Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Байдън обеща да увеличи тавана за броя на бежанците

Джо Байдън
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американският президент Джо Байдън обяви, че ще увеличи тавана за броя на бежанците, които ще бъдат приети тази година в Съединените щати.

В петък Байдън подписа заповед, с която удължи до края на септември ограниченията от 15 хиляди бежанци, наложено от предшественика му Доналд Тръмп.

С това американският държавен глава си навлече критики от страна на сенатори и конгресмени от демократическата партия, както и активисти. Те се надяваха Байдън да отмени бежанската политика на Тръмп, който определи тавана като начин да намали миграцията към САЩ.

Първоначалният план на администрацията на Байдън беше приемането тази година на над 62 хиляди бежанци, но не се очаква тавана да бъде увеличен до този брой, посочил пред Ройтерс правителствен служител.

Предпазливият подход на президента в момента се дължи на това, че той не иска да изглежда прекалено мек в политиката си в период на увеличаващ се брой мигранти по границата с Мексико.

Програмата за прием на бежанци всъщност е различна от системата за даване на убежище на мигранти, пояснява Ройтерс.

Бежанците биват оценявани докато пребивават в други държави и ако бъдат одобрени получават достъп до САЩ. В същото време мигрантите по южната граница подават молба за убежище щом достигнат американска територия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Корабче, превозващо бежанци и мигранти в пристанището Лаврио, Гърция, 10 юли 2025 г.

Проектозакон в Гърция предвижда електронно проследяване на нелегалните мигранти

Нов проектозакон в Гърция предвижда електронно проследяване на нелегални мигранти, без разрешително за пребиваване. Гърция затяга мерките поради много силния натиск към остров Крит, отбелязват наблюдатели. Гърция получава допълнително еврофинансиране за засилване на охраната на морската граница Гърция се бори с мигрантския поток от..

публикувано на 12.08.25 в 15:58
Николай Николов

Николай Николов: Контролът и превенцията на предизвикването на пожари трябва да бъдат по-сериозни

Контролът и превенцията на предизвикването на пожари трябва да бъдат по-сериозни. Това заяви пред БНР Николай Николов, съветник на министъра на вътрешните работи, бивш директор на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението".  "Налице са и първите актове на водачи на автомобили, които изхвърлят своите фасове навън. Има видеорегистратори и..

публикувано на 12.08.25 в 15:40

Пожар по време на жътва – спасена реколта и глоби за спасителите

Инцидент по време на жътва в землището на село Гарван отново поставя на дневен ред въпроса за справедливостта и правилата при кризисни ситуации. Докато работят в зърнена нива, внезапно пламва пожар. Комбайнерът и трактористът, които в този момент са на полето, реагират светкавично – с техниката си прокарват защитна ивица,..

публикувано на 12.08.25 в 15:39
Изглед към засегнатата от пожара зона в Трес Кантос, Мадрид, Испания, 12 август 2025 г.

Пожарите в Испания взеха жертва

Мъж почина в резултат от изгарянията, получени по време на горския пожар, който бушува близо до Мадрид, съобщиха днес местните власти, цитирани от АФП. Това е първата жертва на пожарите в страната, принудили хиляди хора да се евакуират. "Силно съжалявам за смъртта на мъжа, който беше тежко ранен в горския пожар в Трес Кантос" – град на 25 км от Мадрид,..

публикувано на 12.08.25 в 15:18
Новото мобилно приложение MedicinePrice, което предоставя актуална информация за цените на лекарствата.

Проверяваме в реално време максималната цена на лекарствата с мобилно приложение

Хората могат да проверяват в реално време максималната продажна цена на дадено лекарство в аптеките чрез мобилното приложение "Лекарства-цена"/MedicinePrice. Цените на медикаментите излизат в лева и евро, но не се изписва дали лекарството е налично на пазара, стана ясно по време на представянето на приложението в Министерството на..

публикувано на 12.08.25 в 15:08

ЕК: Няма нищо ново в позицията на Унгария спрямо Украйна

"Няма нищо ново в позицията на Унгария спрямо Украйна, нито в това, че се нуждаем от единство, за да бъдем силни" - така говорителката на ЕК Анита Хипер коментира факта, че само Унгария не се е присъединила към днешното изявление на лидерите на страните членки на ЕС за Украйна. В него те заявяват, че ЕС, в координация със САЩ и други..

публикувано на 12.08.25 в 14:49
Къща гори в село Агла на остров Закинтос, Йонийско море, Гърция, 12 август 2025 г.

Две села на остров Закинтос са в капана на огъня

Гръцките пожарникари продължават борбата с големия пожар на остров Закинтос. Огънят е засегнал две села. Евакуираха туристи от частни квартири и хотел. Още в четири района на Гърция горят мащабни пожари. В гасенето участват и доброволци. Министерството на гражданската защита издаде второто най-високо ниво на предупреждение за пожари за приблизително..

публикувано на 12.08.25 в 14:41