Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В събота стартира 10-ото издание на Панчаревския маратон

Панчревски маратон
Снимка: СК "Бегач"

Всъщност, става дума за 4 състезания (дисциплини), които ще се проведат в рамките на 2 дни - събота (24 април) и неделя (25 април). В първия ден е стартът на колоездачите - за втора година те ще направят обиколка на Лозенската планина. Има 3 маршрута:

  • 12 км, с 500 м изкачване;
  • 20 км, със 700 м изкачване;
  • 40 км, с 1500 м изкачване.

Трасето е предизвикателно, предупреждават организаторите от СК "Бегач", но може да се справят и не толкова опитни участници. Регистрирани са 155 души.

Старт за колоездачите

Втория ден, неделя, е стартът по маратонската дистанция - Garmin Pancharevo Trail Marathon, 42 км. Състезанието е сертифицирано в ITRA и дава 2 (нови) точки за участие в UTMB и други световни трейл състезания. Маршрутът е от стената на Панчарево до връх Половрак, по билото на Лозенската планина, село Пасарел и прибране над Панчарево. В голямата си част трасето е по билото на планината, откъдето се виждат София, Стара планина, Витоша, Рила, язовир Искър и село Лозен.

Според организаторите е задължително участниците в тази дистанция да са избягали поне един цял шосеен маратон (42 км), за да може да се включат в трасето подготвени. За средноподготвен бегач времето за финиширане е около 6 часа, а контролното е 8 часа.

Също в неделя стартират участниците в полумаратона - Garmin Pancharevo Trail Half Marathon, както и по 10-километрово трасе - National Geographic 10K Earth Day Run. 10-километровото трасе е около езерото и е подходящо за начинаещи състезатели. През 50% от времето се бяга по нов асфалт.


Общо за всички стартове са регистрирани 730 участници.

Как се опазва планината при толкова много участници?

“Продължаваме с традицията Eliminate, REduce, REuse, REcycle на нещата, които създават отпадъци. Всичко, което е за едноскратна употреба, е елиминирано. Маркираме (трасето - бел.ред.) с флагчета, текстилни ленти за многократна употреба и спрейове на табиширена основа. Чаши няма на пунктовете, за кафето са вафлени. Водата е в галони от 19 литра за диспенсъри” - обяснява Влади Константинов от СК “Бегач”.

За да бъдат спазени противоепидемичните мерки, организаторите предвиждат разделяне на стартовете, пунктове с подаване, освен това, напомнят, че е спортно събитие на открито, а ще се проведе и без публика.


Репортаж за миналогодишното издание на Панчаревския маратон можете да чуете тук.

---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Портрет на Мими Балканска от Евгений Вашченко

Мими Балканска: Между нотите на съдбата

На 23 юли преди 123 години в Русе се ражда една от най-ярките звезди на българската сцена – Мими Михайлова Балканска. Името ѝ бързо се превръща в синоним на талант, чар и изключително сценично присъствие, оставяйки трайна следа в сърцата на поколения зрители и утвърждавайки я като водеща фигура в Народната опера и Музикалния театър. Родена като Руска..

публикувано на 22.07.25 в 03:00

20.07.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 20 юли 2025 година.

публикувано на 20.07.25 в 07:39
с. Воден

Година след опостушителния пожар във Воден и Крайново още няма покритие на телефоните

Семействата в селата Воден и Крайново, които останаха без дом след по времена опустошителния  пожар преди година, вече имат нови жилища. До края на септември те ще напуснат фургоните, които обитават вече 12 месеца. В пожара, пламнал в ранния следобед на 16 юли 2024 година, изгоряха десетки къщи, 13 домакинства останаха без подслон и..

публикувано на 17.07.25 в 15:43
Законите на Мърфи

13.07.2025 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката "Законите на Мърфи" с водещ Даниела Якова в звуковия файл. 

публикувано на 14.07.25 в 10:10
Законите на Мърфи

06.07.25 г. Законите на Мърфи

Рубриката от 06.07.25 година

публикувано на 06.07.25 в 08:15

Леда Тасева – усещане, сенчесто, тихо и необяснимо красиво

На 4 юли 2025 г. се навършват 36 години от кончината на забележителната българска актриса Леда Тасева. Тя остава в историята на българския театър не като актриса с шумно присъствие, а като феномен, описан от съвременници с думите: "тишина, в която се криеше цяла буря".   Леда Тасева, родена като Виолета Цветкова Тасева на 22 август 1926 г. във Видин,..

публикувано на 04.07.25 в 03:00

29.06.25 г. Законите на Мърфи

Изречението на месеца е "Спестената истина олихвява лъжата" на Емилия Търновска от гр. Габрово. 

публикувано на 29.06.25 в 08:15