Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Татяна Дончева: Ако БСП представи добро правителство, ще спечели важни точки

Текстовете преди второто четене на Изборния кодекс са правени в прекалено бързо темпо, предупреди заместник-председателят на НС

Татяна Дончева
Снимка: БГНЕС

Налага се извършването на определени действия извън Изборния кодекс, за което няма време, защото някой е внушил на Слави Трифонов, че датата на изборите трябва да бъде 11 юли и никаква друга, заяви в интервю за БНР Татяна Дончева от ИМВ, заместник-председател на парламента и лидер на „Движение 21“.

„Върху 15-14-10 гласа не може да се направи кой знае какво. Няма как да събереш критична маса гласове“, отбеляза Дончева относно връчването на третия мандат за съставяне на правителство. Ориентацията трябва да е към някоя от по-големите политически сили, посочи тя.

БСП, ако може да даде добро правителство, ще спечели важни точки в отношението на избирателя с оглед потенциала на партията.“

Някой е решил, че много хубаво звучи съпоставянето на един пожарникар с една шампионка по шахмат, коментира Татяна Дончева, според която в българския политически живот експертите са натикани в ъгъла, а през последните години има напън да бъдат изкарвани лица, които „не са изкарали и на двама души хляба“. 

Честността на изборите е нещо, върху което всички трябва да се фокусираме, подчерта Татяна Дончева в предаването „Преди всички“. Според нея провеждането на следващи избори не бива да става от ЦИК, която е допуснала „много грешки и съзнателни действия, ощетяващи част от политически сили“.

Трябва да има видеонаблюдение, „за да избегнем тези измислени застъпници, на които се плаща“, а въвеждането на тотално машинно гласуване ще позволи „да се избегнат оригиналните хрумки“, създадени от ГЕРБ и неговите патерици, смята Дончева. 

Тя заяви, че текстовете за второто четене на промените в Изборния кодекс са правени в прекалено бързо темпо.

Част от промените са политически знаци. Аз като законодателна техника не одобрявам политическите знаци.“

„Когато не уважаваш и твърдо режеш позиции на парламентарни групи, които трябва да те подкрепят и без които гласове не можеш, обикновено се стига до ден като вчерашния“, коментира Дончева.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Великобритания е домакин на конференция за възстановяването на Газа

Обединеното кралство ще бъде домакин на международна среща на върха за възстановяването на Газа, съобщиха от Даунинг стрийт. Докато хуманитарни групи се подготвят да изпратят помощ в Газа, Обединеното кралство заяви, че 20 милиона паунда от вече обещаната помощ ще бъдат насочени към водоснабдяване, канализация и хигиенни услуги...

публикувано на 13.10.25 в 10:40
Цанко Бачийски

Цанко Бачийски: Наесен догодина ще има одобрена площадка за осми блок на АЕЦ "Козлодуй"

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" спира за планов годишен ремонт . Блокът има проблем с един от парогенераторите. Предвиждат се мерки да се установи какъв точно е проблемът. Не става въпрос за радикални действия .   Това коментира пред БНР  председателят на Агенцията за ядрено регулиране Цанко Бачийски. " Спира се далеч преди да има някаква..

публикувано на 13.10.25 в 10:18
Турист прави снимка на фона на църквата

Въпреки високите цени българи продължават да купуват имоти в Северна Гърция

Продължава тенденцията българи да инвестират в недвижими имоти в Северна Гърция, съобщават брокерите. Най-силен е интересът в района на Кавала. Търси се всичко подходящо - от терени за поставяне на каравана до мезонети. Цените рязко се повишиха от 900 евро на квадратен метър преди, сега вече се продава на 2500 евро. "Катимерини":..

публикувано на 13.10.25 в 10:12

Светлана Боянова: Има притеснение по общата селскостопанска политика

Има притеснение не само сред българските земеделци, но и сред европейските във връзка с общата селскостопанска политика. Това заяви пред БНР Светлана Боянова - председател на Института за агростратегии и иновации, бивш зам.-министър на земеделието, след срещата с еврокомисаря по земеделие Кристоф Хансен. "Смятам, че този път процесът беше..

публикувано на 13.10.25 в 09:53

Двама задържани за инцидента с коктейл "Молотов" в Дупница

62-годишен мъж и съпругата му са задържани за хвърлената снощи бутилка със запалителна течност в двора на Районното управление на МВР в Дупница, научи БНР от говорителя на Областната дирекция на полицията-Кюстендил Катя Табачка. Инцидент с бутилка със запалителна течност в Дупница Това е станало към 20 ч,. бутилката е хвърлена от..

публикувано на 13.10.25 в 09:48
Изглед към с. Герман

Божидар Трайков е избран за кмет на Герман

Общинската избирателна комисия - Столична община обяви за избран на вчерашния първи тур за кмет на кметство Герман Божидар Трайков, издигнат от местна коалиция ГЕРБ-СДС. Трайков, който бе единствен кандидат, получава с 476 действителни гласа. Избирателната активност на вота в населеното място бе 24%. Решението на ОИК подлежи на оспорване..

публикувано на 13.10.25 в 09:23

Пазарджик: Листата на бившия кмет Тодор Попов изпреварва ГЕРБ

Последните данни от ОИК в Пазарджик показват, че листата на бившия кмет Тодор Попов измества ГЕРБ от петото място.  Така партията на Бойко Борисов става шеста по резултат след вчерашния извънреден вот за общински съветници. "ДПС-Ново начало" е първа политическа сила с резултат 17,17 процента. С малко под 12% ПП-ДБ  остава на..

публикувано на 13.10.25 в 09:09