Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Служебният финансов министър представи екипа си, нови шефове на НАП и Агенция "Митници"

| обновено на 14.05.21 в 13:05
Служебният министър на финансите Асен Василев представи своя екип. На длъжността заместник-министър на финансите са назначени Ваня Стойнева, Виолета Лорер и Моника Димитрова-Бийчър.
Снимка: БГНЕС

Националната агенция за приходите и Агенция „Митници“ вече имат нови ръководители, обяви служебният министър на финансите Асен Василев.

Румен Спецов заменя Галя Димитрова начело на НАП, тъй като Димитрова, „системно не е изпълнявала служебните си задължения“.

Павел Тонев поема Агенция „Митници“ от Георги Костов, тъй като вчера страната ни е санкционирана с 55 милиона евро от Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) заради митниците

Министър Асен Василев изрази учудването си, че старото правителство е оставило Галя Димитрова като ръководител на НАП след изтичането на данни на повече от 6 милиона българи

И това не се дължи единствено на хакерската атака в системата на НАП, а и на събираемостта на агенцията:

„За периода от 2017 до 2020 г. се констатира системна ниска събираемост на вземанията по издадените ревизионни актове - от малко над 4 млрд. са събрани малко над 2 млрд. За същия период е налице системна ниска потвърждаемост на ревизионните актове – само 66% от тях са потвърдени“, заяви Василев.

Ето защо Румен Спецов поема агенцията със задачата „особен фокус върху големите данъкоплатци и се махне терора, който седи над малките данъкоплатци“.

Агенция „Митници“ не отговаря на стандартите, е заключението на ОЛАФ, а от вчера е ясно, че страната ни дължи пари.

„55 млн. евро, които България трябва да провизира и евентуално да възстанови към европейския бюджет“, каза служебният министър.

Това е причината Георги Костов да бъде освободен от ръководството на митниците, а начело на агенцията да се върне Павел Тонев.

Служебният министър на финансите Асен Василев представи днес екипа си. Вчера със заповед на премиера бяха назначени трима заместник министри - Ваня Стойнева, Виолета Лорер и Моника Димитрова-Бийчър.

Вчера Василев поиска 7 до 10 дни, за да направи това, след като стана ясно, че допълнителните 50 лева към пенсиите ще останат до края на мандата на служебния кабинет.

„Що се отнася до мерките за бизнеса, там работим с министъра на икономиката, с министъра на туризма, за да видим по какъв начин не само към фирмите в пострадалите сектори, но като цяло към целия български бизнес да може да тръгне подкрепа за излизането от икономическата вече криза и също така да видим по какъв начин може да се помогне на самонаетите лица“, заяви Асен Василев и допълни:

„Истината е, че, ако не заработи бизнесът, пари няма да има за нищо, ако заработи бизнесът, пари ще има за всичко“.

Ваня Стойнева и Виолета Лорер вече имат опит като заместник-министри в биографията си в различни ведомства. Моника Димитрова-Бийчър също е заемала важни постове в Министерството на финансите и на вътрешните работи.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Красимир Вълчев

Част от приема на студентите по медицина да се обвърже със задължителна реализация у нас

Част от държавно-финансирания прием по професионалното направление "Медицина" да се обвърже със сключването на договор за задължителна реализация в лечебно заведение в страната. Това съгласие бе постигнато между ректорите на висши училища, в които има обучение в областта на медицината, с министъра на образованието и науката Красимир..

публикувано на 21.02.25 в 14:52

Трима души са в болница, след като кола блъсна линейка в София

Кола блъсна линейка с включен звуков и светлинен сигнал на столичния булевард "Ломско шосе".   Пострадал е един от лекарите, който е с наранени крак и глава. Ранен е и шофьорът на линейката.  Линейната е транспортирала пациент в спешно състояние, заявиха за Нова тв от Центъра за спешна медицинска помощ. На място са изпратени други два..

публикувано на 21.02.25 в 14:51
Божидар Божанов и Надежда Йорданова

ДБ обвини Борисов в опит за "снишаване" по въпроса, че Русия е агресор към Украйна

След призива на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов към ПП-ДБ да не политизират декларацията за неучастие на български военни в Украйна, от "Демократична България" обвиниха Борисов в опит за "снишаване" по темата. Причината – отказът да бъде подкрепено тяхното предложение в декларацията изрично да бъде записано, че Русия е агресор. ПП-ДБ..

публикувано на 21.02.25 в 14:36

ЕК: В Европейския съюз са замразени частни руски активи за 28 млрд. евро

Замразените в Европейския съюз частни руски активи са за 28 млрд. евро, съобщи говорител на Комисията.  Той обаче уточни, че те не могат да се конфискуват, само защото притежателите им са санкционирани от ЕС. "Ако имат връзка с криминални дейности, това може да направят страните членки според националните си законодателства", подчерта той...

публикувано на 21.02.25 в 14:15

До юни – промени в Кодекса на труда, гарантиращи адекватни минимални работни заплати

До юни социалното министерство ще разработи промени в Кодекса на труда, с които у нас да се транспонира европейската директива за адекватните минимални работни заплати. Нова формула, по която ще се определя минималното възнаграждение, все още няма.  Темата продължава да се обсъжда в работни групи с участието на бизнеса и синдикатите. Това става..

публикувано на 21.02.25 в 14:13
Ивана Георгиева от Дупница е в неизвестност от 22 февруари

В Дупница питат докъде е стигнало разследването за изчезналата Ивана

Прокуратурата и полицията да обявят докъде е стигнало разследването за изчезналата точно преди година 17-годишна Ивана.  За това настояха на пресконференция кметът на Дупница Първан Дангов и семейството на момичето, за чиято съдба за толкова време не се установи нищо.  Ивана изчезна на 22 февруари м.г. Работата по издирването ѝ продължи..

публикувано на 21.02.25 в 14:08

Няма съдебно решение за трима от българите в Лондон, обвинени за шпионаж

Съдебното жури в процеса срещу българската шпионска клетка в Обединеното кралство още не е излязло със становище дали Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев са виновни по обвиненията в шпионаж в полза на Русия. Малко след началото на днешното заседание, след като установи, че още няма решение, съдията даде допълнително време на..

публикувано на 21.02.25 в 13:42