Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Тодор Галунов: Открита партийна коалиция е неуместна и невъзможна

Върви се към това да ни управляват нестабилни, временни кабинети, прогнозира политологът

Тодор Галунов
Снимка: Фейсбук/Todor Galunov

Никога досега първата политическа партия в изборите не е чувствала такава самотност в политическия живот, не е била толкова зависима от останалите“, каза пред БНР проф. Тодор Галунов, преподавател по политология в Великотърновския университет.

„Всичко зависи от това дали партиите, които са във възход в момента, ще преценят, че едни нови избори биха им дали ново политическо ускорение - това ще реши дали ще имаме краткосрочен кабинет или ще се върви бързо към нови избори. Този въпрос ще се изясни в близките седмици.

Сега е деликатна ситуацията дали втората партия ще се опита да поеме властта или ще го прави след нови избори. Но партиите трябва да се научат да работят в нормални коалиции. Защото те досега коалициите са безпринципни“, коментира в предаването „Преди всички“ проф. Галунов.

По думите му доста политически клетви са били произнесени и затова открита партийна коалиция е неуместна и невъзможна, ако се стигне до краткосрочен кабинет, той ще е програмен, за управление до отиване на пандемията, или експертен кабинет с различни лица, но без срок.

"Ако обаче се вслушаме в предложението на Бойко Борисов за експертен кабинет, трябва да имаме предвид, че политическите партии по принцип имат остра липса на експертиза. Затова, ако търсим експертиза, няма да ги намерим в сегашните участници в българския парламент. Трябва да се търсят лица с по-друг профил. Но дори да се стигне до експертен кабинет, опозицията, която сега е във възход, ще поиска да наложи свои експерти. А ми се струва, че ГЕРБ се е насочил да бъде опозиция", смята още политологът.

По думите му при всяко положение ГЕРБ ще е склонна на компромиси, за да има някакво правителство и да не се стигне до предсрочни парламентарни избори. А има и абсурден вариант, при който втората партия не създава кабинет нарочно, за да има нови избори.

"Ако се стигне до това президентът Румен Радев да връчва мандат за трети път, тук е интересно дали ще го връчи на БСП или ще върви към експертен кабинет, но той пък може би ще бъде лесно свален. При всички случаи се върви към това да ни управляват нестабилни временни кабинети. Но това не е толкова страшно", смята още политологът.

"Но пък това ще засили тежестта на парламента, а депутатът ще има политическото самочувствие да предлага промени, да не е смачкан от изпълнителната власт, както е досега", каза проф. Галунов. 

По думите му служебен кабинет като последен вариант, не бива да се натоварва с прекалено големи очаквания, той само ще има за задача да организира следващи избори.

"Затова пък е важно сега да се види дали партиите ще подходят държавнически в кризата или ще подходят тясно партийно и да отидат на нови избори", каза експертът.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българите използват по-малко антибиотици, но нараства резистентността на микробите към лекарства

България е успяла да намали употребата на антибиотици в резултат на въвеждането електронните рецепти, но проблемът с микробите, които са резистентни на лечение продължава да се увеличава.  Това заяви за БНР доцент Иван Иванов от Националната Референтна Лаборатория "Контрол и мониториране на антибиотичната резистентност"  към Националния център по..

публикувано на 18.11.25 в 06:22

Теодора Бакърджиева: Необходимо е осъвременяване на Закона за меценатството

Необходимо е осъвременяване на Закона за меценатството.   Това заяви пред БНР Теодора Бакърджиева - изпълнителен директор на Българския дарителски форум. "Най-малкото по-модерно звучене на използваните термини, дефиниции - такива, които да са синхронизирани и с останалите нормативни документи, които са в сферата на културата и изкуството...

публикувано на 17.11.25 в 12:25
Ангел Кунчев

Доц. Ангел Кунчев за оплакванията от "Кроношпан": Недопустимо е да не се обърне внимание!

Продължава проверката в завода за преработка на дървесина "Кроношпан - България" след над 400 сигнала, подадени от жители на Велико Търново, за неприятни миризми. Очаква се и заключението на МОСВ.  Регионалната екоинспекция във Велико Търново вече глоби завода със 70 хил. лева.  РИОСВ глоби "Кроношпан" със 70 000 лева Кметът на Велико..

публикувано на 17.11.25 в 10:49

Образователна игра помага на децата в света на емоциите

В образователната ни система има голяма нужда от по-интересни и интерактивни инструменти за работа с децата.  Това мнение изказа пред БНР Александра Стоименова от организаторите на кампанията "Сила за новото поколение", която стартира през 2024 г. Продължението ѝ е опит да се вдъхновят учениците да опознаят света на емоциите чрез нова..

публикувано на 17.11.25 в 10:13

Обмен на левове в евро в пощите - срещу документ за самоличност

При превалутирането на българските левове в евро в пощите ще се проверяват документите за самоличност , като ще се прави тяхно копие и ще се извършва проверка за валидността им. Това пояснява пред БНР Александър Кирилов, който отговаря за сигурността в "Български пощи". " Анонимни ползватели на услугата няма да има . Всички наши клиенти..

публикувано на 17.11.25 в 06:55

Ниско налягане, негодна за пиене... Проблеми с водата в Сливен

Дейностите по така наречения "Воден цикъл", по който в Сливен се изграждат довеждащи водопроводи и подмяна на водопреносната система, продължават да оставят цели квартали без вода за повече от 24 часа. Последният случай бе от почивните дни миналата седмица, когато над 24 часа домакинствата във високата зона на града бяха без вода или достигаше вода,..

публикувано на 14.11.25 в 08:45

Безплатни лекарства за деца - хубава мярка, но не особено работеща

5 лекарствени продукта за деца до 7-годишна възраст се отпускат безплатно към момента по лекарско предписание . Това са антибиотици, свързани с инфекции в горните и долните дихателни пътища, отит, както и инфекции на кожата и меките тъкани. Това стана възможно от юли тази година, след като депутатите приеха в бюджета на Здравната каса да се..

публикувано на 13.11.25 в 11:21