След бурна седмица политическото бъдеще на ветерана премиер на Нидерландия Марк Рюте е под въпрос. Той си навлече сериозни проблеми, след като в публичното пространство стана ясно, че по време на преговорите за нов кабинет, след като спечели изборите през март, е обсъждал правителствено назначение на негов критик. Партиите, които се предполага, че ще са негови съюзници в бъдеща коалиция, внесоха вот на недоверие срещу него, който той преодоля, но трудно. Въпреки драскотините по "г-н Тефлон", както е известен Рюте, тъй като обикновено се измъква невредим от скандали, сега общественото доверие към него изглежда спадна.
Силвия Петрова разговаря по темата с доцент Димитър Тошков от Института по публична администрация в университета в Лайден, доцент Ханс Волард от Университета в Утрехт и политолозите Рене Кюперус и Ник Отенс.
Консервативната партия на Марк Рюте - Народна партия за свобода и демокрация, спечели най-много места на изборите през март и така той беше в позиция да води преговорите за съставяне на четвъртата му управляваща коалиция. В спънка за това обаче се превърна една снимка. Последвалият странен скандал, които заплете сериозно преговорите обяснява доц. Димитър Тошков:
"Това, което преля чашата, е опитът на Рюте да се измъкне, казвайки, че той не е предлагал нова позиция за депутата Питър Омцигт. Той е депутатът, който привлече внимание към скандала с неправомерното отказване на помощи, който свали предходното правителство на Рюте. Думите, че не е предлагал нова позиция за Омцигт се оказаха лъжа, която Рюте трябваше в последствие да признае. Те доведоха до дебат в парламента, където той бе наречен лъжец и повечето партии изразиха съмнение, че той може да остане като премиер".
А доцентът по холандска и европейска политика в университета в Утрехт Ханс Волард допълва:
„Въпросът беше кой точно е казал, че Омцигт трябва да получи назначение някъде другаде. В началото, Рюте твърдо отрече. Но се оказа, че е предложил Омцигт да стане министър. И много членове на парламента го обвиниха в лъжа. Но той отрече, като каза, че просто е забравил и това влоши нещата още повече. "Говоря истината. Направих грешка и паметта ми ме подведе. Но това, което казвам сега е истина. Не лъжа и Нидерландия, парламентът, всеки човек може да има мнение по въпроса.”
Контекстът на цялата история допълва доцент Волард:
„Дори българите изиграха роля в нидерландската политика. Те неправомерно са се възползвали от социални помощи между 2007-а и 2013-а. В отговор, правителството, водено от Марк Рюте, и парламентът се съгласиха да предприемат по-строги мерки за борба с измамите. И данъчната служба ги приложи много стриктно, като така хиляди родители бяха неправомерно обвинени в измама, отчасти заради етническо профилиране. Парите бяха поискани обратно, което нанесе вреди на хората. Случаят беше разкрит с помощта на медиите и депутата християндемократ Питър Омцигт. Последва оттегляне на правителството на Рюте през януари тази година.”
Не е ясно дали 54-годишният Рюте, който е на власт вече повече от десетилетие, оттук нататък ще се ползва с необходимото доверие, за да е начело на четвърти кабинет. Доц. Димитър Тошков:
"След като мина известно време, изглежда, че заключенията за политическия край на Рюте бяха прибързани. Остава отворена вратата за една бъдеща коалиция начело с Марк Рюте и с участието на сегашните партньори от Демократи 66 и Християндемократическия апел. Колко стабилно ще е то - това е изключително трудно да се каже".
Въпреки че политиката в Хага е променлива, прогноза направи политическият анализатор Ник Отенс:
„Трудно е да си представим как ще бъде съставено правителство без Рюте. Неговата либерална партия го подкрепя напълно, той спечели четвърти поредни избори. За да се сформира правителствено мнозинство без либералите ще са нужни 7 партии - от крайнолевите до християните в дясно. Ще бъде много трудно на подобна коалиция да постигне съгласие по климатичните въпроси, Европейския съюз, имиграцията, международната търговия и данъците. Другата алтернатива - обявяване на предсрочни избори, би било безпрецедентно. Откакто са проведени първите парламентарни избори преди 150 години, политиците винаги са успявали да съставят правителство, независимо от резултата.”
Доцент Ханс Волард изтъкна:
„Когато процесът по учредяване на коалиция започна отново след Великден изглежда, че дори партиите, които подкрепиха вота на недоверие срещу Рюте не затварят напълно вратата и е възможно той да бъде отново премиер.”
Политологът Рене Кюперус обясни как скандалът около Рюте се отрази на общественото мнение:
„Той е известен с това, че е дипломат и що се отнася до истината. Много е гъвкав и прагматичен. Но мисля, че сега прекали и резултатът е, че рейтенгът му на одобрение в обществото падна. Смятам обаче, че ще възстанови.”
