Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Връчването на наградите "Оскар" ще изглежда като филм

| обновено на 25.04.21 в 18:52
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Церемонията по връчването на наградите "Оскар", която е днес, ще изглежда като филм и маските против коронавирус ще имат ключова роля в него. Това обявиха продуцентите на шоуто и обещават преобразяване на събитието.

Последни приготовления текат в Лос Анджелис по подготовката на церемонията, на която за 93-и път ще се връчат престижните филмови отличия "Оскар". За отложеното заради пандемията събитие разказва редакторът Силвия Петрова:
Стремежът на Холивуд към разнообразие, подет през последните пет години може да достигне своя връх тази вечер, в която съществува вероятността четирите статуетки за актьорско майсторство и трофеят за режисьор да отидат при цветнокожи - нещо, което би било прецедент в историята на "Оскарите". На церемонията ще присъстват само няколко стотици номинирани и звезди, обявяващи победителите, сред които са Брад Пит и Харисън Форд, а част от номинираните ще се свържат през сателитна връзка. Основната част от събитието ще протече на Централната гара в Лос Анджелис, избрана заради голямото пространство, което заема и вътрешните градини на открито. Питър Дебръдж, филмов критик във Варайъти:
"Няма студийни филми в списъка тази година, няма блокбъстъри. Филми на Нетфликс, малки независими филми, продукции, излезли направо в стрийминг платформите - те отговориха на изискванията за номинация. Очевидната разлика в сравнение с предишни години е, че се дава признание на по-малките филми." 
Според анализатори псевдодокументалната лента "Земя на номади" за пътуващата  американска общност на родената в Китай режисьорка Клои Жао има най-голям шанс да получи отличието за най-добър филм. Тя се съревновава с холивудската драма "Манк", която води с 10 номинации, историята за отмъщение "Момиче с потенциал", корейската имигрантска семейна история "Минари", биографичния филм за движение за социални права "Юда и черният месия", разказът за деменцията "Бащата" и "Без звуци в живота" за оглушаващ барабанист.
Българката Мария Бакалова е номинирана в категорията за най-добра актриса в поддържаща роля за участието си в "Борат 2". 
Победителите се избират с тайно гласуване от 9000 хиляди члена на американската киноакадемия. 
По-голямата част от филмовата церемония ще се проведе не по обичайния начин в театрална зала с над 4 000 гости, които са водещи имена в киноиндустрията, а в гарата Union ststion. Това, което ще се случи на церемонията, няма да прилича на нищо, което е правено преди, обеща на пресконференция Стивън Содъбърг.

Речите на победителите няма да бъдат ограничавани както досега на 0.45 сек., вместо това ги окуражихме да кажат история, да кажат нещо лично, обясни Содърбърг.

За да подготвят събитието продуцентите са се консултирали с епидемиолози, с които Содърбърг е работил преди 10 години при създаването на филма "Заразяване". В него опасен вирус поразява целия свят, подобно на коронавирус в момента.

Сред звездите, които ще обявяват победителите в категориите, ще бъдат Харисън Форд и Брад Пит.

Те ще играят себе си или някаква версия на себе си.

На церемонията ще следим също и какво ще се случи с българката Мария Бакалова, която е номинирана в категорията за най-добра актриса в поддържаща роля за участието си във филма "Борат 2"


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андре Букурещлиев (1925-1997)

Тридневен фестивал отбелязва вековния юбилей на Андре Букурещлиев

На 28 ноември в залата на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в София ще бъде открит фестивал за съвременна музика, посветен на 100-годишнината от рождението на композитора Андре Букурещлиев - едно от ярките имена във френския авангард през втората половина на ХХ в. Ще бъдат почетени и други забележителни юбиляри - Лучано Берио и..

публикувано на 27.11.25 в 17:28

Музикалният театър кани на "Кабаре"

Националният музикален театър "Стефан Македонски" кани публиката утре на "Кабаре". Спектакълът ще се играе също на 29 и 30 ноември, както и на 2 декември. Това е гротесков спектакъл за едно общество, което се смее, пее и позира, докато светът навън се плъзга към авторитаризъм. " Живеем в глобална версия на този морален парадокс –..

публикувано на 27.11.25 в 12:39
От днес в Големия салон на сатиричния театър

Калин Сърменов: "Примадони" носи чиста форма на забавление, усмивка и любов

Тази вечер, 27.11, в Сатиричния театър ще се състои предпремиерата на постановката "Примадони", режисирана от директора на трупата Калин Сърменов.  "Едно от нещата, които страшно много ми харесаха в този текст, е неговата липса на претенциозност. Това е един откровен текст, който носи след себе си чиста форма на забавление, усмивка и любов..

публикувано на 27.11.25 в 10:45
Пенка Коева и Алексей Милковски в „Тоска“

Спомени за баса Алексей Милковски

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме един певец с необикновена съдба, работил основно в оперните театри в Русе, Пловдив и София - баса Алексей Милковски. На 26 ноември се навършват 100 г. от рождението му. Алексей Милковски е потомък на знатна фамилия, чиито корени са във Волжка България.  Роден е в..

публикувано на 26.11.25 в 15:37

Духовна музика от България и света в концерта на Смесения хор на БНР

В сряда, 26 ноември, в Първо студио ще се представи Смесеният хор на на БНР, ръководен от диригентката Любомира Александрова.  Началото на концерта е в 19:00 часа, а програмата е особено интригуваща: Ще прозвучат духовни произведения от Ценко Минкин, Золтан Кодай и Ленард Бърнстейн. "Избрали сме три контрастни произведения, като едното от тях..

публикувано на 26.11.25 в 15:08

Каста дива в света на мюзикъла

В седмото издание от 33-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20-21 ч. - един час в света на мюзикъла: - Отзвук от две световни премиери – на американския филм мюзикъл “Злосторница 2“ и на българския мюзикъл “Тайната на музиката“ - В Националния музикален театър “Стефан..

обновено на 26.11.25 в 13:37
Зорница Христова

Зорница Христова представя книгите "Двете" и "Идеален ден за нищоправене“

"За мен книгата "Двете" на Юстина Баргелска засегна един много важен въпрос, който не бях срещала другаде, един въпрос, който особено касае майки и дъщери, не само дъщери, синове също, но преди всичко момента, в който позволяваш на детето да порасне, да се отдели, да се откъсне от теб, въпреки че светът около него ти изглежда плашещ, че не само..

публикувано на 26.11.25 в 10:29