Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Шаркова: Трябва да има съдебен контрол на конкурсите по Закона за публичните предприятия

В конкурсите за управителни органи на лечебните заведения всичко е забулено в мистерия и неяснота, смята специалистът по медицинско право

Снимка: Ани Петрова

Никъде в Закона за публичните предприятия или в правилника за прилагането му не е предвидено обжалване на проведените конкурси, тоест съдебен контрол. Това каза пред БНР специалистът по медицинско право адвокат Мария Шаркова.

Законът за публичните предприятия е приет през 2019 година, а в преходните и заключителните му разпоредби са уредени 16-месечни срокове, в които да се назначат управителни органи на публичните предприятия по прозрачен начин, поясни Шаркова. Тя коментира конкурсите за бордове и изпълнителни директори на държавните болници, чието начало бе дадено в предизборния месец март. 

До този момент практиката на ВАС относно подобни конкурси и казуси сочи, че те не подлежат на съдебен контрол. Съдебният контрол обаче би премахнал съмнения, които в момента се появяват и това би гарантирало повече сигурност, че конкурсът се провежда законосъобразно и без да има други мотиви, които стоят зад него, отбеляза адвокат Шаркова в предаването „Преди всички“.

Не е ясно какъв е съставът на комисиите, които оценяват кандидатите, нито какви са критериите, по които те са оценявани, при класирането не знаем и защо някой е на първо място, а друг – на второ, подчерта Мария Шаркова.  

Въведени са твърде общи критерии, например за професионалния опит на кандидатите, уточни още тя.

„Не знаем каква е тежестта на всеки отделен критерий, както и какви са показателите за оценка. Оставаме в неведение по какъв начин са вземани тези решения, комисията по какъв начин е извършвала своята работа.“

Няма порок в това лечебните заведения да се превърнат в печеливши предприятия, да не говорим само за просрочени задължения, посочи още адвокат Шаркова.

„Не знаем дали това е целта на провежданите конкурси, при липсата на прозрачност на провежданите конкурси не можем да знаем какви са целите.“

Според специалиста по медицинско право е нормално да има съмнения дали конкурсите за управителни органи на лечебните заведения са проведени обективно, „след като всичко е забулено в такава мистерия и неяснота за публиката“.

Мария Шаркова апелира да се публикува цялата документация около провеждането на конкурсите в системата на здравеопазването, „за да се разсеят всякакви съмнения“.

Мнението в детайли чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Палестинци носят хуманитарна помощ в Газа

Британските лейбъристи приеха, че в Газа се извършва геноцид

Във Великобритания членовете на управляващата Лейбъристката партия гласуваха да приемат, че в Газа се извършва геноцид от Израел, оказвайки натиск върху правителството също да го направи. Това стана по време на провеждащия се годишен конгрес на лейбъристите, след като бе внесено спешно предложение за приемане на констатациите на комисия на..

публикувано на 30.09.25 в 04:00
Снимката е илюстративна.

"Амнести" планира акция за солидарност с палестинците преди първия мач на "Апоел Тел Авив" в София

Правозащитна организация планира да организира акция за солидарност с палестинците преди първия мач на израелския отбор "Апоел Тел Авив" в Баскетболната Евролига в София.  "Амнести Интернешънъл България" планира събитието за 17 часа пред зала "Арена 8888 София" , където от 19 часа "Апоел Тел Авив" ще играе с "Барселона". С този двубой..

публикувано на 30.09.25 в 01:24
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп: Мирът в Газа е по-близо от много близо

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви тази вечер, че мирът в ивицата Газа е "по-близо от много близо", защото израелският премиер Бенямин Нетаняху е приел плана от 21 точки за прекратяване на войната. Тръмп изказа благодарност и на Нетаняху, и на арабските държави, които са допринесли за съставянето на мирния план. "Остава само "Хамас"..

публикувано на 29.09.25 в 21:59
Снимката е илюстративна, архив.

Сърбия арестува 11 души за шпионаж и расова дискриминация

Властите в Сърбия съобщиха, че при мащабна операция на силите на реда там днес са арестувани 11 души - сръбски граждани - по обвинения в шпионаж и расова дискриминация във Франция и Германия. Арестите са извършени в околностите на Белград и на Велика Плана, на около 100 километра южно от столицата. Един заподозрян все още се издирва. За него се..

публикувано на 29.09.25 в 21:56
Щети от градушка в Сливенско, архив.

МЗХ предлага да се изградят 24 нови площадки за противоградова защита

Вече е ясно къде ще бъдат новите площадки за борба с градушките. Това става ясно от предложената за обществено обсъждане промяна в постановлението за забранените зони за въздухоплаване. 24 нови площадки и промяна на една предлагат от Министерството на земеделието и храните.  Те ще са разположени в Северна и Южна България, а координатите им са достъпни..

публикувано на 29.09.25 в 21:48

Русия намалява разходите за отбрана през 2026 г.

Почти 4 процента по-ниски разходи за отбрана са заложени в проектобюджета на Руската федерация за следващата година, внесен днес в Държавната Дума. Финансовото министерство предвижда намаляването им от 13,5 трилиона рубли през 2025-та на 13 трилиона през 2026 година, или от близо 163 милиарда на 157 милиарда щатски долара по днешния курс.  Заедно с..

публикувано на 29.09.25 в 21:39

Жителите на сливенския квартал "Речица" на протест заради 4-годишен ВиК проект

Жителите на сливенския квартал "Речица" протестираха срещу продължилия четири години проект по подмяна на водопроводи и канализация. Продължилите изкопни работи по всички улици на квартала са причина за силно запрашаване, образуване на дупки, отворени опасни шахти и пропадания на автомобили. Протестиращите настояват спешно да бъде положен асфалт по..

публикувано на 29.09.25 в 21:20