Бившият председател на Селскостопанската академия професор Христо Бозуков е служебния министър на земеделието. Той поема този пост за втори път и отново от Десислава Танева.
Проф. Бозуков е експерт по тютюна и по тази причина в миналото често го свързваха с ДПС. Всъщност той е член на БСП и през лятото на миналата година участва в изборите за областен лидер на левицата в Пловдив.
Още при първото назначаване на Бозуков като служебен министър стана ясно, че поканата е дошла лично от президента Румен Радев, тъй като проф. Бозуков беше част от инициативния комитет за издигането на кандидатурата му.
Още в началото на първия си престой в земеделското министерство Бозуков уволни тогавашния шеф на фонд „Земеделие“ Румен Порожанов. По ирония на съдбата точно на него три месеца по-късно се наложи да предаде щафетата като министър.
Целият престой на Христо Бозуков в агроведомството в началото на 2017 г. бе съпътстван с протести на тютюнопроизводители, биопроизводители и животновъди, които изразяваха недоволството си като блокираха пътища в страната и площади в столицата.
По неофициална и непотвърдена информация бившият евродепутат Момчил Неков ще е единият от заместниците на Бозуков, с ресор Програма за развитие на селските райони в аграрното ведомство.
Официална биография
Иначе според биографията, разпространена от прессекретариата на държавния глава, проф. д-р Христо Бозуков е роден на 14 януари 1960 г. Завършва висшето си образование през 1985 г. в Аграрния университет в Пловдив със специалност „Инженер-агроном по защита на растенията и почвата” и специализация – „Растителнозащитни технологии при полските култури”.
От 1985 г. е стажант-агроном в Института по тютюна и тютюневите изделия - Пловдив, а от 1986 год. след спечелен конкурс е назначен за научен сътрудник III ст. по растителна защита. От 1989 г. е научен сътрудник II ст., а от 1993 г. - научен сътрудник I ст.
През 1999 г. защитава научна и образователна степен „доктор по фитопатология”, а от 2003 г. - му е присъдено от ВАК научно звание "Старши научен сътрудник втора степен" (доцент) по научна специалност "Растителна защита". От 19 ноември 2014 г. е назначен на академичната длъжност „професор“.
От 2013 до 2015 г. е председател на Селскостопанската академия в София.
От 2002 г. насам е бил назначаван на длъжностите ръководител отдел „Агротехника и растителна защита”, главен секретар, председател на Научния съвет и директор в Институт по тютюна и тютюневите изделия, Пловдив. Председател e на Управителния съвет на ФНТССЗ-Пловдив, член на УС на ФНТССЗ-София и член на Съюза на учените в България. От 2015 г. е професор в Института по тютюна и тютюневите изделия в Марково, Пловдив.
От януари 2018 г. е член на Съвета за икономическо и социално развитие към Президента на Република България. Бил е министър на земеделието и храните в Служебно правителство на проф. Огнян Герджиков.
Носител е на Златна значка на Федерацията на научно-техническите съюзи, диплом от Съюза на изобретателите в България, златен медал „Проф. Асен Златаров“ за доказан творчески принос и високи резултати в областта на науката и техниката. почетен знак „За принос в приложната аграрна наука през 2016 г.“ от Българската асоциация за растителна защита“, Медал „За особен принос в развитието на аграрната наука“, от Руската академия на селскостопанските науки и редица други отличия и награди.
Работещите в областните дирекции на Държавен фонд "Земеделие" обявяват символични протестни действия от днес до 24 октомври - съобщават от Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ. В протестна декларация, изпратена до премиера Желязков, председателя на народното събрание, министъра на земеделието и лидерите на..
Великобритания добави нови санкции срещу руския режим, се посочва в изявление от Даунинг стрийт, публикувано на правителствения уебсайт. Обединеното кралство значително разшири списъка си с финансови санкции срещу руски кораби. Новите санкции са насочени към 51 кораба от така наречения руски "сенчест флот", както и към 39 лица и организации в..
Депутатът от Монтана и лидер на СДС, Румен Христов се срещна с кметовете на ГЕРБ от областта. Това стана днес по обяд, след като вчера лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов поиска депутатите да идат по изборните си места. В срещата, освен кметове от ГЕРБ, са участвали общински съветници, симпатизанти, граждани, както и Росица Кирова, народен..
Ремонтират се изцяло 2,1 км по международния път към ГКПП-Олтоманци и Сърбия, при кюстендилското с.Соволяно. Трасето беше разкопавано тотално заради ВиК ремонти, които приключиха за около 2,7 мил. лева. Скоростта в участъка е ограничена на 30 км в час. Изземва се, фрезова се изцяло старият асфалтов износващ пласт - от бордюр до бордюр, след..
След множество сигнали за струпан фрезован асфалт на опасно близко разстояние от коритото на река Тунджа край сливенското село Крушаре започна неговото премахване. Асфалтът е от ремонтираните 11 километра от автомагистрала "Тракия" в сливенския участък. Депото край Крушаре е временно, обясниха от Областното пътно управление, а използваната..
Четирима души са арестувани във връзка с трансгранично пране на пари във връзка със спортни мероприятия, част от национални и световни календари на съответните федерации, и свързаните с това залози. Това каза прокурор Ангел Кънев на брифинг на Софийска градска прокуратура, Национална следствена служба и Главна дирекция "Борба с организираната..
Президентът Володимир Зеленски издаде указ за създаване на военна администрация в Одеса. Тя ще бъде оглавена от Серхий Лисак, който бе губернатор на Днипропетровска област, след като президентът отне гражданството на досегашния кмет на черноморския град Генадий Труханов за предполагаемото му притежание на руски паспорт. С това решение на държавния..
Видимо е поглъщането на ГЕРБ от "ДПС-Ново начало" . Отдавна се наблюдава по места, че сериозна част от хора на ГЕРБ отиват при Делян Пеевски с мотив,..
Новата сглобка - управляващата четворна коалиция - ще продължи по същия начин - там няма отърване, там има серия от зависимости и нищо няма да се..
"С оперативна хватка на ДАНС се осигурява свидетел, който да бъде ползван от прокуратурата и в последния момент да бъде приобщен по делото на Благомир..