Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отличената с „Икар“ Поля Йорданова мечтае Явор Гърдев да режисира неин моноспектакъл

Поля Йорданова
Снимка: Велина Махлебашиева

Младата актриса Поля Йорданова от трупата на Габровския драматичен театър беше отличена с наградата „Икар“. След аплодисментите на публиката, Поля Йорданова спечели и признанието на Съюза на артистите в категория „дебют“ за ролята ѝ на Наташа от спектакъла „Мечтата на Наташа“.

Едва от година и половина Поля Йорданова играе в Габровския драматичен театър. „Мечтата на Наташа“ е първият ѝ моноспектакъл. Захваща се с образа на тийнейджърката Наташа след дебюта си в спектакъла „Свекърва“. Това не е първото ѝ отличие за ролята. Миналата година тя печели наградата „Най-добра актриса“ от XII Международен фестивал „МоноАкт“ в Косово. Преди дни беше отличена и с мечтания от нея „Икар“.

"Много се радвам, че аз със собствени заслуги, със собствена работа и със собствен труд съм успяла да впечатля това жури", каза за БНР Поля Йорданова.

Мечтите на Поля и на героинята ѝ Наташа са колкото различни, толкова и не са. Актрисата казва, че двете си приличат, въпреки разликата във възрастта.

"Много заобичах Наташа и я чувствам близка, защото тя на външен вид е много груба, арогантна, пие, пуши, псува, държи се неприлично, но тя е едно много добро момиче, но ѝ липсва любов. Така че, ако има любов, всеки един човек може да постигне много неща. Съдя по себе си, мисля, че ако аз нямах тази любов, която имам в момента от семейство, приятели и половинка, аз никога нямаше да стигна до тук, в това съм абсолютно сигурна", допълни в предаването "Преди всички" Поля Йорданова. 

Постановката „Мечтата на Наташа“ е по текст на руската писателка и драматург Ярослава Пулинович. Режисьор и преводач на пиесата е Ана Батева. Музиката е от Стефан Здравески, и двамата от габровския театър. Поля е категорична, че без тях и други колеги от екипа, без обичта и подкрепата на семейството ѝ, успехът би бил невъзможен.

Младата актриса завършва актьорско майсторство в НАТФИЗ в класа на проф. Иван Добчев. Казва, че отново би преживяла онези щури пет години в академията. Преди да стъпи на театрална сцена, играе на читалищната едва 3-годишна.

Окуражена от наградата, Поля Йорданова казва, че продължава още по-амбицирана. Иска да играе в стойностни спектакли и да опита в киното.

"Ако някой ме пита какво визирам под стойностни, не мога да кажа, но аз имам едни критерии, които съм си ги наложила на себе си и гледам да си ги спазвам. Искам, ако може или да си го помечтая и то ще се случи, както с "Икар", с Явор Гърдев едно представление. Даже, ако Явор Гърдев ме режисира в един моноспектакъл, мисля, че ще се получи много успешен моноспектакъл".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 20-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: В този час насочваме Вашето внимание към предстоящата премиера на операта “Фалстаф“ от Верди в Софийската национална опера. Предлагаме ви няколко срещи: - със световноизвестния български баритон Кирил..

обновено на 26.02.25 в 17:49
Христо Гърбов

Христо Гърбов: Не съм тъжен човек

Христо Гърбов е обичан от публиката актьор. Той може да те накара да се разсмееш от сърце, но и да те разплаче. Мисли, че "Смехът е голяма сила – искрена и разтоварваща, но и пречистваща и оздравителна".  Той гостува в поредицата "Магията на театъра" на "Нощен хоризонт". Може да се каже, че всички харесват Христо Гърбов и се радват да го гледат на..

публикувано на 24.02.25 в 13:58
Татяна Харизанова

Татяна Харизанова: Имам цялата свобода пред бялото платно!

В студените зимни дни имаме време да се обърнем навътре към себе си, да се успокоим , да се научим да чакаме по-светлите дни, да се убедим, че те скоро ще дойдат и ще посрещнем по-топлите и щастливи слънчеви лъчи . Тази философия се утвърждава във времето и в нея ни убеждава житейският поглед на изкуството . То умело запечатва проекцията..

публикувано на 24.02.25 в 09:40
Ралица, Пресиана и Теди Славова - Млади фолклорни таланти

Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова са с българската народна музика в сърцето

24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..

публикувано на 23.02.25 в 07:20
Валентин Велчев - певец

Валентин Велчев събра естрада и фолк на бляскав концерт в София

Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..

публикувано на 23.02.25 в 06:10
Божидар Златков и Николай Ангелов Иванов

За първи път в ефира на БНР народният изпълнител Божидар Златков изпя песента "Деведжии"

Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..

публикувано на 23.02.25 в 06:00
Историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“

За първи път Столичната община организира възстановка, посветена на делото на Васил Левски

По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...

публикувано на 23.02.25 в 05:24