Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Захари Иванов: Бусинската керамична школа е писменост от глина

| обновено на 02.05.21 в 16:19
Захари в ателието си
Снимка: Лозина Владимирова

„От около 20 години изследвам Бусинската керамична школа. Когато седна на колелото, забравям за всичко освен за тези хубост, послание, дълбочина, които носят керамиката. Когато човек е навлязъл в определена материя, когато е искрен и си дава сметка какво търси, нещата се случват. Събрал съм знание и опит, време е да ги дам на тези, които се интересуват“. 

Това сподели в интервю за предаването „Нощен Хоризонт“ грънчарят Захари Иванов. Майстор на глината, той се опитва да възроди традицията на Бусинската керамика, докато върви по собствения си път на все още овладяващ тайнството на занаята и предаващ тънкостите му на своите ученици. 

Захари и неговата „дяволска“ стомна
Дълги години съдбата е въртяла невидимото си вретено, за да оплете Захари в магията на Бусинци. С нея той се е срещал през годините по един или друг начин. И днес се опитва да намали яркия контраст между това, което е било, когато в селото е имало стотици грънчарски колела, и това, което е сега – почти безлюдно място, което пази само спомена за онова време. 

Бусинци е един от най-старите центрове на грънчарство в България, където е създадена керамична школа с корени, впити далече във времето. Характерни за школата са пищното скулптурно изграждане на фигуралните композиции върху ритуалните съдове и богатото оцветяване на изделията в различни нюанси на зеленото и жълтото. 


Кой е Захари Иванов? 

Той е на 48 години, има три деца. След третия път го приемат в Националната художествена академия, където отскоро е дипломиран магистър. Има две самостоятелни изложби и десетки участия в други експозиции. За над пет години излизане от ателието с грънчарското колело Захари е предал основите на занаята на много хора – на малки и на вече пораснали деца. Най-малкият му ученик е на 2 години, а най-възрастният – на 80. 

„Едно от големите ми удовлетворения е, че съм помогнал на някой да бъде щастлив, докато създава нещо с ръцете си“, признава грънчарят. И връща лентата назад към неговата първа среща с глината:  

„Още в 4-5 клас съм си копал сам глината и съм правил различни фигури. В 8 клас рисувах много добре, но с грънчарството - едва изкарвах за двойка и тройка. Когато си решиш да направиш нещо и му отделиш време, то се случва. През втория срок в 8 клас се засрамих и реших, че трябва да направя нещо и с грънчарското колело. Започнах да работя извънредно. В 9 клас вече се справях много добре... Винаги в живота си съм попадал между хора, които са ми помагали с професионално познание. Но това е и голяма отговорност, иначе защо е цялото това събиране на знания, ако си несериозен. Трябва да си земен и обикновен човек. Пътят е важен, как ще го изминеш. Защото всичко е един път. Ако ти е писано да направиш нещо, браво, значи са те посочили отгоре“. 

И допълва, че въпреки добрата случка на нещата и откровенията, вижда, че има още много да гони

„Съд за вода“ е темата на дипломната работа на Захари
„Участници“ в дипломната работа на Захари
Вдъхновението за Захари идва от собствените му творби, и по-точно от техните недостатъци. С времето в тях започва да забелязва слабостите и се стреми новите форми и цветове да са по-чисти, по-съвършени, по-искрени. Каквито за него са образците от Бусинската керамична школа. 

„Както в народното ни творчество има втъкани дълбочина, познание, философия - в песните, в носиите, така и керамиката допринася да се затвори този кръг“. 

Смесването на глината е една от тайните техники на майсторите в Бусинци по онова време. Те правели изделията си звънящи при почукване и използвали за багрила само местни материали. Тъй като медникарството не е било особено развито в областта, грънчарите задоволявали всички нужди на народния бит, като правели от глина дори съдове за варене на ракия и водопроводни тръби. Наследството на Бусинската школа се пази в етнографския музей в селото. 

„Участници“ в дипломната работа на Захари
Захари вече е част от място, което ще се опита да съхрани духа на Бусинската керамична школа, предавайки тънкостите на грънчарския занаят. Мястото е пъстро като глинен съд и се намира във високите части на Трънския релеф - Жълтата къща в село Бусинци. В нея се организират ателиета по грънчарство, които могат да бъдат посетени от всеки, който иска да си източи сам глинен съд - с помощта на Захари. 

