В очакване сме на първото гостуване в България на световноизвестния цигулар Даниел Хоуп, който на 15 април ще солира на Софийската филхармония в Концерт за цигулка и оркестър от Бенджамин Бритън. На диригентския пулт ще застане Григор Паликаров, а участие в събитието ще има и оперната прима Александрина Пендачанска, която ще изпълни сцени от опери на Рихард Вагнер и Рихард Щраус.
Eдин от актуалните звукозаписни проекти на Даниел Хоуп e издание на Deutsche Grammophon, с което се отбелязва 75-годишнината от създаването на Цюрихския камерен оркестър.
Даниел Хоуп е избран за артистичен директор на състава през 2016 г. след поредица диригенти и като наследник на небезизвестния сър Роджър Норингтън, а така Цюрихският камерен оркестър показва ясно и желаната посока на развитие - с вече разпознаваем звук и изграден ансамбъл, да има за лидер елитен цигулар, който да води състава от концертмайсторското място, както някои други камерни оркестри със световна слава.
Изследването в дълбочина на жанра серенада, който съществува от столетия и е особено харесван от публиката, довежда до съставянето на програма от три емблематични цикъла: опус 48 на Пьотр Илич Чайковски, опус 20 на сър Едуард Елгар и накрая, но не на последно място - "Малка нощна музика" от Волфганг Амадеус Моцарт. Интересна е подредбата им, тъй като не е следвана хронологията при появата на творбите в исторически план.
„Острови на щастието“ - такова мото са избрали музикантите от Цюрих, водени от звезда с фамилията Хоуп (в превод - Надежда). И това казва много за насоката, поета с този компактдиск, записан изцяло през септември 2020 г., в тежките месеци на пандемията от коронавирус. Тъй като Цюрихският камерен оркестър прави много турнета, а явно това е било невъзможно задълго, тези "Серенади" - острови на щастието, са били до голяма степен и острови на спасението за швейцарците. И те са се постарали да дарят надежда с музика - една много благородна и красива кауза.
Албумът "Серенади" на Цюрихския камерен оркестър, воден от Даниел Хоуп, е на световния музикален пазар от края на месец януари 2021 г.
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог? Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Гост в "Магията на театъра" е театралният режисьор Крис Шарков . "В тази криза на истината в съвременното общество, именно истината е това, което търсим най-много в театъра през последните години" - думи на режисьора Крис Шарков. Крис Шарков е един от талантливите режисьори у нас, който впечатлява с решенията си на сцената, с овладяването на..
Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, започнал с успех активна професионална кариера по българските и световните сцени. Той е носител на множество престижни награди, една от които е статуетката "Музикант на годината 2022" като победител в анкетата сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Отзвук от "Музикант на..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място , пише в позиция Съюзът на ръководителите в..