Призив за даряване на кръв отправиха от Организация на пациентите с таласемия в България в международния ден за подкрепа на страдащите от това заболяване. Драгомир Славев от организацията обясни, че намаленият или липсващ синтез на хемоглобин е доживотно състояние, а ежемесечното кръвопреливане е животоподдържащо.
Около 370 пациенти с таласемия има в България. Благодарение на програмата за подпомагане на репродуктивното здраве, има родени над 20 здрави деца от хора с таласемия.
Талесемията е анемия, дължаща се на липса или намален синтез на хемоглобин.
При този вид анемия в организма изобщо не се произвежда или се произвежда намалено количество алфа или бета белтъчна верига. Намаленият синтез на някоя от белтъчните вериги води и до намалена продукция на хемоглобин като цяло.
Испанското правителство заяви, че няма притеснения по повод казаното от американския президент Доналд Тръмп за членството на страната в НАТО. Тръмп предложи европейските лидери да обмислят изключването на Мадрид, който се бави с увеличаването на военните разходи. Правителството в Мадрид заяви, че "остава много спокойно" след изявленията..
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов ще участва в международната конференция "Насърчаване на съвместни стратегии за борба с трудовата експлоатация". Акцент на форума в София ще бъде поставен върху противодействието на незаконните форми на заетост, ограничаването на сивата икономика и на работата без трудов договор, както и..
"Няма как да не ме притесни, най-малкото – трябва да бъда психопат, за да не се притесня, че ме привикват в прокуратурата, предвид всичко, което се случва в държавата. Не знаехме защо ни викат . (…) Най-вероятно на тях им е възложена задачата, която трябва да бъде свършена. Защо точно в този момент, нямам идея ." Това каза пред БНР..
Очаква се днес вицепремиерът Гроздан Караджов да въведе в експлоатация три нови локомотива Siemens Smartron на първи перон на Централна жп гара - София. С тези три общият брой на локомотивите от този модел в състава на "БДЖ-Пътнически превози" става 24, уточняват от компанията.
Светкавична реакция на Гората.бг на кризата с боклука. Организацията успя да събере 80 хил. лв. само за 20 часа и закупи 2 специализирани камиона за сметосъбиране , които ще обслужат най-засегнатите райони в столицата. Пред БНР Никола Рахнев обяви, че камионите ще пристигнат утре : " Още от неделя, най-късно от понеделник, ще се..
В Народното събрание се очаква на първо четене в пленарната зала да влязат промените в Наказателния кодекс, криминализиращи разпространението на лична информация. Предложенията на "Има такъв народ" бяха обсъдени на извънредно заседание вчера в парламента В програмата на Народното събрание единствено фигурира парламентарният контрол с..
Протест пред централата на "ДПС - Ново начало" организират тази вечер от 18 часа от гражданско движнеие БОЕЦ под наслов: "Боклук за боклука". Те призовават хората от "Люлин" и "Красно село" да хвърлят боклуците си пред сградата. Днес предстои разпит на заместник-кмета по екологията Надежда Бобчева в Софийската градска прокуратура, след като вчера там..
За схема с изсечени над 30 декара гора в Странджа, разположена близо до т.нар. подпорна стена-хотел на плаж Алепу, за да се строи на този терен , съобщи..
"Мафията изнудва София! Не трябва да се даваме". Това заяви пред БНР Елисавета Белобрадова, депутат от ПП-ДБ, за кризата с боклука в "Люлин" и..
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната..