Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бизнесът очаква от новите управляващи продължаваща подкрепа

Станислав Попдончев: Над 50 на сто от фирмите ще имат проблем с погасяване на кредитите си след изтичане на мораториума

Станислав Попдончев
Снимка: БГНЕС

„Направихме блиц изследване в периода 13-15 април сред нашите 265 респонденти, за това какви мерки очаква бизнесът от новото управление. Имаме представени 18 сектора, преобладаващи са ресторантьорство и хотелиерство - може би защото 28 на сто от този бизнес беше засегнат тежко. 54 на сто от запитаните отговарят, че ще имат проблеми с погасяването на банковите си задължения след изтичане на мораториума“, съобщи пред БНР Станислав Попдончев, заместник-председател и главен финансов директор на Българската стопанска камара.

Работодателските организации и синдикатите у нас се събират на обща пресконференция. Те ще направят обръщение към депутатите във връзка с Националния план за възстановяване и устойчивост.

„На 31 март изтече срокът за подаване на заявления, а до края на април банките трябва да ги одобрят, за разсрочване на кредите, като максималният срок е до края на септември. 79 на сто казват, че наблюдават влошени икономически показатели в предприятието си, на въпроса кога очакват да се възстановят на предкризисните нива над 50 на сто посочват, че това няма да е до края на 2022 година, а 26 на сто отговорят, че това дори ще е в по-късен период", заяви още в „Преди всички“ Станислав Попдончев от БСК.

"По отношение на икономическите и социалните мерки, които са планирани за подкрепа на заетостта, разчитат 74 на сто от анкетираните предприятия и това е голям процент. А мерките за заетост изтичат в края на май, това са 60/40, програмата „Запази ме“ и мерките за транспорта и туризма - това е важно решение и ние очакваме от новите управляващи отговор на въпроса ще удължат ли тези мерки и има ли средства за това, посочи Попдончев.

По думите му това е най-важният въпрос към новите управляващи - дали ще има продължаване на мерките за подкрепа и дали се предвиждат нови такива. Друг важен за бизнеса въпрос е кога реално ще могат да се възползват от средствата по Плана за възстановяване и устойчивост.

"Ако се тръгне към вариант изцяло пренаписване на Плана или генерлна промяна, няма да спазим сроковете. Защото зад всяко число в този план стои реално разписан проект. За бизнеса не е важно кой ще го внесе, а кога ще ползва ресурса", подчерта още Попдончев. Той допълни обаче, че това не са всички средства, които очакваме от ЕС, имаме над 14 млрд. лв. по кохезионната политика, по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони още 7 млрд.лв., по механизма за справедлив преход".

Още по темата в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20