Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

11 космонавти от Русия, САЩ, Япония и Франция работят на МКС

Снимка: ЕПА/БГНЕС

След успешното скачване на капсулата „Дракон 2“, на Международната космическа станция вече е пренаселено. Повече от 10 години в нея не е имало толкова много хора. Единадесет космонавти от Русия, САЩ, Япония и Франция в момента работят заедно.

Ракетата и капсулата „Дракон 2“,която преди това беше използвана от “Спейс екс”, след успешно автоматично скачване над Индийския океан транспортира на Космическата станция четирима нови космонавти. Новопристигналите ще прекарат 6 месеца в Космоса.

Те ще заменят други четирима, които са работили до сега там и които ще се върнат на Земята със същата капсулата в сряда.

От НАСА умишлено са планирали няколко дни космонавтите да бъдат заедно за да може тези, които до сега за били в станцията да помогнат на новодошлите да се ориентират в работата.

Френският инженер от Европейската космическа агенция Томас Песке, японския космонавт Акихико Хошиде и американецът Шейн Кимброу и преди това са пребивавали на станцията, но това е първото пътуване на 49-годишната Меган Макартър.

Тя е била в същата капсула и на същото място, на което е бил съпругът ѝ Боб Бенкен, в дебютния екипаж на "Спейс екс”.

В момента на МКС има шест американци, двама руснаци, двама японци и един французин. 

В сряда 3-ма американци и един японец ще тръгнат обратно към дома и трябва да се приводнят в Мексиканския залив.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Костадинов пред празна зала в НС: Протестите в защита на българския лев едва сега започват

Лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов прочете пред празна зала декларация, в която подчерта, че протестните действия в защита на българския лев едва сега започват. По думите му, в страната ни има двоен стандарт при прилагането на законите и даде примери с действията на полицията и прокуратурата. "Само ден след протеста на..

публикувано на 26.02.25 в 11:25

Задържаха в ареста жена от Монтана за домашно насилие

50-годишна жена от Монтана е задържана за домашно насилие над мъжа, с който живеела на семейни начала. Снощи около 21,30 ч. в ж.к. "Младост" в Монтана възникнал скандал между мъж на 52 години и две години по-млада от него жена. В създалата се ситуация жената нанесла удар с юмрук по лицето на мъжа. С полицейска заповед тя е задържана до..

публикувано на 26.02.25 в 11:15

Какво ще се случи с реализацията на Коридор № 8 в контекста на неизвестните пред Алианса, поставяни от Тръмп?

Отказват ли се САЩ и НАТО от инфраструктура по източния фланг на Алианса? Гръцки медии съобщиха, че Тръмп е решил да прекрати военното присъствие в пристанището на Александруполис. Президентът на Съединените щати отхвърли съобщенията. Но мястото на България в новите стратегически планове на НАТО не е от вчера.  Базата в Александруполис е..

публикувано на 26.02.25 в 11:10
Джевдет Чакъров

Чакъров поиска смяна на председателя на ССУ, не функционирал правилно

В кулоарите на парламента председателят на ПГ на ДПС-ДПС Джевдет Чакъров призова за смяна на ротационния председател на Съвета за съвместно управление, тъй като - според него - Съветът функционира не по правилния начин. "За нас е много важно, наистина, моделът Пеевски да бъде разграден, да не функционира. Ние сме с предложение да има спешен..

публикувано на 26.02.25 в 11:10

Прави ли държавата достатъчно за предотвратяване на тормоза в училище?

Последната сряда на февруари е известна като Ден на розовата фланелка. Всичко започва през 2007 година - като протест във връзка с тормоз в канадско училище. През 2008 г. премиерът на Британска Колумбия го обявява за  Ден срещу тормоза в училище. Все повече ученици го отбелязват, отивайки на училище с розови тениски и дрехи, на които пише:..

публикувано на 26.02.25 в 10:50
Росен Желязков

Желязков обяви цел на правителството – изсветляване на българската икономика

Премиерът Росен Желязков обяви, че изсветляването на българската икономика и събирането на повече приходи в бюджета са една от целите, които си поставя правителството. В началото на днешното редовно заседание на Министерсия съвет -  премиерът изиска от министрите на финансите и на регионалното развитие,  информационните системи на НАП и на..

публикувано на 26.02.25 в 10:47

Петиция зове "Мета" да закрива акаунти на Костадинов

Инициатива в социалната мрежа "Тредс" под формата на петиция – отворено писмо до "Мета" настоява за забрана на профили и акаунти на лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов. Петицията ще бъде адресирана и до Европейската комисия във връзка със законодателството за цифровите услуги. "Моята свобода свършва там, където свършва свободата на..

публикувано на 26.02.25 в 10:42