад „Св. Петър” в Рим, на децата.

Без да произнесе реч след благословията си, той прегърна няколко деца, участващи в церемонията.

До вторник Италия ще е „червена зона“. Разрешено е днес, утре и в понеделник да се отиде на гости на роднини в същия град или в селище от същата област по местоживеене.

Може да се спортува на открито, даже да се плува в морето, но без да слънчеви бани на плажа или пикник в планините, постановиха властите.

Ограниченията, с които италианците ще посрещнат  католическия Великден са и материални. Факт е, че в резултат на пандемията Италия  обедня, предава кореспондентът на БНР в страната.

Отчита го Националния статистически институт ИСТАТ: потреблението само за Великден е спаднало с 40% в сравнение с преди две години.

Хората пазаруват по-малко, бедните са близо 6 милиона души.

Освен това, ограниченията да се пътува дори между отделните общини за втора поредна година на Великден, също се отразява на потреблението и търговията.

Военни и полицаи в патрулират в Рим. Италия ще посрещне Великден с рестрикции, след като правителството обяви страната за „червена зона“ на Covid-19 от 3 април, за да предотврати социалното взаимодействие по празниците.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Община Болярово

Община Болярово с нов план за действие при бедствия

Засилена превантивна дейност, адекватност на реакциите и синхрон между институциите – това са основните моменти, заложени в новия План за действие при бедствия и защита на населението в община Болярово. През последните няколко години малката крайгранична община трябваше да се справя с пожари и наводнения. Неадекватните действия по време..

публикувано на 03.02.25 в 02:27

Канадски представител предупреди, че може да има още потърпевши страни от действията на Тръмп

Канада е „решена да защитава своите права“ след като Доналд Тръмп предизвика търговска война със съседката си, заяви посланикът на страната в Лондон и предупреди останалите страни по света, че те могат да са следващите потърпевши от действията на американския президент. Ралф Гудейл, върховният комисар на Канада, както официално е титлата за посланик от..

публикувано на 03.02.25 в 02:17
Киър Стармър

Британският премиер на първа среща с лидерите на ЕС след Брекзит

Британският премиер Киър Стармър заминава днес за много важна среща с лидерите на ЕС в Брюксел по въпросите на отбраната и сигурността.  В навечерието на срещата той прие в провинциалнита си резиденция Чекърс германския канцлер Олаф Шолц. Киър Стармър се отправя към Брюксел за първата по рода си среща с всичките 27 лидери на ЕС след официалното..

публикувано на 03.02.25 в 02:06

Община Велико Търново отново раздава на гражданите фиданки, храсти и цветя

Община Велико Търново отново ще раздава безплатно на гражданите фиданки, храсти и цветя за облагородяване на междублоковите пространства. Инициативата "Моята градинка" се провежда за 13-а година.  Единственото условие за безплатното получаване на посадъчния материал е междублоковото пространство да е общинска собственост. Когато сградата е в..

публикувано на 02.02.25 в 22:02

Върховният комисар на Канада заяви, че страната е "решена да защитава своите права"

Канада е "решена да защитава своите права" след като Доналд Тръмп предизвика търговска война със съседката си, заяви посланикът на страната в Лондон, като добави, че и други страни по света могат да са следващите потърпевши от действията на американския президент.  Доналд Тръмп подписа указа за налагане на мита на Канада, Мексико и Китай..

публикувано на 02.02.25 в 22:00
Руините на селище, включително бивш католически манастир, на скалистия нос Скарос на гръцкия остров Санторини, архив.

За три дни земетресенията на гръцкия о-в Санторини са над 380

Властите на остров Санторини са в повишена готовност поради силната сеизмична активност. Извънредни мерки заради сеизмична активност на остров Санторини Само в рамките на няколко минути три труса с магнитуд над 4-та степен по скалата на Рихтер засегнаха Санторини. За три дни земетресенията са над 380. Епицентърът е на малкия необитаем остров..

публикувано на 02.02.25 в 21:33
Американският държавен секретар Марко Рубио пристига на посещение в Панама -  2 февруари 2025 г.

Държавният секретар на САЩ за Панамския канал: Сегашното статукво е неприемливо

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио е предупредил Панама за действия от страна на САЩ, ако не направи "незабавни промени" за Панамския канал, твърдейки, че тя е нарушила договора за предаване.  Марко Рубио с дипломатическа совалка в Централна Америка, ще посети и Панама По време на разговорите си с президента на Панама п ървият дипломат на..

публикувано на 02.02.25 в 21:32