Един месец измина, откакто президентът Джо Байдън обяви пълно и безусловно изтегляне на американските войски от Афганистан до 11-и септември. Тази седмица американците напуснаха и летището в Кандахар. След тях напускат и натовските им съюзници.
За този месец се случиха достатъчно неща, от които да си проличи наследството, което световната суперсила оставя след себе си след 20 години военни усилия: ежедневни кървави атентати, засади и офанзиви и хиляди нови бежанци.
За САЩ и съюзниците им войната приключва. За афганистанците краят й не се вижда, смята Кейт Кларк - директор на Afghanistan Analysts Network.
Г-жо Кларк, талибаните засилиха офанзивите си в Хелманд, Кандахар и достигнаха на 1 час път с кола от Кабул. Дали това е опит да спечелят повече козове на бъдещи преговори или по-скоро подлагат на изпитание афганистанската армия?
„Можем да спорим за ролята на американските войски в Афганистан през последните 20 години, но, каквото и да са направили през тези две десетилетия, през последните години те бяха главният възпиращ фактор, заради който талибаните не предприемаха масирани офанзиви срещу големите градове. Просто защото талибаните са уязвими спрямо американските въздушни удари. Сега този възпиращ фактор го няма. Още щом президентът Байдън обяви изтеглянето, бе ясно, че стратегията на талибаните ще се промени.
Откакто през 2019 година започнаха мирните преговори в Доха с посредничеството на американския пратеник Залмай Халилзад, за мен бе ясно, че талибаните залагат преди всичко на военната карта. Те се съгласиха да преговарят, но само за да видят какво ще изкопчат с преговори. И постигнаха доста неща - освобождаване на талибанските пленници, оттеглянето на американците. Начинът, по който американците подходиха към мирния процес, засили талибаните и отслаби афганистанското правителство.“
Мислите ли, че Афганистанската национална армия няма да издържи и ще се срине под натиска на талибаните?
„Не мисля така. Според мен талибаните подценяват афганистанската армия. Да, тя наистина има сериозни проблеми, особено с корупцията сред висшите офицери. Да, талибаните са по-сплотени и с по-висок дух. Но все пак афганистанската армия не е малка сила, а и съпротивата сред афганистанците е по-голяма, отколкото талибаните си мислят. През 90-те години те превзеха по-голямата част от страната без бой. Не мисля, че това ще се случи отново.“
А и вече не могат да твърдят, че се бият срещу чужди нашественици...
„От доста време вече не могат да твърдят това. Погледнете кой убива и кой умира в тази война - това е война между афганистанците поне от 2015 година, когато приключи мисията на ИСАФ - Международните стабилизиращи сили в Афганистан. Американците продължиха и след това да играят важна роля, но огромното мнозинство от тези, които загиваха, бяха афганистанци. Когато чужденците напуснат окончателно Афганистан, наистина вече няма да има оправдание убийствата да продължават.“
Десетки момичета загинаха при троен бомбен атентат срещу училище в шиитски квартал на Кабул миналата събота. Вчера, въпреки обявеното примирие за Рамазан Байрам, взривиха джамия, отново с много жертви. Не показва ли това, че групировки като „Ислямска държава“ се засилват в гражданската война? Ако се стигне все пак до мир между правителството на Гани и талибаните, ще позволят ли тези групировки истински мир?
„При талибаните йерархията и принципът подчинението са много строги. Местните командири имат известна свобода за действие, но ако талибанското ръководство иска нещо, то се изпълнява - виждали сме го в миналото. Не бива да изключваме, че атентатът при училището е бил одобрен от талибанското ръководство. Сред талибаните има такива, които биха искали да убиват шиити.
Ако извършителите са от групировката „Ислямска държава“ - да, те не са под контрола на талибаните и враждуват с тях. В същото време обаче трябва да се има предвид, че талибаните, атакувайки цивилни, създават условията, в които тази групировка може да оперира.
Така че, дори ако групировката „Ислямска държава“ наистина стои зад бомбените атаки, талибаните си остават основната бунтовническа сила. И ако те сключат трайно примирие, тези бомбени нападения или няма да се случват, или извършителите им ще бъдат разкривани доста по-лесно.“
Какви са шансовете за мирната конференция, която трябваше да се състои миналия месец в Турция, но бе отложена?
„Нулеви. Мисля, че шансовете са нулеви.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Снимките в публикацията са илюстративни
Във Франция е започнало разследване на инциденти миналата нощ на магистрала край Лимож, където въоръжени маскирани лица са нападали автомобилисти и полицаи. Бригада от специални части за борба с градското насилие е изпратена в Лимож, за да предотврати поредна нощ на размирици. Късно снощи стотина маскирани лица с качулки са блокирали..
Цената на царевицата се повишава на световните тържища през седмицата, съобщават от Софийската стокова борса в седмия си отчет за периода 15-18 юли 2025 г. Според данните, в Съединените щати царевицата е поскъпнала със 7 долара на тон, като в момента това количество се търгува за 201 долара. Поскъпване има също във Франция (с 2 евро до 191..
Гръцкият министър на туризма Олга Кефалояни предлага въвеждането на "европейска“ виза за туристи, посещаващи повече от една страна-членка на ЕС. Идеята получи подкрепа от италианския министър на външните работи Антонио Таяни, който по време на форум за туризъм в Рим заяви, че е съгласен с предложението на Кефалояни за улесняване на..
Ръст от над 17% на престъпленията, извършени от деца в област Добрич, през миналата година, показват данните на регионалното статистическо бюро. През 2024 г. в Детските педагогически стаи в област Добрич на отчет за извършени от тях противообществени прояви и престъпления се водят 226 малолетни и непълнолетни, което е с 34 повече..
Случай на инфекциозното заболяване по животните антракс е регистрирано и потвърдено в Хърватия. Ветеринарният институт на страната съобщи, че случаят е от 7 юли в община Върлика, където първоначално е имало информация за внезапна смърт на крава без видими клинични симптоми. Взетите проби са потвърдили диагнозата. Засега това е единствен..
Словения узакони асистираното самоубийство като парламента на страната снощи прие закон подкрепен с 50 гласа "за" срещу 34 "против". Трима депутати са се въздържали, съобщава БТА, цитирайки предаде Франс прес. Решението идва след референдум, на който мнозинството от гласоподавателите подкрепиха да има възможност за помощ при умиране - въпрос,..
Молебен за дъжд ще бъде отправен в неделя в района на Вършец. Причината обаче не е безводието, а фолклорният фестивал "Илинден". Ритуалът "Пеперуда" ще бъде представен в село Долно Озирово. За седма поредна година фолклорни състави от цялата страна се събират в Долно Озирово за феста "Илинден". На 20 юли Църквата почита Свети Пророк Илия...
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..