Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Страстната седмица

Томас Цеетмаер дирижира Софийската филхармония за първи път

Томас Цеетмаер

На Велики четвъртък на Софийската филхармония отново ще гостуват забележителни музиканти. На диригентския пулт ще застане австриецът Томас Цеетмаер - уважаван диригент, който е и цигулар, основател и примариус на прочутия квартет, носещ неговата фамилия.

В програмата са включени две произведения: Реквием от Моцарт с участието на Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“ и солистите Евгения Ралчева, Петя Петрова, Михаил Михайлов и Ивайло Джуров; и Концерт за виола и оркестър от Бела Барток, в който ще солира Рут Килиус - член и съосновател на квартет „Цеетмаер“.

Рут КилиусКонцертът ще бъде в зала „България“ от 19 ч., при 50% разрешено запълване на местата за публиката, според актуалното изискване във връзка с противоепидемичните мерки.

В момента Томас Цеетмаер ръководи Камерния оркестър на Щутгарт, Германия, и Музикалния колегиум във Винтертур, Швейцария. От тази година му предстои да оглави още един състав - Националния оркестър на Оверн във Франция. Всичко това - паралелно с дейността му на солист - цигулар и камерен изпълнител с квартет „Цеетмаер“. Притежава почетни докторски степени от Музикалната академия "Франц Лист" във Ваймар и Нюкасълския университет.

След първата си репетиция със Софийската филхармония маестро Цеетмаер отбеляза в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт":
  
"Всички те са прекрасни музиканти, чудесни инструменталисти. Бяха много концентрирани и съм много щастлив от първата ни среща." И още: "Срещам български музиканти в оркестрите. Например соло-виолончелиста на оркестъра „Северна Симфония“, когато бях негов директор - Александър Сомов. С него изпълнихме и Концерта на Шуман. После той се премести в Страсбург, където се срещнахме отново. Много съм щастлив да бъда най-накрая тук, защото това е първото ми идване в България.“

Тук Томас Цеетмаер ще дирижира програма, която обединява две напълно различни произведения - Реквиема на Моцарт и Виоловия концерт от Барток. Но и двете са писани в последните дни на композиторите, които са ги създали.
 
"Концертът на Барток е сред най-важните сред виоловите концерти, а Моцартовият Реквием - сред Реквиемите. И двете са останали незавършени и са дописани от техните ученици. Има много трагизъм в това, но и двете произведения са велика музика и за мен е много интересно да ги представя заедно.“ - сподели маестрото.

Томас Цеетмаер балансира между солистичните си ангажименти, тези с Цеетмаер квартет и работата си като диригент през последните близо 20 години, когато и дирижира. Прави впечатление, че солистичната му дейност не остава на заден план, а доказателство за това е наградата „Опус Класик“, която получи през 2020 г. за албума си със солови сонати и партити от Йохан Себастиан Бах.
 
"Голяма част от работата ми сега е дирижирането. Главната. Бих казал, че и ангажиментът ми към квартета е важен - имаме интересни проекти, макар и с по-малко концерти. Както споменахте, записах и солов албум с цигулковите сонати и парти на Бах. Предстои да ги изпълня това лято и на фестивала в Залцбург. Така че продължавам да правя всичко, защото съм музикант. Но имам няколко оркестъра, с които работя сега и това заема най-голяма част от времето ми.“

Цялото интервю с Томас Цеетмаер чуйте в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва 75-ото издание на "Санремо"

От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците.  Това е рапърът Емис Кила. Разследван е от прокуратурата в Милано във връзка с агитките на Интер и Милан и срещу него тегне обвинение за..

публикувано на 11.02.25 в 08:52

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24