Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напрежението в Близкия изток и надеждите за излизане от пандемията - в центъра на световните събития от седмицата

Снимка: ЕПА/БГНЕС


"България сама e измислила проблема, заради който Република Северна Македония още не може да започне преговори за членство в Европейския съюз."
Това заяви премиерът Зоран Заев  на форум в Атина и изрази увереност, че Скопие ще получи зелена светлина за преговорите
Условието на Атина за процеса по присъединяване на Скопие към Европейския съюз е "отлични добросъседски отношения", подчерта гръцкият премиер Кириакос Мицотакис. Според гръцки медии "Атина очаква решение на спора Скопие-София, без да се намесва в него". Гърция даде да се разбере също, че приема като "катастрофално за стабилността в региона"  разделянето на Скопие и Тирана по пътя към приемането им в Евросъюза.
Палестинско-израелският конфликт пламна с нова сила през седмицата - с атаки, жертви, разрушения и обвинения и от двете страни и размирици в градовете. 
Напрежението ескалира след сблъсъци с полицията край джамията "Ал Акса", възникнали заради заплаха от насилствено преместване на палестинци от Източен Ерусалим в полза на еврейски заселници. Групировката "Хамас" поиска израелската полиция да напусне Храмовия хълм и когато това не стана, пусна в ход ракетите. Израел отговори. Растеше броят на жертвите от въздушните удари, сред тях имаше и деца.  Лидерът на "Хамас" Исмаил Хания заяви, че групировката е готова и за ескалация, и за успокояване. Изаелският премиер Бенямин Нетаняху се зарече "Хамас" и „Ислямски джихад“, да платят скъпо за войнствените си действия.
Руският президент Владимир Путин нарече "варварско престъпление" въоръженото нападение в училище в град Казан, при което загинаха седем деца и двама възрастни.  Извършителят е 19-годишен бивш възпитаник на училището с тежко заболяване, което води до нарушаване на функциите на мозъка.
Президентът поиска по-строги правила при продажбата на оръжие на цивилни. 
Русия обяви списък на неприятелските страни, в който са Чехия и Съединените щати.
Американският президент Джо Байдън обеща да постави пред руския си колега Владимир Путин въпроса за киберпрестъплението, което предизвика хаос с цените на бензина. Стана ясно, че са платени 5 милиона долара на източноевропейските хакери, които успяха да блокират най-големия американски тръбопровод за горива.
Откупът, срещу който хакерите са се съгласили да освободят системата, е бил преведен в непроследима от властите транзакция с криптовалута. 
Президентът Байдън подписа указ за подобряване на възможностите за киберзащита на федерално ниво и стандартите за цифрова сигурност в частния сектор.
Байдън обяви също, че напълно ваксинираните вече може и да не носят маски. 
С 20 процента намаля броят на новозаразените с ковид по света. 
С радост и облекчение беше посрещнато отпадането на мерките срещу пандемията, което редица страни предприеха. 
В Испания отмяната на извънредното положение, което означава "без вечерен час" предизвика истинска еуфория.
Властите в Гърция обявиха официално отваряне на страната за туризъм. 
В Лондон се състоя първото голямо музикално шоу на закрито за повече от година.
Още за събитията по света през седмицата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Габриела Лазарова с дъщеря си

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40