Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков нарече провокация изгонването на 18 руски руски дипломати от Чехия, а говорителят на министерството на външните работи Мария Захарова заяви, че зад действията на Прага стои Вашингтон.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков изрази несъгласието си с твърденията на чешките власти, които обвиниха руските служби за взривовете в оръжейните складове във Върбетица преди седем години:
„Категорично не сме съгласни с такива изводи. Считаме ги за провокационни и неприятелски“.
Говорителят на министерството на външните работи Мария Захарова от своя страна видя „американска следа“ в действията на Прага:
„Много добре си даваме сметка, че Прага е под силното влияние на Съединените щати и изповядва в редица сфери неприкрита и неудържима русофобия“.
„В стремежа си да угодят на Съединените щати на фона на неотдавнашните американски санкции срещу Русия чешките власти даже надминаха отвъдокеанските си покровители“, пише в официално изявление на руското външно министерство.
От руското външнополитическо ведомство нарекоха обвиненията абсурдни, като припомниха, че по-рано чешките власти са търсили отговорност за инцидента от собствениците на складовете.
Депутатът от Комитета по международни въпроси на Държавната Дума Сергей Железняк заяви за БНР, че целта на дипломатическия скандал е да предотврати участието на руската компания „Росатом“ в търга за строителството на нов енергоблок на атомната електроцентрала „Дуковани“.
Още вчера като ответна мярка още Русия обяви за „персона нон грата“ 20 служители на чешкото посолство в Москва. Това е почти целият персонал на мисията.
Те трябва да напуснат територията на Русия до края на днешния ден.
В дипломатическата мисия остават посланикът и още четирима души, което сериозно ще затрудни пълноценната ѝ работа.
Вчера посланик Витезслав Пивонка беше извикан в руското министерство на външните работи, където беше уведомен за решението на Москва в отговор на изгонването по-рано от Чехия на 18 дипломати, идентифицирани като агенти на руските спецслужби и обвинени за съпричастни към взривовете във Върбетица преди седем години.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху ще произнесе реч пред Общото събрание на ООН. В Ню Йорк по същото време е планиран пропалестински протест. Нетяняху обсъди изхода от конфликта в ивицата Газа с президента на САЩ Доналд Тръмп. "Няма да позволя на Израел да анексира Западния бряг. Това няма да се случи. "Стига толкова. Сега е моментът..
Софийската опера и балет открива сезона си тази вечер с една от най-популярните и обичани опери на Пучини - "Тоска". Билетите за днешния спектакъл, както и за този в неделя са разпродадени. Постановката на акад. Пламен Карталов от 14 години е в афиша на оперния ни театър. Диригент ще е Даниел Орен, разказа директорът на трупата: "Моето..
За трета поредна година на площад "Славейков" в София се провежда фестивалът "Демократична мозайка". Днес и утре всеки гражданин, който търси възможност да участва в процес по вземане на решения, може да посети форума. Фестивалът "Демократична мозайка" ще събере над 70 граждански организации, а гостите му ще могат да вземат участие в повече..
Продължават опитите да се намери решение на водната криза. Вчера правителството реши да отпусне от държавния резерв бутилирана питейна вода за общините Плевен и Свищов. Вода ще получат и в Долна Митрополия и Тръстеник, където също са на режим. В област Велико Търново на воден режим са 31 населени места. В някои от селата има вода по два часа..
" Над 4500 деца са изведени от семействата, но много по-малка част от тях са вписани в регистъра за пълно осиновяване ". Това заяви пред БНР психологът Величка Дошева - председател на Българска асоциация "Осиновени и осиновители". Данните са до 31 март 2025 г. и са от Агенция "Социално подпомагане", получени по Закона за достъп до обществена..
Министърът на земеделието и храните Георги Тахов ще открие във Велико Търново първия "Национален Био Фест" и ще връчи годишните награди на биологични производители. Изложението се провежда от днес до неделя в парка "Мaрно поле". БНР е медиен партньор на събитието. Наградите, които ще връчи аграрният министър при откриването на биофеста,..
10% спад на замърсяването с азотен диоксид са постигнати със Зоната с ниски емисии от транспорта в София. Това заяви пред БНР Ивайло Попов от Сдружение "За земята". Организацията представи първи по рода си доклад, изследващ ефекта върху качеството на въздуха на Зоната с ниски емисии от транспорта в София. Мярката с въвеждането на тази..
Абсурдно е в България 46% от всичко, което се произвежда за годината, политиците да го изхарчват, няма как да имаш икономически растеж. Сингапур не..
С исковата молба в съда в Люксембург целим да докажем, че решението на Съвета на ЕС за присъединяването на България към еврозоната и двата..
Предложих безплатна правна помощ на Благомир Коцев и подпомагане на защитата му и това не е пиар ход. Това каза пред БНР адвокат Методи Лалов,..