В ателието на Захари в София компания му правят два заека и една котка. Освен негови съдове по рафтовете са наредени и находки, открити от него в антикварни магазини, като най-старата е на 200 години. При входа „гледа“ негов портрет, нарисуван от проф. Вихрони Попнеделев, с когото са работили заедно няколко години. 

Зад стомните на Захари се крие портретът му, нарисуван от проф. Попнеделев
Глиненият свят на Захари
Част от стари „съкровища“, намерени в антиквариати
Искреност е думата, която обобщава работата на Захари. 

Преди 20 години, когато завършва бакалавър в Националната художествена академия, неговата професорка му казала, че има едно качество - искреност, и че трябва да го пази. 20 години по-късно - през 2021-ва, когато се дипломира като магистър, получава същата оценка - „Захари прави искрено творчество“, но от друг член на изпитната комисия. 

„Дори да не съм мръднал като автор, а съм запазил тази искреност, и то от погледа на други хора, пак добре е“. 

И Захари признава, че малкото, което има, идва от погледа към океана, който за него е Бусинската школа. 

Това е писменост от глина, не може да се разглежда само като красив съд, защото ролята му е отвъд“, допълва грънчарят, отдавайки почит на хората от миналото, които са познавали земята и са ѝ благодарили, докато днес „сме в безвремие, мислейки, че сме много велики“. 

Най-хубавите и свети неща сме ги напъхали в музеите“. 

Почеркът на Бусинската керамична школа присъства в творбите на Захари
Картата на България върху стомна на Захари


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00
Хавиер Милей

Неподражаемият Хавиер Милей - колко ще е търпелива Аржентина към ексцентричния си лидер?

Хавиер Милей, на 53 години, икономист, от половин година президент на Аржентина. Към тази кратка визитна картичка трябва да допълним: аржентинският президент е явление в политиката , към чието управление има поне две и то напълно противоположни гледни точки. Сам той се описва като анархокапиталист и либертарианец . Открито заявява, че ще руши..

публикувано на 22.06.24 в 13:10
Национална Асоциация на Доброволците в Република България - НАДРБ

Ясен Цветков: Имаме огромна нужда от промяна, от реформа, от подобряване на сектора за реакции при кризи

Представете си стихията на природните бедствия – земетресения, наводнения, пожари... Представете си хаоса и отчаянието, когато светът около нас се руши. В тези мрачни часове, когато надеждата изглежда като далечен мираж, се появяват те - смелите доброволци със своята решителност и човечност.  Те са там, където най-много са нужни, готови..

публикувано на 19.06.24 в 09:26
Ирен Кривошиева

Ирен Кривошиева: Мястото на паметник на Стефан Данаилов е в градинката пред Народния театър "Иван Вазов"

"След кончината на Стефан Данаилов, който е баща на моя син, имах едни личен момент, в който исках да направя нещо, но извън този личен момент, идеята ми да има паметник на Стефан е свързана с това, че в неговата фигура ние можем да намерим палитра от изкуство, политика, десетки роли в киното и в театъра , той беше част от Народното събрание,..

публикувано на 18.06.24 в 10:38

Нетипичните личности в следващия Европейски парламент

Вниманието след изборите за Европейски парламент беше насочено основно към новото разпределение на силите и до каква степен се очаква завой „надясно“. Но част от новите представители в законодателния орган на Европейския съюз с различни политически окраски заслужават специално внимание заради антисистемните си виждания, прямите си изказвания и..

публикувано на 15.06.24 в 14:00
Антонина Дуриданова

Антонина Дуриданова: Промени не могат да станат, ако хората не гласуват, това е демокрацията

Промени не могат да станат, ако хората не гласуват . Това е демокрацията, която имаме в България.  Това каза в предаването "Хоризонт за вас" Антонина Дуриданова, която живее в САЩ, но всяка година се завръща в България. "Съветвам всички да гласуват. Да изберат платформата, която е най-добра за икономиката на страната", добави тя. Антония..

публикувано на 07.06.24 в 15:11

Светла Буюклийска разказва със звуците на своята цигулка

Тя се казва Светла Буюклийска и е цигуларка. 40 години работи в различни оркестри в Европа. Израства на улица "Търговска" във Враца, където е и музикалната школа, в която израства като музикант. "Имах огромното щастие да уча при преподавателя Борис Манчев, който беше концерт майстор на Врачанския оркестър. Той е ученик на най-известната българска..

обновено на 02.06.24 в 08:32