Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за оперния бас Димитър Кожухаров

На 27 април, точно преди 110 години е роден големият български певец Димитър Кожухаров.

Той притежаваше красив басов глас, мощен и обемен, внушителна осанка на сцената. 30 години той беше солист на Софийската опера и на нейната сцена се изяви в 50 роли, между които Борис, Варлаам и Пимен от „Борис Годунов“, Варяжкият гост от „Садко“, Кончак и Галицки от „Княз Игор“, Иван Сусанин от едноименната опера, Досифей и Иван Ховански от „Хованщина". Блестящи бяха превъплъщенията му в италинския репертоар: Филип Втори от „Дон Карлос“, Фиеско от „Симоне Боканегра“, Дон Базилио от "Севилският бръснар", в немския - Осмин от „Отвличане от сарая“, Зарастро от „Вълшебната флейта“, Фафнер от „Реинско злато“, и още: Мефистофел от „Фауст“, както и герои от български опери – един огромен и задължаващ репертоар, с който Кожухаров се изявяваше успешно на сцената.

Той беше известен и като камерен изпълнител, изнесъл стотици концерти в цяла България - много от тях и в студиата на БНР, където започва кариерата му на певец. Не е за подценяване и работата му като вокален педагог - той подготвя редица изтъкнати наши оперни певци като Юлия Винер, Катя Попова, Рени Пенкова, Бойка Косева.

Димитър Кожухаров е роден на 27 април 1911 г. в Ямбол, но израства в София, където семейството му се премества. Завършва с отличие Първа мъжка гимназия.  Следва "Право" в Софийския университет, продължавайки семейната традиция - баща му е адвокат. Но още от детските години музиката го влече. На 21 години за първи път стъпва на сцената - участва в главната роля, на Казанова, в едноименната оперета на Йохан Щраус, в постановка на Оперетния театър на Ангел Сладкаров.

Окуражен от успеха, Кожухаров започва сериозно да се занимава с вокалната си постановка - учи при Събчо Събев, Георги Дончев и Христо Бръмбаров. През 1936 г. се явява на конкурс за артисти в Софийската опера и от 86 кандитати мъже той е класиран първи. Дебютира през 1939 г. с ролята на Дон Балтазар от операта „Фаворитката“ на Доницети под диригентството на Венедикт Бобчевски.

През 1943 г. българинът специализира в Залцбург, при известния вокален педагог Виторио Морати. След завръщането си, по покана на немския режисьор Ханс Майстор участва в ролята на Фафнер в първата постановка у нас на „Реинско злато“. Великолепната му изява му отваря пътя към големите басови роли в националния ни театър. До 1967 г. той и Михаил Попов са водещите баси на Софийската опера. Интересен факт от творческата биография на Димитър Кожухаров е, че той изпълнява и баритонови роли - като Княз Игор, Скарпия, Холандеца. 

Димитър Кожухаров умира през 1995 г.

В Златния фонд на БНР е запазено негово изказване от 1984 г. за музиката на Вагнер, както и запис на Ария на клеветата (Дон Базилио) от операта "Севилският бръснар" от Росини, изпълнена на български език.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пропаст

"Пропаст" - най-новата книга на Робърт Харис - роман за шпионаж и любов по време на война

"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа.   Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят.  Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" .  "..

публикувано на 22.01.25 в 15:35
конференцията Момичета с мисия: Образование

"Момичета с мисия: Образование" и пътищата за спасение от ранните бракове

Утре – 23.01, ще се проведе конференцията "Момичета с мисия: Образование". Регистрацията за нея е безплатна.  Организира се от издателство "Ентусиаст"  и от Френския културен институт. Това събитие е вдъхновено от книгата "Жени, лишени от търпение" на Джаили Амаду Амал , разказа пред БНР Сиана Колибарова, издателство "Ентусиаст". "Бяхме..

публикувано на 22.01.25 в 11:58
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06