Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световните агенции коментират изборите у нас

Снимка: БНР

Парламентарните избори в България оставиха след себе си силно фрагментиран политически пейзаж и трудна битка за премиера Бойко Борисов, за да може да се задържи на власт, пише в днешния си брой "Политико". Изданието отбелязва, че според екзит пол на "Алфа Рисърч", бившият шампион по карате от дясно центристката партия ГЕРБ е първи, но с намален резултат от вота, възлизащ на 25.2 на сто. "Политико" допълва, че за него би било голяма тежест да набере достатъчно подкрепа от потенциални коалиционни партньори, след като някои от тях вече заявиха, че няма да се съюзят с него. 

Управляващата партия ГЕРБ печели парламентарни избори в България, но според прогнозните резултати не успява да получи абсолютно мнозинство и се очакват тежки преговори за съставяне на правителство, отбелязват световните агенции.

За премиера Борисов сега ще бъде трудно да се задържи на власт заради по-високата подкрепа за антисистемните и антикорупционните партии, които искат той да се оттегли, коментира Ройтерс, като добавя, че не са изключени седмици на коалиционни преговори, а дори и нови избори. Това означава, че България може да има проблеми с отпускането на средства от европейския фонд за възстановяване от коронавируса, смята агенцията.

Асошиейтед прес пише, че подкрепата за българския министър-председател е ерозирала, откакто хиляди хора излязоха по улиците и обвиниха правителството, че е повлияно от олигарси, не е успяло да се справи с корупцията и бедността и не е направило "основен ремонт" на съдебната система. Франс прес добавя, че протестният вот е събрал повече гласове, отколкото се е очаквало.

ТАСС отбелязва, че лидерите на новите политически сили, успешно преодолели четирипроцентовата бариера за влизане в парламента, са обявили обща победа над управляващата партия ГЕРБ.

"България е блокирана" - този извод прави германското обществено радио ARD. Партията на консервативния премиер Борисов спечели вота, но няма да може да състави правителство, коментира медията. Но не само управляващите са далеч от парламентарното мнозинство - това важи с пълна сила и за протестните партии, се казва още в информацията на ARD, което предвижда нови избори. 

"След изборите е преди изборите", е заглавието на австрийската информационна агенция АПА, която коментира, че протестните партии в България не са успели да се обединят срещу статуквото.

„Шпигел“ предупреждава, че очакваното трудно съставяне на ново правителство в София може да доведе до проблеми с отпускането на средства от европейския фонд за преодоляване на последиците от пандемията, което ще забави икономическото възстановяване на най-бедната страна в ЕС.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Европейски комисар по икономиката Валдис Домбровскис.

Според Домбровскис прием в еврозоната на България е реалистична цел, но остава още много работа

Еврокомисарят по икономиката Валдис Домбровскис определи като "реалистична" целта на България да се присъедини към еврозоната на 1 януари догодина, но предупреди, че ѝ остава още много работа. На влизане на заседанието на Еврогрупата (финансовите министри на страните от еврозоната) той заяви: "Тази дата е целта, която България си постави...

публикувано на 17.02.25 в 16:41

Аукцион за 7-годишни дългови книжа за 100 млн. лв. на 24 февруари

Още 100 милиона лева нов дълг ще бъдат предложени на аукцион следващия понеделник, става ясно от сайта на БНБ. Предлаганите книжа са 7-годишни и са с фиксиран лихвен процент от 3,25 на сто. В края на януари книжа за 300 милиона лева бяха предложени и постигнаха среднопретеглена доходност от 3,47 на сто. Общо от началото на годината страната ни е..

публикувано на 17.02.25 в 15:54

БНБ остро осъди опита на "Възраждане" за намеса в независимостта ѝ

Българската народна банка е независима институция и остро осъжда всеки опит за политическа намеса в нейната дейност. Това се казва в позиция на Централната банка по повод опита на представители на партия "Възраждане" да проведат политическа акция в сградата на институцията. От БНБ потвърждават, че опитът е направен в 10,30 часа днес (17 февруари..

публикувано на 17.02.25 в 15:42
Папа Франциск

Папа Франциск е в болница заради полимикробна инфекция на дихателните пътища

Инфекцията на дихателните пътища на папа Франциск е наложила изменение на лечението му, за да може папата да се справи с "усложнена клинична картина", предаде Ройтерс, като се позова на Ватикана. В изявлението се добавя, че папата ще остане в болница. Говорителят на Ватикана Матео Бруни каза, че резултатите от изследванията, направени през..

публикувано на 17.02.25 в 15:32
Весела Чернева, зам.-директор на на Европейския съвет за външна политика

Весела Чернева: Рано или късно Европа ще трябва да влезе в преговорите за Украйна

Участието на Европа е задължително в преговорния процес за мира в Украйна, защото в решението за омиротворяване ще бъде значително ключово дали ще имаме миротворческа мисия, или ще участваме във възстановяването  на Украйна, или ще помагаме на Украйна като кандидат за членство в ЕС. Това коментира в интервю пред БНР Весела Чернева,..

публикувано на 17.02.25 в 15:31

Марош Шефчович отива на визита в САЩ

Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович ще бъде на визита в Съединените щати тази седмица, съобщи говорителката на Комисията Леа Зубер.  Точната дата ще бъде съобщена по-късно. Посещението има за цел да бъдат обсъдени възможностите за избягването на обявените от президента Тръмп мита за ЕС.  Зубер отхвърли обаче твърденията на държавния..

публикувано на 17.02.25 в 15:20

Радев прекръсти с указ Летище София на името на Апостола - Васил Левски

Със свой указ президентът Румен Радев даде на Летище София името на Апостола на свободата Васил Левски, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.  Така официалното наименование на аеропорта става Летище "Васил Левски" - София. В края на миналата година от транспортното министерство съобщиха, че редица проучвания показват, че..

публикувано на 17.02.25 в 15:15