Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На мегдана, но през социалните мрежи

Деца доброволци помагат на възрастни хора по проекта „Внуци под наем“

Хората със специални потребности са като нас

Снимка: Сдружение деца със специални потребности Мадан

Деца доброволци помагат на възрастни хора във второто издание на проекта „Внуци под наем“, който се реализира на територията на община Мадан.

„Основната цел на проекта „Внуци под наем“ е да постави основите на социално предприятие, търсещо работа и реализация на младежи със специални потребности, които преди това ще преминават специални обучения“, каза пред БНР Емилия Георгиева, председател на Сдружение деца със специални потребности Мадан.

„Така решаваме два наболели въпроса в обществото – грижата за самотни възрастни хора и заетост за младежи със специални образователни потребности. Те сами ни търсят, защото нямат големи възможности след завършване на училище. Децата понякога не само физически им помагат, но и разговарят с тях“, каза още Георгиева.

Това е второто издание на проекта, който продължава до края на месец септември и надеждите са да има трети формат. Партньори са НПО от Македония, Турция, също са имали доброволци от Италия и Испания. Проектът е по програма „Еразъм“чрез Европейски корпус за солидарност. В третия формат ще бъдат обхванати 50 възрастни семейства от тримата участници в проекта.

Сдружение деца със специални потребности Мадан

Хората със специални нужди не трябва да бъдат дискриминирани, те могат всичко да изпълнят, ако им се обърне внимание, имат нужда да бъдат стимулирани да участват активно в обществения живот, трябва да ги третираме като равни“, каза в „Преди всички“ Сузана Георгиева, член на сдружението и асистентка на дете с аутизъм по проекта. Тя е студентка по специалност Маркетинг в Университета за национално и световно стопанство:

„Работят, изграждайки доверие помежду си – двете групи – млади и стари, много е зареждащо“, каза още Георгиева.

Успоредно с инициативата правят и платформата „На мегдана“, аналог на едновремешните седенки на нашите баби и дядовци, допълни още председателят на сдружението Емилия Георгиева:

„Продължение на социалните мрежи, но за възрастните хора, които през тази платформа общуват както едно време – на мегдана.“

Още по темата в репортажа на Радостина Чернокова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30