В очакване сме на първото гостуване в България на световноизвестния цигулар Даниел Хоуп, който на 15 април ще солира на Софийската филхармония в Концерт за цигулка и оркестър от Бенджамин Бритън. На диригентския пулт ще застане Григор Паликаров, а участие в събитието ще има и оперната прима Александрина Пендачанска, която ще изпълни сцени от опери на Рихард Вагнер и Рихард Щраус.
Eдин от актуалните звукозаписни проекти на Даниел Хоуп e издание на Deutsche Grammophon, с което се отбелязва 75-годишнината от създаването на Цюрихския камерен оркестър.
Даниел Хоуп е избран за артистичен директор на състава през 2016 г. след поредица диригенти и като наследник на небезизвестния сър Роджър Норингтън, а така Цюрихският камерен оркестър показва ясно и желаната посока на развитие - с вече разпознаваем звук и изграден ансамбъл, да има за лидер елитен цигулар, който да води състава от концертмайсторското място, както някои други камерни оркестри със световна слава.
Изследването в дълбочина на жанра серенада, който съществува от столетия и е особено харесван от публиката, довежда до съставянето на програма от три емблематични цикъла: опус 48 на Пьотр Илич Чайковски, опус 20 на сър Едуард Елгар и накрая, но не на последно място - "Малка нощна музика" от Волфганг Амадеус Моцарт. Интересна е подредбата им, тъй като не е следвана хронологията при появата на творбите в исторически план.
„Острови на щастието“ - такова мото са избрали музикантите от Цюрих, водени от звезда с фамилията Хоуп (в превод - Надежда). И това казва много за насоката, поета с този компактдиск, записан изцяло през септември 2020 г., в тежките месеци на пандемията от коронавирус. Тъй като Цюрихският камерен оркестър прави много турнета, а явно това е било невъзможно задълго, тези "Серенади" - острови на щастието, са били до голяма степен и острови на спасението за швейцарците. И те са се постарали да дарят надежда с музика - една много благородна и красива кауза.
Албумът "Серенади" на Цюрихския камерен оркестър, воден от Даниел Хоуп, е на световния музикален пазар от края на месец януари 2021 г.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..