Тя може да бъде нежна и крехка на сцената, но и властна и твърда. Понякога е тъжна, но може и да се смее заразително. Тя е Ана Пападопулу и е актриса в Народния театър "Иван Вазов".
Започва работа в Народния театър благодарение на режисьора Александър Морфов, който я поканил да изиграе роля в постановката "На дъното":
"Една героиня е болна през цялото време в "На дъното" на Максим Горки, тя няма реплики, през цялото време е болна и после умира, но той (Александър Морфов - бел. ред.) решава нейният дух да остане в приюта и ми се обади аз да играя този дух на тази болна жена. Беше изключително, с най-големите звезди на българския театър и кино се срещнах тогава", разказа пред БНР Ана Пападопулу.
Когато Ана Пападопулу е в четвърти курс, участва в постановката "Декамерон" по Бокачо, където си партнира със своя учител Стефан Данаилов. Един от най-ценните уроци от работата с Данаилов – колко важно е уважението - към колегите и всички, които работят в театъра:
"Истината е, че той имаше невероятна интуиция към това, което всеки от нас можеше. Той ме прие с остро драматичен монолог и материал в Академията (НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" - бел. ред.). През всичките четири години той настояваше аз да имам в изпитите си и комедийни откъси, защото искаше да развива и това, което е скрито в нас", допълни Пападопулу в предаването "Нощен хоризонт".
От 17 години Ана Пападопулу играе в постановката на Мариус Куркински "Рибарят и неговата душа" в Театър 199:
"Ние много обичаме това представление - и четиримата актьори, които играем в него, и не сме спирали никога да го играем".
Мариус Куркински сподели, че за него е много важно, че едно представление е просъществувало 17 години.
"Това се дължи най-вече на качеството на текста, на постановката на режисьора, но и най-вече на актьорите, които поддържат това представление 17 години. За мен това е нещо много скъпо, много важно съчетание между артист и личност. "С любовта жега не бива" също се играе 16 години и тези представления, с този живот изпълняват една много голяма моя мечта за театъра, че той може да бъде работеща система, полезна, която да променя хората, тя е част от тази моя мечта никой не може да я измести от там".
Ана Пападопулу и гъркинята Ставрула Елефтериаду се познават от 2004 година.
"Открих с нея много прекрасни места, открих театъра, открих културата на тази държава и съм ѝ много благодарна за това нещо", каза Ставрула Елефтериаду. .
Ана Пападопулу е носителка на наградата за млади театрални дарования "Иван Димов" през 2000 г., както и на наградата за дебют "Невена Коканова" за филма "Писмо до Америка". През 2018 г. е отличена с АСКЕЕР за поддържаща женска роля за изпълнението си в “Лисичета”, а през 2019 г. е номинирана за наградата ИКАР за ролята си в “Дивата патица”.
Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..