Проблемите на Рюте обаче имат своите отражения и на европейско ниво. Какви точно са те - позиция на доц. Ханс Волард :
„Фактически проблемите след изборите в Нидерландия могат да усложнят нещата за Европейския съюз. Ако има избори отново Марк Рюте и вероятно християндемократите няма да склонни да бъдат възприемани като твърде проевропейски. Ако обаче се състави правителство с партията на Рюте и социалните либерали „Демократи 66”, християндемократите, зелените и социалдемократите, то това правителство би било в по-голяма степен проевропейско спрямо предишното. Тогава Нидерландия би била по-склонна да се съгласи с допълнителни стъпки по процеса на интеграция в Съюза.
Правителствата и особено лидерите са ключови за преодоляването на криза в Европейския съюз. От съществено значение е те да си имат доверие, за да сключват сделки. В този смисъл проблемтично може да се окаже не само оттеглянето на Меркел в Германия, но и несигурното бъдеще на президента на Франция Еманюел Макрон след президентските избори следващата година. Доверието отново ще трябва да се изгражда между едни нови лидери на двете страни.”
При евентуален такъв развой на събитията политологът Рене Кюперус допусна, че Марк Рюте би могъл да влезе в ролята на медиатор:
„Би могло да стане, но не мисля, че Марин льо Пен ще спечели. Това би било съкрушително за европейския проект и голям удар за германо-френското сътрудничество. Тя се отказа от идеята за напускане на Съюза, но пък е много критична към Брюксел и може да поиска да се излезе от Еврозоната. Дори при този най-лош сценарий Рюте би могъл да посредничи, тъй като има опит в справянето с крайнодесни популисти. И това може да е в негова полза, за да има решаваща роля в Европа.”
Сега преговорите за ново правителство се водят от опитния бивш политик и държавен министър, което е почетна титла в Нидерландия, Херман Вилинк. Той има опит с коалиционни преговори и разполага с три седмици за диалог по вариантите за коалиция с лидерите на 17-те партии, които спечелиха места в 150-местната Долна камара на парламента. Негова е задачата да възстанови доверието, за да не се стигне до нови избори.
Репортаж на Силвия Петрова в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.
Състав на САС потвърди мерките за неотклонение "задържане под стража" спрямо кмета на Варна Благомир Коцев и двамата общински съветници Николай Стефанов и Йордан Кателиев, Бизнесменът Ивайло Маринов е с мярка подписка. Показанията на бившия заместник кмет Диан Иванов се приемат като такива с висока степен на автентичност. Смята се, че връщането на..
Германското разузнаване за първи път ще има жена заместник-директор. Габриеле Моншау става вицепрезидент на тайните служби на Берлин. Тя ще е първата заместничка на президента на Федералната разузнавателна служба. 51-годишната Моншау ще отговаря за централни задачи в германското външно разузнаване. Тя поема поста от Филип Волф, който става..
Министерството на вътрешните работи в Испания ще засили наблюдението върху крайнодесните групи. Мярката е в отговор на посланията за "лов на мигранти", които се появиха при безредиците в Мурсия. Вътрешният министър Фернандо Марласка обяви, че е наредил на Националната полиция и Гражданската гвардия да идентифицират ксенофобски групи, свързани с..
Индия може да се откаже от руския петрол, ако срещу страните, които го купуват бъдат въведени американски санкции. Това обяви индийският министър на енергетиката Сингх Пури. Той обясни, че страната му ще търси нови доставчици, сред които посочи Бразилия, Гаяна и Канада. "Индия разшири източниците си на доставки. Преди купувахме от 27 държави,..
Израел е обстрелвал по грешка католическата църква "Светото семейство" в Газа преди обед днес, обяви говорителка на Белия дом след телефонен разговор на американския президент Доналд Тръмп и израелския премиер Бенямин Нетаняху. Ерусалимската латинска патриаршия съобщи, че по църквата е стреляно от танк и че са убити трима души, а израелското..
Бившият испански финансов министър Кристобал Монторо е обвинен в облагодетелстване на компании в замяна на плащания. 74-годишният политик е заемал поста в периода от 2011 до 2018 година в правителствата на Хосе Мария Аснар и Мариано Рахой. Според разследващия съдия Рубен Рус, Кристобал Монторо и екипът му са създали организация, която, в замяна..
Дъждът, който заваля в района на Сандански е помогнал на огнеборците в битката с пожара в Пирин, съобщи Пламен Поюков, директор на Държавното горско стопанство в Катунци. Остават обаче горящи и тлеещи огнища в периметъра на пожара над санданското село Горно Спанчево. С булдозери са направени широки просеки за недопускане на..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България"..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..